Ten grzyb może zastąpić plastik

Fińscy naukowcy odkryli ciekawe właściwości jednego z grzybów. Są przekonani, że w przyszłości mógłby mieć wiele zastosowań, być może umożliwiając całkowite wyeliminowanie plastiku szkodliwego dla naszej planety.

nauka
Marek Pluta23 lutego 2023
14
Źrodło fot. Unsplash | Jason Mitrione
i

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez plastiku, który służy do produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Niestety jest równocześnie szkodliwy dla środowiska naturalnego, a jego utylizacja okazuje się czasochłonna i niezwykle kosztowna. Dlatego naukowcy z całego świata od lat szukają pomysłów na jego zastąpienie.

Obiecujące osiągnięcia na tym polu mają uczeni z Fińskiego Centrum Badań Technicznych VTT, którzy prowadzą badania nad grzybem o nazwie hubiak pospolity. To gatunek należący do rodziny żagwiowatych, który można spotkać w Ameryce Północnej, Europie oraz Azji. Występuje także w Polsce i można go zobaczyć praktycznie we wszystkich typach lasów.

Z badań opublikowanych w czasopiśmie Science Advances wynika, że niezwykłe właściwości grzyba pozwalają wykorzystać go do tworzenia nowej klasy ultralekkich materiałów o dużej wytrzymałości. Naukowcy mają więc nadzieję, że w przyszłości uda się nie tylko zastąpić nim używany obecnie plastik, ale też produkować z niego np. piankę z pamięcią kształtu stosowaną m.in. w butach oraz materacach.

Unikalną cechą grzyba jest to, iż składa się z trzech warstw o różnych właściwościach, które można wykorzystać na inne sposoby. Wierzchnia jest bardzo trwała, więc może służyć do produkcji specjalnej powłoki zwiększającej odporność szyb samochodowych na uderzenia. Środkowa jest z kolei miękka, co pozwala wykonywać z niej materiały imitujące skórę. Trzecia warstwa właściwościami przypomina natomiast drewno, więc można z niej wykonywać obudowy różnych urządzeń.

Grzyb o niezwykłych właściwościach

Zespół zbadał wszystkie warstwy oraz ich potencjalne zastosowania, a jednym z przykładów użycia hubiaka pospolitego jest stworzony przezeń prototyp słuchawek wykorzystujący grzybnię. Wykonano z niej miękkie pokrycie nauszników, które bardzo przypomina skórę.

Ten grzyb może zastąpić plastik - ilustracja #1
Słuchawki z grzybni. Źródło: Fińskie Centrum Badań Technicznych VTT.
Ten grzyb może zastąpić plastik - ilustracja #2

Hubiak to stary znajomy ludzkości

Hubiak pospolity towarzyszy nam od tysięcy lat i znaleźliśmy dla niego mnóstwo zastosowań. Prawdopodobnie też nieraz ratował ludziom życie. Zbiór ciekawostek znajdziecie np. na Wikipedii, w skrócie warto wymienić zastosowanie go do rozpalania ognia, jak i produkcji opatrunków tamujących krwawienie. Używanie go w medycynie, ze względu m.in. na silne działanie przeciwzapalne, było polecane m.in. przez Hipokratesa w V w p.n.e. (zainteresowanych historią grzybów w medycynie odsyłam np. do tego artykułu naukowego).

Podobnie jak w przypadku opisywanych w tekście słuchawek, także w przeszłości lokalnie wykonywano z niego części garderoby. Po części historia zatoczyła więc koło, choć obecnie plany dotyczą kompletnie innej skali.

Konrad „Eklerek” Sarzyński

Naukowcy bardzo optymistycznie podchodzą do wyników swych badań, jednak musimy pamiętać, że minie jeszcze wiele czasu, zanim hubiak pospolity umożliwi zastąpienie plastiku. Problemem jest bowiem dostępność samego grzyba, którego nie można zebrać zbyt dużo, ponieważ spowodowałoby to dotkliwe szkody w leśnym ekosystemie. Należy więc opracować sposób jego produkcji na skalę przemysłową.

Konieczne jest również przeprowadzenie dalszych badań i testów, by upewnić się, że materiały są nie tylko odpowiednio wytrzymałe, ale też w pełni biodegradowalne. Innymi słowy miną lata, zanim potencjalnie uda się wykorzystać opisane badania.

POWIĄZANE TEMATY: nauka Internet

Marek Pluta

Marek Pluta

Od lat związany z serwisami internetowymi zajmującymi się tematyką gier oraz nowoczesnych technologii. Przez wiele lat współpracował m.in. z portalami Onet i Wirtualna Polska, a także innymi serwisami oraz czasopismami, gdzie zajmował się m.in. pisaniem newsów i recenzowaniem popularnych gier, jak również testowaniem najnowszych akcesoriów komputerowych. Wolne chwile lubi spędzać na rowerze, zaś podczas złej pogody rozrywkę zapewnia mu dobra książka z gatunku sci-fi. Do jego ulubionych gatunków należą strzelanki oraz produkcje MMO.

Jaka odległość od telewizora 65 cali?

Jaka odległość od telewizora 65 cali?

Fastboot w Androidzie - co to jest i jak go wyłączyć?

Fastboot w Androidzie - co to jest i jak go wyłączyć?

Motorola „zjada” Samsunga Galaxy Flipa 5 na śniadanie. Lepszego składanego smartfona w tej kwocie nie znajdziecie

Motorola „zjada” Samsunga Galaxy Flipa 5 na śniadanie. Lepszego składanego smartfona w tej kwocie nie znajdziecie

Kolejna konsola Xbox powinna jeszcze bardziej wykorzystać jedną ze swoich najmocniejszych stron

Kolejna konsola Xbox powinna jeszcze bardziej wykorzystać jedną ze swoich najmocniejszych stron

Intel ma problem, procesory odmawiają posłuszeństwa w niektórych wypadkach

Intel ma problem, procesory odmawiają posłuszeństwa w niektórych wypadkach