Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

klawiatura komputerowa

keyboard

Najpopularniejsze obecnie urządzenie służące do sterowania pracą komputera osobistego. Klawiatura komputerowa pozwala komunikować się z systemem operacyjnym za pomocą przycisków alfanumerycznych (liter i cyfr).

W grach wideo, a w szczególności komputerowych, klawiatura stosowana jest niemal od samego początku. Dopiero jednak wraz z popularyzacją innego elementu hardware – myszy komputerowej, tandem ten stał się dominującym standardem w tym segmencie rynku. Również obecnie większość gier wydawanych na pecety przystosowana jest do takiego systemu sterowania.

Producenci klawiatur przygotowują nawet specjalne wersje urządzeń adresowane do entuzjastów konkretnych gier – w tym przypadku World of Warcraft (2004).

Z małymi wyjątkami klawiatura i mysz sprawdzają się w większości gatunków gier. Przemawia za tym prostota ich budowy, spora ergonomia i duże możliwości konfiguracyjne. W wielu grach (np. strategicznych) trudno nawet wyobrazić sobie sterowanie za pomocą innych kontrolerów.