Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

replay

new game +

W grach wideo replay to najczęściej powrót do wcześniejszych fragmentów rozgrywki i przechodzenie ich po raz kolejny w celu maksymalizacji wyniku oraz związanych z tym korzyści.

Możliwość ponownego zmierzenia się z wcześniejszymi etapami pojawia się najczęściej w grach akcji, zręcznościówkach i niektórych strategiach (np. z rodzaju tower defense). Gracze, którzy wcześniej zdołali zapoznać się z topografią lokacji, przeszkodami i przeciwnikami, w kolejnych podejściach mogą skupić wysiłki na osiągnięciu jak najlepszego rezultatu. Często pozwala to zyskać dodatkowe punkty doświadczenia, zdobyć cenne przedmioty, albo odblokować nowe opcje rozgrywki. Replay nie popycha jednak fabuły do przodu, przez co często staje się rodzajem „spowalniacza” biegu akcji.

Odmianą replayu jest tryb new game +, odblokowywany w momencie ukończenia kampanii i umożliwiający rozegranie jej ponownie, tym razem z pewnymi modyfikacjami. Zazwyczaj nowa gra plus cechuje się większym poziomem trudności, ale za to oferuje więcej punktów doświadczenia, nowe kostiumy dla bohaterów itd, a czasem również możliwość zachowania umiejętności i ekwipunku postaci zgromadzonych w trakcie poprzedniej rozgrywki.

W grach pokroju Devil May Cry czasem warto kilkukrotnie przejść wcześniejsze etapy, aby podnieść umiejętności głównego bohatera. - 2016-10-27
W grach pokroju Devil May Cry czasem warto kilkukrotnie przejść wcześniejsze etapy, aby podnieść umiejętności głównego bohatera.