Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 listopada 2018, 15:45

autor: AlexB

Valeroa - nowe, lepsze zabezpieczenie antypirackie

Pojawiło się nowe zabezpieczenie antypirackie o nazwie Valeroa. Ma ono chronić gry przed złamaniem w kilka tygodni po ich premierze. Co istotne, według obietnic technologia ta nie wpływa negatywnie na działanie tytułu, w którym została zaimplementowana.

Branża elektronicznej rozrywki od lat stara się walczyć z piractwem. Co jakiś czas pojawiają się mniej lub bardziej udane pomysły, jak można ukrócić ten proceder. Niestety dla włodarzy wielkich firm, kolejne wersje zabezpieczeń padają coraz szybciej. Tu na ratunek przychodzi Valeroa, czyli nowy rodzaj protekcji typu anti-tamper.

City Patrol: Police – pierwsza gra zabezpieczona technologią Valeroa. - Valeroa - nowe, lepsze zabezpieczenie antypirackie - wiadomość - 2018-12-01
City Patrol: Police – pierwsza gra zabezpieczona technologią Valeroa.

Według oficjalnego FAQ, Valeroa ma pilnować, by inne zaimplementowane zabezpieczenia nie mogły zostać zdjęte zbyt szybko po premierze danej gry, gdy teoretycznie sprzedaż jest najwyższa. Co jednak istotne, ochrona działa na pełnych obrotach tylko przez określony czas. Po jego upływie protekcja staje się słabsza i grupy crackerskie nie powinny mieć większych problemów z jej obejściem, o czym zresztą informują same osoby odpowiedzialne za tę technologię. Co więcej, zaznaczają one, że nie będą pociągać do odpowiedzialności tych, którzy postanowią ją złamać.

Choć Valeroa stanowi kolejną warstwę asekuracji, to jej twórcy podkreślili, że w przeciwieństwie do chociażby konkurencyjnego i kontrowersyjnego Denuvo ma ona być możliwie jak najmniej inwazyjna. Nie wymaga zatem połączenia z internetem, nie ma ograniczeń liczby instalacji oraz, co być może dla wielu najważniejsze, nie ma wpływu na działanie gry. Wszystkie dane są bowiem sprawdzane podczas uruchamiania danego tytułu lub wczytywania kolejnych poziomów. Co ciekawe, deweloperzy mogą sami zdecydować, które funkcje swojego dzieła chcą ochronić zabezpieczeniem.

Z Valeroy korzysta już pierwsza gra - City Patrol: Police od studia Caipirinha Games. Nie jest to może produkcja, która byłaby priorytetem dla crackerów, lecz może stanowić przykład na to, czy zabezpieczenie działa i faktycznie nie ma negatywnego wpływu na działanie tytułu. Kto wie? Być może w przyszłości ujrzymy Valeroę ochraniającą jakieś głośniejsze tytuły.

Ostatnia aktualizacja: 2018-11-30

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.