Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

klimat gry

atmosfera w grze

Mocno subiektywny w ocenie czynnik, będący wypadkową wielu elementów składowych (m.in. oprawy wizualnej, dźwięku, fabuły, konwencji gatunkowej i mechaniki rozgrywki), który sprawia, że gra wywołuje w graczu określone emocje. Często to właśnie klimat w dużym stopniu warunkuje grywalność gry.

Sukces wielu gier indie, jak Inside (2016), to w pierwszej kolejności zasługa ich klimatu – w tym przypadku posępnego i niepokojącego. - 2016-10-25
Sukces wielu gier indie, jak Inside (2016), to w pierwszej kolejności zasługa ich klimatu – w tym przypadku posępnego i niepokojącego.

Zbudowanie odpowiedniego klimatu w grze wideo jest dużym wyzwaniem dla zespołu deweloperskiego. W tym przypadku liczy się bowiem bardziej odpowiednie wyważenie poszczególnych komponentów gry i podporządkowanie ich jednej spójnej wizji niż osiągnięcie technicznego mistrzostwa. Szczególną rolę w kreowaniu atmosfery w grach wideo – podobnie jak w innych sztukach audiowizualnych – pełni oprawa graficzna (np. projekt lokacji) i dźwiękowa (soundtrack, odgłosy w tle itd.). Po upływie dłuższego czasu gracze zazwyczaj nie są w stanie przypomnieć sobie np. szczegółów fabuły, tematu przewodniego ścieżki muzycznej albo poszczególnych questów, jednak zazwyczaj doskonale pamiętają atmosferę panującą w trakcie grania.

Specyficzny klimat jest często dużym atutem gier retro, choć w tym wypadku jest on generowany głównie przez uczucie nostalgii.