Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 maja 2025, 09:23

autor: Kamil Kleszyk

Nowa średniowieczna strategia o budowaniu ze stajni wydawcy Manor Lords pozwala pójść w ślady Benneta z Gothica 2. Spory sukces Blacksmith Master na Steam

Po hitowym Manor Lords firma wydawnicza Hooded Horse wprowadziła na rynek kolejną perełkę. Blacksmith Master to strategia ekonomiczna, w której próbujemy swoich sił w kowalskim rzemiośle.

Źródło fot. Hooded Horse.
i

Trzeba przyznać, że firma wydawnicza Hooded Horse ma wyjątkowego nosa, jeśli chodzi o wybór projektów, które decyduje się wesprzeć. Po wielkim sukcesie Manor Lords ekipa doczekała się kolejnej perełki. Co prawda nie jest to produkcja tego samego kaliber co tytuł Grzegorza Stycznia (w każdym razie na tę chwilę), ale Blacksmith Master ma zadatki na kawał solidnej strategii.

Dzieło Untitled Studio zadebiutowało we wczesnym dostępie na Steamie 15 maja i z miejsca zaskarbiło sobie serca wielu graczy.

Owa strategia ekonomiczna, pozwalająca nam zarządzać średniowieczną kuźnią, może się aktualnie poszczycić aż 88% pozytywnych opinii. W swoich komentarzach fani chwalą klimat produkcji, na który wpływa m.in. ścieżka dźwiękowa. Wśród recenzji często przewija się porównanie do innego, również bardzo udanego dzieła Untitled Studio – Tavern Master.

Oczywiście nie brakuje również negatywnych komentarzy, w których gracze skarżą się chociażby na mało wciągającą rozgrywkę. Niemniej jednak można to zrzucić na karb wczesnego dostępu – wraz z rozwojem gry twórcy z pewnością urozmaicą gameplay.

Jeśli zaś chodzi o popularność, Blacksmith Master również nie ma się czego wstydzić. Po debiucie w Steam Early Access tytuł przyciągnął w szczytowym momencie ponad 3500 osób co, biorąc pod uwagę etap rozwoju oraz dość niszową tematykę gry, jest naprawdę solidnym wynikiem (via SteamDB).

Źródło: SteamDB. - Nowa średniowieczna strategia o budowaniu ze stajni wydawcy Manor Lords pozwala pójść w ślady Benneta z Gothica 2. Spory sukces Blacksmith Master na Steam - wiadomość - 2025-05-17
Źródło: SteamDB.

Blacksmith Master – garść szczegółów

Jak wspomniałem, w strategii ekonomicznej Blacksmith Master kierujemy własną średniowieczną kuźnią. W trakcie rozgrywki nadzorujemy cały proces funkcjonowania biznesu, od budowy warsztatu przez projektowanie przedmiotów, rafinację i wytapianie rud, a kończąc na produkcji i handlu.

Od nas zależy też, czy przejmiemy bezpośrednią kontrolę i ubrudzimy sobie ręce w kuźni, czy postanowimy polegać na personelu, który wykona za nas całą pracę. Jeśli wybierzemy drugą opcję, będziemy musieli dbać o rozwój poszczególnych cech naszych pracowników.

Blacksmith Master – minimalne wymagania sprzętowe na PC

  1. System operacyjny: Windows 10 / 11 (64-bit)
  2. Procesor: Intel Pentium G3250 / AMD FX-8350
  3. Pamięć RAM: 4 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 650 (1 GB VRAM) / AMD Radeon HD 7770 (1 GB VRAM)
  5. DirectX: wersja 9.0
  6. Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni

Blacksmith Master – zalecane wymagania sprzętowe na PC

  1. System operacyjny: Windows 10 / 11 (64-bit)
  2. Procesor: Intel Core i7-6700 / AMD Ryzen 5 3400G
  3. Pamięć RAM: 8 GB
  4. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 760 (2 GB VRAM) / AMD Radeon RX 550 (4 GB VRAM)
  5. DirectX: wersja 12
  6. Miejsce na dysku: 2 GB dostępnej przestrzeni

Na koniec dodam, że jeśli chcecie poczuć się jak kowal Bennet z Gothica 2, to Blacksmith Master możecie aktualnie zakupić na Steamie za 59,99 zł. 25-procentowa zniżka obowiązuje do 29 maja – po tym czasie cena gry wzrośnie do 79,99 zł.

A skoro mowa o promocjach, wspomnę jeszcze, że na platformie firmy Valve trwa aktualnie wyprzedaż gier Hooded Horse. Oprócz omawianego Blacksmith Master w niższych cenach możecie upolować m.in. Manor Lords i Norland.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej