Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 2 czerwca 2017, 16:15

downgrade

Termin wywodzący się z dziedziny informatyki, gdzie oznacza wymianę sprzętu lub oprogramowania na starsze. W grach wideo downgrade odnosi się do pogorszenia jakości grafiki w finalnym produkcie względem tego, co deweloper lub wydawca prezentował przed premierą.

Watch Dogs to jedna z produkcji, które zostały poddane graficznemu downgrade’owi. - 2017-06-02
Watch Dogs to jedna z produkcji, które zostały poddane graficznemu downgrade’owi.

Downgrade może mieć różnorakie podłoża. Często wiąże się z nieznajomością sprzętu, na który zmierza dana pozycja (dotyczy to na przykład tytułów przygotowywanych z myślą o nowej generacji konsol). Ponadto downgrade bywa procesem koniecznym w przypadku projektów, które rozrosły się w trakcie procesu produkcji – chcąc zachować płynność działania lub wymagania sprzętowe na rozsądnym poziomie, deweloperzy są często zmuszeni do pogorszenia jakości grafiki celem utrzymania rozmiarów otwartego świata lub złożoności mechaniki rozgrywki.

W przypadku Aliens: Colonial Marines informacja o tym, że produkcja została poddana downgrade’owi, była ukrywana przed graczami do momentu premiery. - 2017-06-02
W przypadku Aliens: Colonial Marines informacja o tym, że produkcja została poddana downgrade’owi, była ukrywana przed graczami do momentu premiery.

Downgrade czasami wiąże się również z faktem, że niektóre pozycje są zapowiadane w momencie, kiedy deweloperzy nie dysponują jeszcze ich grywalnymi, dopracowanymi wersjami. Wówczas materiały wideo udające filmy z rozgrywki są jedynie artystyczną wizją tego, jak ma wyglądać dana pozycja.

Zazwyczaj informacja o tym, że konkretne dzieło zostało poddane downgrade’owi, wychodzi na światło dzienne jakiś czas przed jego premierą. W historii branży zdarzały się jednak przypadki, kiedy taka wiadomość była ukrywana przed graczami aż do momentu, kiedy finalna wersja gry pojawiła się w sprzedaży.