Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 26 października 2019, 10:58

autor: Froozyy

Pierwsze zasilenie i wykorzystanie karty graficznej Intel Xe

Dyrektor generalny Intela, Bob Swan, poinformował, że firma po raz pierwszy zasiliła i uruchomiła kartę graficzną z architekturą nazwaną Xe. Nie wiemy jednak, jak urządzenie poradziło sobie w testach, ale Intel zapowiedział już, że w 2021 roku zobaczymy układy graficzne w technologii 7 nm.

Intel Xe został uruchomiony po raz pierwszy. - Pierwsze zasilenie i wykorzystanie karty graficznej Intel Xe - wiadomość - 2019-10-26
Intel Xe został uruchomiony po raz pierwszy.

Pod koniec 2018 roku dowiedzieliśmy się, że Intel pracuje nad własną architekturą GPU o nazwie Xe. Pierwsze karty graficzne korzystające z tej technologii będziemy mogli najprawdopodobniej zobaczyć w czerwcu 2020 roku. Natomiast dyrektor generalny Intela, Bob Swan, podczas telekonferencji z inwestorami zdradził właśnie, że firmie udało się po raz pierwszy wykorzystać w warunkach laboratoryjnych urządzenie obsługujące nową architekturę.

W dość specyficzny sposób potwierdził to także dyrektor marketingowy Intela Chris Hook. Na swoim koncie na Twitterze opublikował wpis potwierdzający słowa Swana – „To żyje!” (a raczej działa). Co więcej firma zapowiedziała też, że jest już na dobrej drodze, aby w 2021 roku zaprezentować układ graficzny wykonany w technologii 7 nm.

Obecnie nie wiemy za wiele na temat samych kart graficznych Intela. Mają one sprzętowo wspierać ray tracing i być produkowane w litografii 10 nm. Niewątpliwie ich premiera będzie kolejnym dużym krokiem w rozwoju firmy i być może sprawi, że na rynku GPU pojawi się nowy konkurent zagrażający bezpośrednio AMD i Nvidii.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.