Wielkie zamieszanie z Xbox Game Pass. W ciągu kilkunastu godzin usługa z nierentownej przeobraziła się w zyskowną, zawinił dziennikarz
Czy Xbox Game Pass przynosi zyski? Ta kwestia rozpaliła Internet w ostatnich kilkunastu godzinach.

Abonamentowa usługa Xbox Game Pass cieszy się dużą popularnością i jest mocno promowana przez firmę Microsoft.
Od dawna wiele osób zastanawia się jednak, czy to przedsięwzięcie faktycznie przynosi zyski. Wreszcie otrzymaliśmy odpowiedź na to pytanie i jest ona twierdząca, ale dojście do niej poprzedziło spore zamieszanie w Internecie.
Burza Game Passowa
Całą sytuację wywołał opublikowany w serwisie X wpis Christophera Dringa, czyli redaktor naczelny serwisu The Game Business.
- Dring napisał, że jeden z przedstawicieli Microsoftu wytłumaczył mu, iż koszty związane z działalnością Game Pass to opłaty uiszczane firmom trzecim (deweloperom i wydawcom, których gry trafiają do GP), marketing oraz koszty samej usługi – i według takiej miary jest ona dochodowa. Jednocześnie koncern nie bierze pod uwagę utraconych przychodów ze sprzedaży gier własnych studiów, spowodowanych przez to, że gracze nie kupują ich produkcji i zamiast tego grają w nie w Game Passie.
- Tak sformułowana wypowiedź przedstawiciela Microsoftu sprawiła, że Dring nabrał podejrzeń co do faktycznej dochodowości Game Passa. Podejrzewał bowiem, że gdyby Microsoft musiał płacić swoim studiom za umieszczenie ich gier tyle samo, co firmom trzecim (czyli kwoty, które wynagradzałoby gorszą sprzedaż), to cała inicjatywa mogłaby przynosić straty.
Jak łatwo sobie wyobrazić, o tym wpisie naczelnego The Game Business błyskawicznie zrobiło się bardzo głośno. Całe zamieszanie okazało się jednak nieporozumieniem.
Z Dringiem szybko skontaktowały się źródła w Microsoftcie, które potwierdziły, że Game Pass całościowo jest dochodowy dla koncernu, nawet jeśli wliczymy w to utraconą sprzedaż gier studiów należących do tej firmy.
Abonament Game Pass kupisz tutaj
Xbox Game Pass – winny czy niewinny?
Oczywiście bez podania konkretnych liczb nie dowiemy się, jak duże dochody przynosi Game Pass. Usługę niedawno skrytykował założyciel studia Arkane, Raphael Colantonio, twierdząc, że długoterminowo taki model jest nie do utrzymania, a całe przedsięwzięcie mocno szkodzi branży.
Jednakże Game Passa raczej nie da się obwinić za niedawne masowe zwolnienia w Microsoftcie. Dział gier firmy jest dochodowy, zwłaszcza że ostatnio sprzedaż jego produkcji mocno wzrosła po rozpoczęciu ich przynoszenia na PlayStation 5. Powodem tych redukcji jest głównie chęć oszczędności w celu zwiększenia inwestycji w AI.