Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 czerwca 2021, 15:27

autor: Angelika Kałdus

Właściciel pirackiej strony RomUniverse przegrywa z Nintendo; zapłaci miliony

Nintendo wygrało w sądzie z właścicielem platformy RomUniverse, oskarżonym o naruszenie praw autorskich. Teraz Matthew Storman musi zapłacić miliony.

W SKRÓCIE:
  • Nintendo wygrało proces o naruszenie praw autorskich z właścicielem portalu RomUniverse.
  • Matthew Storman musi zapłacić japońskiemu przedsiębiorstwu 2,1 miliona dolarów.

We wrześniu 2019 roku Nintendo złożyło pozew przeciwko właścicielowi strony RomUniverse, Matthew Stormanowi, o ściąganie i dystrybuowanie pirackich wersji gier od japońskiego przedsiębiorstwa. Zarzucono mu także wzbogacanie się na łamaniu praw autorskich. Matthew Storman nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów i postanowił walczyć w sądzie z Nintendo. Warto dodać, że nie zatrudnił w tym celu adwokata.

Jeszcze zanim sprawa została zakończona, w lecie ubiegłego roku właściciel zgodził się zamknąć RomUniverse, mimo że zaciekle bronił swojej niewinności. W trakcie procesu sąd doszedł jednak do wniosku, że Storman jest winny świadomego i bezpośredniego naruszenia praw autorskich – co więcej, w nieuprawniony sposób wykorzystywał on znaki towarowe Nintendo, a także wzbogacał się na opłatach użytkowników za lepszy dostęp do zawartości na platformie. W 2019 roku stanowiło to jego główne źródło utrzymania. Tak wypowiedział się o zeznaniach Stormana sędzia Marshall:

Pozwany złożył deklarację, w której „zaprzecza temu, jakoby opublikował jakiekolwiek pliki na wspomnianej stronie (…)”, co jest kompletnym przeciwieństwem treści jego wcześniejszego zeznania, w którym stwierdził, że publikował na niej pliki ROM.

Nintendo wniosło o 15 milionów dolarów (ok. 57 mln złotych) odszkodowania za poniesione straty, ale ostateczna kwota, którą nakazem sądu zapłaci Storman, wyniesie 2,1 miliona dolarów (prawie 8 mln złotych). Taką wartość wyznaczono m.in. na podstawie naruszenia praw autorskich do 49 tytułów i użycia 28 podrobionych znaków towarowych.