Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 25 marca 2014, 23:15

autor: Draug

NVIDIA zapowiada kartę grafiki GeForce GTX Titan Z oraz nową architekturę układów o nazwie Pascal

Przy okazji swojej corocznej konferencji w San Jose firma NVIDIA zapowiedziała przepotężną kartę grafiki z o nazwie GeForce GTX Titan Z. Ponadto ujawniono nową architekturę układów graficznych o nazwie Pascal, które będą cechowały się znacznie mniejszym rozmiarem i większą wydajnością niż dotychczasowe urządzenia.

Zważywszy na coroczną Game Developers Conference, marzec to miesiąc, w którym zapowiada się wiele nowości w dziedzinie sprzętu i oprogramowania poświęconego grom. Również NVIDIA wybrała ten czas na przedstawienie swoich innowacji, choć zrobiła to nie na GDC, a przy okazji własnej imprezy – GPU Technology Conference, która odbywa się w dniach 24-27 marca w kalifornijskim San José. Wśród pokaźnej liczby nowości ujawnionych do tej pory przez amerykańskiego potentata warto wymienić kartę grafiki GeForce GTX Titan Z – najpotężniejszy jak dotąd sprzęt w dorobku tego producenta – oraz całkiem nową architekturę układów, nazwaną Pascal, która ma stanowić rewolucję w stosunku do dotychczasowych linii produktów.

GeForce GTX Titan Z, opracowany w oparciu o architekturę Kepler GK110, stanowi niejako następcę karty GeForce GTX Titan, która trafiła na rynek w ubiegłym roku. Tym razem mamy do czynienia z urządzeniem wyposażonym w dwa procesory graficzne (GPU). Twórcy chwalą się, że oba układy będą pracowały z jednakowym taktowaniem zegarów, korzystając z mechanizmu dynamicznego równoważenia ich mocy. Obiecano również wydajne chłodzenie karty i nie wytwarzanie przez nią nadmiernego hałasu. Titan Z będzie posiadał 12 GB pamięci oraz 5760 rdzeni CUDA (po 2880 na GPU), co przełoży się na wydajność rzędu 8 teraflopów. Najpotężniejsza karta grafiki w kolekcji NVIDII trafi na rynek na początku kwietnia bieżącego roku. Jej sugerowana cena to 2999 dolarów (w przeliczeniu nieco ponad 9 tys. złotych bez podatku VAT).

Pascal stanowi następcę architektury Maxwell. (Źródło: engadget) - NVIDIA zapowiada kartę grafiki GeForce GTX Titan Z oraz nową architekturę układów o nazwie Pascal - wiadomość - 2014-03-25
Pascal stanowi następcę architektury Maxwell. (Źródło: engadget)

Przejdźmy do układów z serii Pascal. Będzie to architektura nowej generacji, która ma zaoferować lepsze osiągi i większą wydajność w stosunku do dotychczasowych urządzeń, przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu rozmiarów kart. Efekty te mają zostać zapewnione przez trzy główne innowacje:

  • 3D Memory dotyczy zagęszczenia modułów pamięci i umieszczenia ich w tym samym miejscu, co procesor graficzny, by zredukować straty wydajności wynikające z czasu transferu danych między jednym a drugim.
  • Unified Memory umożliwi procesorowi (CPU) korzystanie z pamięci układu graficznego (GPU) i odwrotnie. Tym samym deweloperzy mają przestać być zmuszani do rozdzielania zasobów między oba te urządzenia.
  • NVLink pozwoli na znacznie szybszy przesył danych między procesorem a układem graficznym – dzięki implementacji nowego rodzaju gniazda prędkość transferu ma wzrosnąć z 16 do 80 GB na sekundę. Co ciekawe, dotyczy to również komunikacji między procesorami graficznymi, co powinno przełożyć się na zwiększenie wydajności dwóch lub więcej kart grafiki pracujących w układzie SLI.

Premierę kart grafiki opartych na architekturze Pascal zapowiedziano na rok 2016. Więcej informacji na temat nowinek technologicznych ujawnianych przy okazji GPU Technology Conference poznacie chociażby dzięki oficjalnej stronie internetowej imprezy:

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.