Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

interaktywność

interakcja

W grach wideo jest to zdolność do wzajemnego oddziaływania na siebie gracza (lub kierowanej przez niego postaci) oraz świata gry. Interaktywność jest konstytutywną cechą gry jako takiej – pozbawienie gracza możliwości wprowadzania zmian w stanie gry sprawia, że przestaje być ona grą, a staje się formą widowiska. W najczęściej spotykanych formach interaktywność przekłada się m.in. na reakcje bohaterów niezależnych, możliwość kształtowania otoczenia (zarówno kreacji, jak i destrukcji), poczucie sprawstwa zdarzeń (np. konsekwencje zachowań). Interakcja jest także warunkiem koniecznym immersji, czyli poczucia „zanurzenia się” w wirtualnym otoczeniu.

Możliwość wchodzenia w interakcje z otoczeniem to jeden ze znaków rozpoznawczych serii Fable.

Z założenia dużą interaktywnością cechują się gry cRPG (a także pochodne, jak action-RPG), w których gracze mogą tworzyć i niszczyć przedmioty, rozmawiać z postaciami niezależnymi, handlować, zawierać wirtualne związki małżeńskie, przyłączać się do rozmaitych gildii itp.