futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 20 marca 2020, 12:20

autor: Konrad Hazi

Superkomputer pozwoli dokonać przełomu w walce z koronawirusem

Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory wykorzystali najpotężniejszy superkomputer świata celem przeprowadzenia badań nad koronawirusem. Dzięki wykorzystaniu odpowiednich modeli i potężnej mocy obliczeniowej maszyny wskazali 77 substancji potencjalnie skutecznych w walce z 2019-nCoV.

Eeee… BAZA WIRUSÓW ZOSTAŁA ZAKTUALIZOWANA!!! - Superkomputer pozwoli dokonać przełomu w walce z koronawirusem - wiadomość - 2020-03-21
Eeee… BAZA WIRUSÓW ZOSTAŁA ZAKTUALIZOWANA!!!
W SKRÓCIE:
  • Stworzony przez IBM superkomputer Summit został wykorzystany przez naukowców do badań nad koronawirusem.
  • Jego zadaniem było wybranie substancji, które mogą uszkadzać wirusa.
  • Na podstawie zaimplementowanego modelu maszyna wskazała 77 substancji, które potencjalnie są w stanie unicestwić koronawirusa.

Amerykańscy naukowcy… Mehh… Nie, tak nie rozpocznę.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że nowy koronawirus jest wielkim wyzwaniem dla badaczy. Dodatkowo tempo jego rozprzestrzeniania sprawia, że wszelkie badania muszą być prowadzone naprawdę szybko. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi najszybszy superkomputer świata - Summit, który bardzo mocno wspiera naukowców w dokonywaniu przełomowych odkryć.

Jest moc!

Stworzona przez IBM maszyna wykonała tysiące symulacji, by sprawdzić, które związki chemiczne mogą powstrzymać wirusa od infekowania komórek nosiciela. Superkomuputer wskazał 77 takich substancji, co jest obiecującym wynikiem w perspektywie stworzenia efektywnej szczepionki. Jest się czym chwalić i wnioski z eksperymentu zostały opublikowane przez badaczy z Oak Ridge National Laboratory na platformie ChemRxiv.

Komputer Summit powstał na zlecenie Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, a jego budowę rozpoczęto w 2014 roku. Celem jego stworzenia było to, do czego jest wykorzystywany obecnie - rozwiązywanie problemów naszego świata. Jego moc oscyluje w okolicach 200 petaflopów (200 000 teraflopów, tyle co 20 tysięcy zapowiadanych konsol PS5) i może on wykonywać do 200 kwadrylionów operacji na sekundę.

Wiele scenariuszy dla koronawirusa

Sporo mocy, którą można wykorzystać… Naukowcy z Oak Ridge National Laboratory w stanie Tennessee stworzyli więc model, a Summit sprawdzał wszelkie możliwe scenariusze, by sprawdzić, jak unicestwić wirusa 2019-nCoV, który infekuje komórki za pomocą „kolca” przenoszącego materiał genetyczny. Obrazowo i bardzo ogólnie mówiąc - naukowcy szukają substancji, które będą w stanie zdeformować „kolce” wirusa i unicestwić go w ten sposób. Spośród ośmiu tysięcy substancji maszyna wybrała 77, wskazując przy tym te potencjalnie najskuteczniejsze.

Naukowcy szukają sposobu na unicestwienie elementu oznaczonego jako Spike Glycoprotein (S). Źródło: Scientific Animations / CC - Superkomputer pozwoli dokonać przełomu w walce z koronawirusem - wiadomość - 2020-03-21
Naukowcy szukają sposobu na unicestwienie elementu oznaczonego jako Spike Glycoprotein (S). Źródło: Scientific Animations / CC

Nie są to pierwsze badania z dziedziny medycyny przeprowadzone z wykorzystaniem komputera Summit. Wcześniej wykorzystywano go, z powodzeniem, między innymi do rozpoznawania zmian pojawiających się w komórkach przed pojawieniem się choroby Alzheimera.

To krok… po którym musi nastąpić kolejny

Kolejnym krokiem na drodze do wyciągnięcia wniosków będzie powtórzenie symulacji. Pierwsza seria prób oparta była na modelu „kolca” wirusa stworzonego w styczniu. W tym miesiącu pojawiły się jednak dokładniejsze modele. Później wszystko będzie już w rękach naukowców, którzy będą musieli przeprowadzić testy laboratoryjne, by potwierdzić uzyskane wyniki i wskazać najskuteczniejsze substancje.

Wyniki naszych badań nie oznaczają, że poznaliśmy lekarstwo lub sposób leczenia koronawirusa - przyznał Jeremy Smith z Oak Ridge National Laboratory.

Dokonane odkrycia pozwalają jednak na efektywniejsze prowadzenie dalszych badań i mogą przyspieszyć proces tworzenia szczepionki. To chyba dobre wieści, prawda?