Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2014, 12:23

autor: qjin

Nowy Steam Controller zaprezentowany

Firma Valve ogłosiła, że nowy prototyp kontrolera Steam, nad którym pracuje w pocie czoła od wielu miesięcy, zostanie zaprezentowany podczas tegorocznej edycji Game Developers Conference (GDC), która odbędzie się już w przyszłym tygodniu. Nie musimy jednak czekać do wydarzenia, by spojrzeć na odmieniony projekt gamepada, ponieważ do sieci trafiły obrazki prezentujące jego odświeżony wygląd.

Tak wygląda nowa wersja kontrolera Steam… - Nowy Steam Controller zaprezentowany - wiadomość - 2014-03-15
Tak wygląda nowa wersja kontrolera Steam…

Zapowiedziany pod koniec września ubiegłego roku Steam Controller wzbudził od samego początku spore emocje, mimo że mamy do czynienia „tylko” z kolejnym gamepadem. Jednak nieco różniącym się od obecnie dostępnych na rynku urządzeń wskazujących tego typu. O tym, czym kontroler firmy Valve wyróżnia się na tle innych padów, możecie szerzej przeczytać w naszej wiadomości. Chociaż jest ona już nieco nieaktualna, bowiem – jako że ciągle mamy do czynienia z prototypem – zaszły kluczowe zmiany w projekcie. Omówiono je wstępnie na konferencji Steam Dev Days, a teraz możemy przyjrzeć się dokładnie, jaka jest różnica pomiędzy starą a nową wersją kontrolera, która zostanie przedstawiona przez Valve na GDC 2014.

… a tak – dla porównania - stara - Nowy Steam Controller zaprezentowany - wiadomość - 2014-03-15
… a tak – dla porównania - stara

Zgodnie z obietnicą, odmieniony Steam Controller został pozbawiony dotykowego wyświetlacza na rzecz standardowych przycisków znanych z innych gamepadów. Najwidoczniej Valve, a być może także użytkownicy pierwszych prototypów, uznało, że rozwiązanie nie do końca się sprawdzało. Zatem zamiast ekranu dotykowego w samym sercu kontrolera zamieszczono dwa przyciski (stop i play) oraz logo firmy. Niżej znajduje krzyżak (po lewej stronie) oraz przyciski AXYB (po prawej stronie), czyli oznaczenia znane chociażby z xboksowego pada. Zapewne urządzenie ujrzymy w akcji już w przyszłym tygodniu na GDC 2014, a tymczasem pozostaje zobaczyć, jak poprzednia wersja prototypu z panelami dotykowymi zastępującymi gałki analogowe sprawdza się w wybranych grach.

Gamepada firmy Valve nie zabraknie na GDC 2014 – być może poznamy wreszcie orientacyjną cenę - Nowy Steam Controller zaprezentowany - wiadomość - 2014-03-15
Gamepada firmy Valve nie zabraknie na GDC 2014 – być może poznamy wreszcie orientacyjną cenę

Wydarzenie Game Developers Conference odbędzie się 17-21 marca 2014 roku w San Francisco. Oprócz Valve pojawi się wiele innych firm nie tylko z branży gier wideo. Na imprezie spodziewamy się między innymi ujawnienia przez koncern Microsoft bibliotek DirectX 12, które – podobnie jak OpenGL – mają być odpowiedzią na technologię AMD Mantle, do tej pory dostępną jedynie w Battlefieldzie 4.