Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 sierpnia 2020, 18:20

autor: Karol Laska

Molestowanie seksualne w Rocksteady. Firma oskarżona o brak reakcji

Brytyjskie studio Rocksteady, odpowiedzialne chociażby za serię Batman: Arkham, zostało oskarżone przez pracowniczki o brak jakiegokolwiek działania w sprawie seksualnych nadużyć w obrębie firmy.

Molestowanie seksualne w Rocksteady. Firma oskarżona o brak reakcji - ilustracja #1
Pracowniczki nie otrzymały wystarczającego wsparcia od przełożonych.

Środowisko twórców gier daje o sobie ostatnio znać z tej mniej pochlebnej strony. W lipcu poleciały głowy wielu poważnych pracowników Ubisoftu w związku z oskarżeniami o charakterze mobbingowym. Kontekst sytuacji przybliżył jeden z naszych newsmanów, Czaruś, w obszernym tekście referującym artykuł dziennikarza Jasona Schreiera.

Jak donosi serwis The Guardian, z podobnymi zarzutami zmierzyć się teraz musi londyńskie studio Rocksteady. Sprawa sięga jeszcze listopada 2018 roku, kiedy to 10 z 16 ówczesnych pracowniczek firmy (na ten moment zatrudnionych w firmie jest 239 ludzi) skierowało list do kierownictwa, w którym zgłosiło nieodpowiednie zachowania mężczyzn w postaci „niechcianych, złośliwych uwag, dotyczących kobiecych części ciała, oraz niewłaściwych komentarzy w biurze”, „poniżających rozmów z kolegami o charakterze seksualnym”, a także „ataków werbalnych wobec środowiska transgenderowego”.

Molestowanie seksualne w Rocksteady. Firma oskarżona o brak reakcji - ilustracja #2
Kierownictwo twierdzi, że doszło do interwencji.

O kulisach sytuacji (na łamach serwisu The Guardian) opowiedziała anonimowa pracowniczka Rocksteady, która podpisywała wyżej wspomniany dokument. Okazuje się, że większość nadawczyń listu już nie pracuje w firmie, ponieważ nadal musiały się zmagać z seksistowskimi uwagami. Szefostwo w żaden sposób nie zareagowało na oficjalny komunikat swoich podwładnych (wyjątkiem było jedno godzinne seminarium, traktujące o molestowaniu seksualnym). Władze Rocksteady mimo to upierają się, że pismo z 2018 roku do nich dotarło, a odpowiednie kroki zapobiegawcze zostały podjęte w trybie natychmiastowym.

Pracowniczka zdecydowała się na następujące słowa podsumowania:

Myślę, że największym pozytywem [publikacji listu – dop. red.] jest pokazanie, jak ogólnie wygląda przemysł growy. Nieważne, jak duża jest twoja firma i jak bardzo reklamujesz ją wsparciem dla różnorodności i równości – jeśli nieustannie chowasz głowę w piasek, to świat się o tym dowie.

Powiedziałabym, że 97-98% deweloperów to wspaniali ludzie i to naprawdę niesprawiedliwe, iż odbije się na nich fakt, że „góra” nie potrafi w odpowiedni sposób zająć się paroma osobnikami.

Rocksteady to jeden z największych brytyjskich producentów gier wideo. Niedawno ogłoszony został jego nowy tytuł, czyli Suicide Squad: Kill The Justice League, o którym więcej dowiemy się podczas wydarzenia DC FanDome 23 sierpnia o godzinie 2:00 czasu polskiego.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej