futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 18 maja 2017, 09:27

autor: Kamil Zwijacz

Vive - zapowiedziano samodzielne gogle VR

HTC zapowiedziało nowe gogle rzeczywistości wirtualnej, które w odróżnieniu od HTC Vive będą w pełni samodzielne i pozbawione jakichkolwiek kabli.

Nowe, bezprzewodowe gogle Vive zadebiutują w tym roku. - Vive - zapowiedziano samodzielne gogle VR - wiadomość - 2017-05-18
Nowe, bezprzewodowe gogle Vive zadebiutują w tym roku.

Podczas konferencji Google I/O firma HTC (a dokładniej pisząc zespół Vive) zapowiedziała nowe gogle wirtualnej rzeczywistości. W odróżnieniu od dostępnego już na rynku HTC Vive, kolejny produkt będzie w pełni samodzielnym urządzeniem, wykorzystującym platformę Daydream. Obecnie gadżety VR wymagają posiadania mocnego komputera (Oculus Rift czy wspomniany HTC Vive), telefonu (Samsung Gear VR) czy też konsoli (PlayStation VR). Nowy wynalazek nie będzie wymuszał od nas dodatkowego sprzętu, a poza tym ma być pozbawiony jakichkolwiek kabli. Ponadto dzięki Daydream z WorldSense ma oferować dokładne odwzorowywanie ruchów, więc podczas zabawy będzie można pochylać się, wykonywać uniki itd. Niestety więcej konkretów brak, choć mają one zostać wkrótce ujawnione.

Nowe Vive w gruncie rzeczy nie jest czymś wyjątkowym, gdyż samodzielne urządzenie tego typu już w marcu 2016 roku zapowiedziała firma AMD, a jakiś czas później to samo zrobił Intel (Project Alloy). O obu gadżetach nie jest jednak zbyt głośno i nie wiemy, kiedy ukażą się na rynku. Natomiast zapowiedziany dziś sprzęt ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

HTC Vive to jedne z pierwszych i chyba najbardziej zaawansowane gogle rzeczywistości wirtualnej. Urządzenie zadebiutowało w kwietniu 2016 roku i spotkało się z ciepłym przyjęciem recenzentów, ale jego sprzedaż nie jest powalająca. Oficjalnych wyników nie znamy, ale według firmy analitycznej Super Data, sprzęt znalazł około 420 tysięcy nabywców. Należy jednak pamiętać, że nie każdy może sobie na niego pozwolić, gdyż kosztuje 899 euro (ok. 3800 zł), a dodatkowo trzeba posiadać dość mocny komputer.