Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 10 maja 2018, 20:39

autor: Amadeusz "ElMundo" Cyganek

Europa kupuje coraz mniej smartfonów. Za wyjątkiem Xiaomi i Huawei

Branża smartfonów zaczyna zwalniać - potwierdza to najnowszy raport rynkowy przygotowany przez firmę analityczną Canalys. Paradoksalnie na sytuację nie może jednak narzekać dwóch dynamicznie rozwijających się chińskich producentów - Xiaomi i Huawei - mimo że liderami pozostają Samsung i Apple.

Dzieje się to, czego spodziewano się już od ładnych paru miesięcy - sprzedaż smartfonów na całym świecie powoli zaczyna wyhamowywać, a wszystko wskazuje na to, że największy wpływ na tę sytuację mają Europejczycy. Z najnowszego raportu firmy Canalys podsumowującego pierwszy kwartał 2018 roku w tej branży wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu czasu w roku ubiegłym sprzedaż zmniejszyła się aż o 6,3%.

Spadek sprzedaży smartfonów w Europie Zachodniej jest bardzo odczuwalny. - Europa kupuje coraz mniej smartfonów. Za wyjątkiem Xiaomi i Huawei  - wiadomość - 2018-05-10
Spadek sprzedaży smartfonów w Europie Zachodniej jest bardzo odczuwalny.

Istotne jest jednak to, że ogromny wpływ na ten wynik mają mieszkańcy Europy Zachodniej – tam swoich nabywców znalazło o 13,9% sztuk smartfonów mniej. W samej tylko Francji sprzedaż spadła o 23,2%, z kolei w Wielkiej Brytanii – o 29,6%. Tę stratę w części nadrabia wciąż nienasycony rynek Europy Centralnej i Wschodniej – w tym wypadku odnotowano wzrost o 12,3%, a na dobry wynik zapracowali głównie rosyjscy klienci: w porównaniu do pierwszego kwartału 2017 roku kupili oni o 25,4% egzemplarzy więcej.

Samsung liderem, ale kto wie, jak długo jeszcze? - Europa kupuje coraz mniej smartfonów. Za wyjątkiem Xiaomi i Huawei  - wiadomość - 2018-05-10
Samsung liderem, ale kto wie, jak długo jeszcze?

Liderem sprzedaży - mimo spadku o 15,4% jeśli chodzi o sprzedaż – pozostaje Samsung. Drugie miejsce zajmuje Apple, choć koncern z Cupertino także odnotował zmniejszenie udziałów w rynku, spowodowane zapewne nie do końca udaną premierą iPhone'a X. Godna odnotowania jest ogromna aktywność dwóch chińskich producentów, którzy szturmem wzięli europejski rynek. Huawei zwiększyło w ujęciu rok do roku sprzedaż o 38,6%, natomiast Xiaomi powiększyło ilość smartfonów własnej produkcji, które trafiły do klientów, aż o ponad 1000%. Imponujące.

Ekran 18:9, DualSIM, więcej niż 4 GB RAM, podwójny aparat – oto "smartfon idealny" dla Europejczyka. - Europa kupuje coraz mniej smartfonów. Za wyjątkiem Xiaomi i Huawei  - wiadomość - 2018-05-10
Ekran 18:9, DualSIM, więcej niż 4 GB RAM, podwójny aparat – oto "smartfon idealny" dla Europejczyka.

Raport firmy Canalys pokazuje także kilka ciekawych faktów na temat preferencji Europejczyków jeśli chodzi o nabywane sprzęty. Sporym wzięciem cieszą się modele z ekranem o formacie 18:9 – w pierwszym kwartale ubiegłego roku na Starym Kontynencie nie sprzedano ani jednej sztuki takiego urządzenia, natomiast w trzech początkowych miesiącach 2018 roku - aż 7,3 miliona egzemplarzy. Coraz popularniejsze są także smartfony z modułem DualSIM oraz ilością pamięci RAM większą niż 4 GB. Mieszkańcy naszego kontynentu podążają także za rynkowymi trendami i chętnie inwestują w modele z podwójnym lub potrójnym aparatem.

  1. Raport firmy Canalys