Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 maja 2022, 13:42

Zemsta admina. Wymazał wszystkie dane pracodawcy i pójdzie siedzieć

Niezadowolony administrator z chińskiej firmy Lianjia postanowił zemścić się na swoim pracodawcy. Trafi przez to na 7 lat do więzienia.

Źródło fot. powyżej: Avi Richards / Unsplash.

Jak podaje serwis Bleeping Computer, jeden z administratorów danych pracujących w chińskiej firmie zajmującej się nieruchomościami, trafi do więzienia na 7 lat. Wszystko przez usunięcie ważnych danych firmy Lianjia i narażenie jej na poważne straty.

Ogromne straty dla firmy

Han Bing, czyli były pracownik firmy, rzeczonego czynu dopuścił się w czerwcu 2018 roku. Korzystając ze swoich możliwości, jako administrator usunął najważniejsze dane swojego pracodawcy. Przez to wiele operacji firmy zostało zamrożonych, co ostatecznie doprowadziło do tego, że dziesiątki tysięcy pracowników nie dostało swoich wypłat na czas. Przywrócenie tych danych kosztowało chińską korporację blisko 30 tys dolarów.

Lianjia, czyli gigantyczny pośrednik na rynku nieruchomości, zarządza tysiącami biur, zatrudnia ponad 120 tys. brokerów i posiada blisko 51 spółek zależnych. Wszystko to przekłada się na giełdową wartość w wysokości 6 miliardów dolarów. Największe straty dla firmy tyczyły się operacji zewnętrznych.

Śledztwo

Według dokumentów opublikowanych przez sąd okręgowy w Pekinie, Bing był jednym z pięciu głównych podejrzanych w sprawie wyczyszczenia danych. Większą podejrzliwość wzbudził jeszcze fakt, że nie chciał podać hasła do swojego laptopa. Jak utrzymywał, ma tam swoje prywatne rzeczy i może zgodzić się jedynie na podanie hasła władzom lub wpisać je samodzielnie podczas kontroli. Śledczy firmy zatrudnieni do zbadania tej sprawy przyznali później, że o kontroli wspomnieli tylko po to, aby sprawdzić reakcje podejrzanych.

Ostatecznie technikom udało się ustalić adresy IP i MAC oraz przypisać je do określonych czynności wewnątrz firmy. Następnie udało się im wszystko dopasować do nagrań z monitoringu. Zdołali też dowiedzieć się, jakich komend użył wściekły administrator. Jedna to „rm” usuwająca łącze symboliczne (czyli specjalne pliki odnoszące się do innych), a druga „shred”, która zamazuje zawartość pliku losowymi znakami.

Zemsta niezadowolonego admina

Skąd takie zachowanie administratora? Okazuje się, że wielokrotnie próbował walczyć z lukami w zabezpieczeniach, informując przełożonych i innych administratorów. Był jednak mocno ignorowany, a projekt dotyczący zabezpieczeń, który chciał uruchomić, nie został nigdy zatwierdzony. Informacja o tym wyszła na jaw za sprawą zeznania dyrektora ds. etyki w firmie Lianjia. Ujawnił, że Han Bing czuł się niedoceniony przez przełożonych, przez co też często wdawał się z nimi w kłótnie.

Zemsta admina. Wymazał wszystkie dane pracodawcy i pójdzie siedzieć - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.