Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 sierpnia 2021, 11:13

autor: Entelarmer

Nvidia o RTX 3000: problemy z dostawami mogą potrwać do 2023 roku

Nvidia po raz kolejny rozwiewa nadzieje na większą dostępność nowych GeForce'ów. Prezes Jensen Huang przewiduje, że dostawy kart graficznych z serii RTX 3000 będą niewystarczające najpewniej przez większą część 2022 roku.

Nvidia nie wierzy w możliwość rozwiązania problemów z niedoborem kart graficznych w najbliższym czasie W trakcie niedawnej rozmowy z inwestorami prezes Jensen Huang stwierdził, że dostawy nowych GPU będą „mocno ograniczone” najpewniej jeszcze przez większą część 2022 roku. Już w kwietniu w podobnym tonie wypowiadała się Colette Kress (dyrektora finansowa firmy), aczkolwiek wtedy jeszcze przewidywano, iż brak dostaw potrwa „tylko” co najmniej do końca 2021 roku.

Niedobór kart graficznych to problem dręczący rynek komputerów osobistych praktycznie od premiery nowej serii Nvidii (oraz AMD) jesienią 2020 roku. W efekcie GeForce'y z rodziny RTX 3000 kosztowały znacznie powyżej cen sugerowanych przez producenta. Sytuacja nieco poprawiła się w ostatnich miesiącach, ale modele z układami Ampere pozostają drogie i słabo dostępne.

Co ciekawe, zdaniem Nvidii trudno za ten stan rzeczy winić kopaczy kryptowalut. Colette Kress podała, że ponad 80% GeForce’ów z serii RTX 3000 wysłanych do sklepów w drugim kwartale fiskalnym (tj. w okresie od 3 maja do 1 sierpnia) stanowiły tzw. warianty LHR z wbudowanymi ograniczeniami, które zmniejszają skuteczność tych kart w kopaniu kryptowaluty Ethereum. Ma to dowodzić, że problemy z dostępnością tych układów wynikają z zainteresowania nie wirtualnych górników, lecz graczy.

Nvidia o RTX 3000: problemy z dostawami mogą potrwać do 2023 roku - ilustracja #1
Ograniczenia nowych wariantów kart z serii GeForce RTX 3000 okazały się niewystarczające.

Szkoda tylko, że ledwie tydzień temu pojawiły się informacje o częściowym ominięciu tych zabezpieczeń przez hakerów rozwijających oprogramowanie dla koparek kryptowaluty NBMiner (via VideoCardz). Wersja 39.0 pozwala wykorzystać około 70% mocy GeForce’ów LHR przy wydobywaniu wirtualnych monet, przy czym zalecono na początek ustawienie tylko 68% jako bardziej stabilnej opcji. Według Tom’s Hardware sprawiłoby to, że GeForce RTX 3060Ti miałby podobną wydajność w wydobywaniu wirtualnych monet co GeForce RTX 2070 oraz Radeon RX 5600 XT. Na pocieszenie wypada przypomnieć o zmianach w procesie wydobywania Ehtereum, które – w największym skrócie – mają ograniczyć zużycie energii o blisko 99,95% i tym samym zniechęcić kopaczy do korzystania z potężnych układów GPU.

Nie tylko Nvidia wieszczy dłuższe problemy z dostępnością swoich układów. Tego samego zdania jest prezes Intela Pat Gelsinger, który jeszcze przed wakacjami mówił, że sytuacja na rynku podzespołów komputerowych nie poprawi się wcześniej niż za kilka lat.

Nvidia o RTX 3000: problemy z dostawami mogą potrwać do 2023 roku - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

  1. Oficjalna strona firmy Nvidia