Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 12 kwietnia 2017, 12:27

autor: Entelarmer

Premiera procesorów AMD Ryzen 5

Firma AMD wypuściła nowe procesory z rodziny Ryzen 5. Dotychczasowe testy wskazują, że producent ponownie dostarczył przyszłościowe układy do profesjonalnych zadań, ale ustępujące konkurencji w grach komputerowych.

Dziś doczekaliśmy się premiery Ryzen 5 – nowej rodziny procesorów od firmy AMD. W zeszłym miesiącu zadebiutowały układy Ryzen 7, które okazały się naprawdę niezłymi konstrukcjami, ale nie z punktu widzenia graczy, mimo konkurencyjnej ceny. Debiutujące dziś procesory firmy AMD to produkty tzw. średniego segmentu, i docelowo mają rywalizować z procesorami Intela z serii Core i5. Widać to najlepiej po cenach Ryzenów 5, które oscylują w granicach od 785 do 1229 zł.

W sieci pojawiły się już liczne testy nowych układów, m.in. redakcji czasopisma Komputer Świat oraz serwisów PClab, AnandTechBenchmark.pl. Wynik? Analogicznie jak w przypadku siódemki, Ryzeny 5 biją konkurencyjne i5 w aplikacjach wymagających większej liczby rdzeni (w przypadku gier recenzenci wymieniają m.in. Civilization VI i Total War: Warhammer), a modelowi 1600X zdarza się zbliżyć do rezultatów znacznie droższej rodziny Intel Core i7 (na przykład w trakcie zwiedzania Novigradu w Wiedźminie 3: Dzikim Gonie). Jednak zazwyczaj zostają one z tyłu w tytułach, w których większe znaczenie ma moc pojedynczego rdzenia (Śródziemie: Cień Mordoru, Counter-Strike: Global Offensive, Battlefield 1).

Nowe procesory AMD oferują wiele dla profesjonalistów, ale w grach wciąż przegrywają z konstrukcjami Intela. - Premiera procesorów AMD Ryzen 5 - wiadomość - 2017-04-12
Nowe procesory AMD oferują wiele dla profesjonalistów, ale w grach wciąż przegrywają z konstrukcjami Intela.

Wypada jeszcze wspomnieć, że wszystkie modele Ryzen 5 mają odblokowany mnożnik (aczkolwiek podkręcanie nie zwiększa drastycznie wydajności). Dobrze wypada pobór energii, znacznie poprawiony w stosunku do starszych układów firmy. Ostatecznie większość redakcji przychyla się do wniosku, że obecnie procesory Intel i5 sprawdzą się lepiej w większości gier, natomiast oferta AMD jest znacznie atrakcyjniejsza dla osób wykorzystujących komputery do celów profesjonalnych i może może okazać się lepszą inwestycją na przyszłość, gdy większość deweloperów gier zacznie na poważnie wykorzystywać wielowątkowość.

Źródło: Benchmark.pl - Premiera procesorów AMD Ryzen 5 - wiadomość - 2017-04-12
Źródło: Benchmark.pl
Źródło: Benchmark.pl - Premiera procesorów AMD Ryzen 5 - wiadomość - 2017-04-12
Źródło: Benchmark.pl