Problem z procesorami Intela powraca. Tym razem winne są letnie upały, odkryła to Mozilla
Jeżeli przeglądarka rozgrzewa procka tak że crashuje to pewnie jak ci sami użytkownicy odpalają wymagającą grę to pewnie komp wybucha bo mają 30 stopni w domu. Trochę naciągane.
Ja nie mam problemu. Procesor i płyta leżą i czekają na lepsze czasy, a siedzę na 8600K. crashy niet :-)
Gry-Online zaimportowało mobilna g*-kracje i strona jest za tępa żeby zachować komentarz w formularzu jak się cokolwiek wysypie na stronie... BRAWO!
Jeżeli przeglądarka rozgrzewa procka tak że crashuje to pewnie jak ci sami użytkownicy odpalają wymagającą grę to pewnie komp wybucha bo mają 30 stopni w domu. Trochę naciągane.
Gościu ewidentnie jest z południa, czyli nie "30 stopni". Teraz, temperatury użytkowanego proca to:
do 60 stopni = idealnie, od 85 = tragedia
Jeśli chcesz to mieć podczas upałów (dajmy, że +20 stopni, skromnie - bo w zimie ciepło z PC kontruje termostat, a kolo ewidentnie bez klimy):
do 40 stopni = idealnie, od 65 = tragedia # w biurowej temperaturze
Dodajmy do tego, że uwalony procek potrzebuje skromnie 10 stopni niższej temperatury i masz:
do 30 stopni = idealnie, od 55 = tragedia # w biurowej temperaturze, na wadliwym CPU.
Na kilkuset watowym intelu czym to osiągniesz - agregatem przemysłowym? Powodzenia*...
Większość użytkowników nie widzi tego problemu, bo ich komp zwalnia. Z problemem mulącego kompa zetknęła się większość użytkowników.
A że uwalony procek nie wie że powinien zwolnić 10 stopni wcześniej - to się wywala...
*) Peltier może ale pojedyncza płytka ma parametry/limity, do tego musisz też ogarnąć kondensacje - chłodzenie wyjdzie drożej niż nowy PC, czyli to nie "rozwiązanie".
Takie zachowania by świadczyły o tym że wystarczy 1 core działający na max taktowaniu by występowały problemy z napięciami. Nie dobrze.
Intel przesadził z wyciskaniem ostatnich soków z tych CPU by być konkurencyjnym i są skutki.
MrProtek w grze wcale te procki nie muszą zachowywać się jakoś dramatycznie, z jednej prostej przyczyny procesor bardzo obciążony minimalnie obniża taktowanie i napięcia rdzeni by zapewnić optymalną wydajność całego układu i by się nie przegrzewał.
Miałem problemy z i5 14600 generacji przy kościach 6 GHz, poszperałem i rozwiązaniem okazało się przesiadka na i5 6600K i kości o połowę wolniejsze... nie to nie żart, serio mam nadzieje że zaoszczędzi to komuś $
https://www.3dmark.com/sw/1685721
https://www.3dmark.com/sw/1750639
przy 4090 rtx podobna sytuacja 8600 k ~ 14600 k
ale co to zrobiles, zamiast miec procesor z normalnej firmy to zmieniles na jakis starozytny model? wtf. i jeszcze na jakims drugim komputerze to samo? o co chodzi?