Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2017, 17:38

FMV

FMV to skrót od angielskiego zwrotu Full Motion Video, oznaczającego film (rysunkowy albo zrealizowany z udziałem aktorów) lub prerenderowaną animację komputerową wykorzystaną w grze wideo. Z uwagi na fakt, że uprzednio zapisane materiały są jedynie odtwarzane, gracz nie ma bezpośredniego wpływu na przebieg zaprezentowanych w nich wydarzeń.

Produkcje z serii Dragon’s Lair to jedne z najpopularniejszych gier FMV w historii. - 2017-07-12
Produkcje z serii Dragon’s Lair to jedne z najpopularniejszych gier FMV w historii.

Przy użyciu techniki FMV najczęściej tworzy się tak zwane cutscenki, czyli przerywniki filmowe prezentujące kolejne wątki fabularne. Nie brakuje jednak gier opartych w całości na FMV – mowa przede wszystkim o grach przygodowych, w których rola gracza ogranicza się do podejmowania decyzji w ściśle określonych momentach lub uczestnictwa w tak zwanych Quick Time Events – minigrach polegających na wciskaniu określonych przycisków w wyznaczonym czasie. W zależności od poczynań gracza (powodzenia lub niepowodzenia, a także dokonywanych przez niego wyborów) odtwarzane są kolejne partie materiału lub inne wersje tego samego ujęcia. Z tego też względu produkcje tego typu często nazywa się po prostu interaktywnymi filmami.

Podejmowane przez gracza decyzje często prowadzą do odmiennych zakończeń, przez co wiele pozycji tego typu cechuje się wysoką wartością tak zwanego replayability.

Late Shift jest przykładem współczesnej gry opartej o FMV. - 2017-07-12
Late Shift jest przykładem współczesnej gry opartej o FMV.

Szczyt popularności gier FMV przypadł na lata osiemdziesiąte i dziewięćdziesiąte XX wieku, głównie dzięki upowszechnieniu laserdisców – nośników zdolnych pomieścić większą ilość danych niż ich ówczesna konkurencja w postaci kartridżów, kaset i dyskietek, przy zachowaniu wysokiej jakości zapisanego na nich materiału wideo. Obecnie z rozwiązań wypracowanych na potrzeby gier FMV korzystają przede wszystkim przygodówki oparte na narracji.