Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 grudnia 2022, 16:41

Najlepsze tanie karty graficzne dla graczy

Jeszcze do niedawna kupno taniej i dobrej karty graficznej graniczyło z cudem. Czasy się jednak zmieniły, a w sklepach z elektroniką dostępnych jest wiele modeli w dobrych cenach.

Źródło fot. XFC
i

Kupno karty graficznej do komputera przeznaczonego głównie do gier trzeba zawsze przemyśleć. To właśnie od niej w głównej mierze zależy wydajność zestawu w większości współczesnych tytułów. Wybór odpowiedniego modelu nie należy jednak do najłatwiejszych. Zwłaszcza, jeśli jesteśmy ograniczani przez budżet.

Aby pomóc niezdecydowanym, przygotowaliśmy zestawienie kart graficznych, które z pewnością poradzą sobie z najnowszymi grami dostępnymi obecnie na rynku. Dodatkowo wybraliśmy modele, które nie przerażą nikogo swoją ceną, a niejednokrotnie będą w stanie konkurować z droższymi wariantami.

MSI GeForce RTX 3060 GAMING X 12 GB GDDR6

Najlepsze tanie karty graficzne dla graczy - ilustracja #1

Pierwsza propozycja od Nvidii w naszym zestawieniu. MSI GeForce’a RTX 3060 GAMING X z pewnością docenią gracze, których interesuje gra w rozdzielczości zarówno 1080p, jak i 1440p. Jest to tak naprawdę jeden z najlepszych i najbardziej udanych układów z rodziny Nvidia RTX 3060. Opisywana karta charakteryzuje się wysoką kulturą pracy oraz przede wszystkim znakomitą wydajnością.

MSI GeForce RTX 3060 GAMING X wyposażony został w 12 GB pamięci GDDR6, która znajduje się na 192-bitowej szynie. W przypadku tego modelu należy uważać na jego długość, bowiem nie zmieści się w wielu tańszych i mniejszych obudowach. Jeśli jednak macie taką o wystarczających gabarytach, nie powinniście się zastanawiać nad kupnem. MSI GeForce RTX 3060 GAMING X sprawi, że Wasz PC poradzi sobie z każdą grą.

W chwili pisania tekstu karta kosztowała 2287 złotych.

Kartę MSI GeForce RTX 3060 GAMING X kupisz tutaj

XFX Radeon RX 6700 CORE Gaming SWFT 309 10 GB GDDR6

Najlepsze tanie karty graficzne dla graczy - ilustracja #2

Pierwsza propozycja od AMD na naszej liście. Jej podstawę stanowi architektura RDNA 2, która wprowadziła znaczące zmiany w porównaniu z modelami poprzedniej generacji. Pamięć podręczna AMD Infinity Cache wraz z 10 GB dedykowanej pamięci GDDR6 sprawią, że będzie to doskonała propozycja dla osób oczekujących płynnej rozgrywki w rozdzielczości 1440p.

Dłuższe sesje grania nie będą dla XFX Radeona RX 6700 CORE Gaming zbyt wyczerpujące. Duża w tym zasługa przede wszystkim bardzo przemyślanego układu chłodzenia. Producent zadbał o to, żeby trzy wentylatory rozpraszały nagromadzone ciepło. Warto jednak pamiętać, że karta jest sporych rozmiarów (długość: 304 mm). Dlatego też przed jej kupnem należy sprawdzić, czy zmieści się w obudowie.

W chwili pisania tekstu karta kosztowała 2079 złotych.

Kartę XFX Radeon RX 6700 CORE Gaming 10 GB kupisz tutaj

Gainward GeForce RTX 3060 Ti Ghost LHR 8 GB GDDR6

Najlepsze tanie karty graficzne dla graczy - ilustracja #3

Kolejna propozycja od Nvidii. Tym razem postawiliśmy na kartę z odrobinę wyższej półki wydajnościowej. Gainward GeForce RTX 3060 Ti Ghost wyposażony jest w 4864 jednostki CUDA oraz 8 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali. Całość zapewnia przepustowość na poziomie 448 GB/s. Architektura Nvidia Ampere zdecydowanie pozwoli na komfortową rozgrywkę w najnowszych tytułach w rozdzielczości 1440p na wysokich ustawieniach graficznych.

Podobnie jak inne GPU Nvidii z rodziny RTX 3000, Gainward GeForce RTX 3060 Ti Ghost obsługuje technologię DLSS. Zapewni ona dodatkową wydajność dzięki renderowaniu w niższej rozdzielczości przy niewielkim spadku jakości obrazu.

W chwili pisania tekstu karta kosztowała 2495 złotych.

Kartę Gainward GeForce RTX 3060 Ti Ghost LHR 8 GB kupisz tutaj

MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X LHR 8 GB

Najlepsze tanie karty graficzne dla graczy - ilustracja #4

MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X LHR to karta, którą polubią gracze oczekujący wysokiej wydajności. Wyposażona jest w 4864 jednostki CUDA oraz 8 GB pamięci GDDR6 na 256-bitowej magistrali, co przekłada się na przepustowość na poziomie 448 GB/s. Całość daje naprawdę dobre wyniki wydajności, które dodatkowo można polepszyć. MSI GeForce’a RTX 3060 Ti GAMING X LHR da się bowiem całkiem nieźle podkręcić. Jeśli nie chcecie jednak ryzykować z overclockingiem, to nadal będziecie mogli cieszyć się bardzo wydajnym układem, nawet przy fabrycznych parametrach.

Co więcej, producent zadbał o dobry system chłodzenia, dzięki któremu MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X LHR nie osiąga zbyt wysokich temperatur, a jego praca pod dużym obciążeniem nie jest zbyt głośna.

W chwili pisania tekstu karta kosztowała 2807 złotych.

Kartę MSI GeForce RTX 3060 Ti GAMING X LHR 8 GB kupisz tutaj

ASRock Radeon RX 6600 XT Phantom Gaming D OC

Najlepsze tanie karty graficzne dla graczy - ilustracja #5

Druga propozycja od AMD w naszym zestawieniu. Konstrukcja karty ASRock Radeon RX 6600 XT Phantom Gaming D OC bazuje na jądrze Navi 23. Układ stworzony przez „Czerwonych” wyposażony jest w 2048 procesorów strumieniowych, 128 jednostek teksturujących i 32 akceleratory RT. Oznacza to, że bardzo dobrze sprawdzi się w graniu w rozdzielczości Full HD. Nie będzie mieć jednak również problemów w 1440p, chociaż do 4K może zabraknąć pamięci, której jest na pokładzie tylko 8 GB. Wyniki w grach z ray tracingiem mogą być gorsze niż w przypadku rozwiązań Nvidii, ale przy „tradycyjnych” metodach renderowania RX 6600 powinien radzić sobie świetnie.

W kierunku tej karty powinni spojrzeć przede wszystkim użytkownicy, którzy chcą mieć w swoich zestawach urządzenie wyposażone w świetny zestaw chłodzenia. Potrójny wentylator zapewni optymalne temperatury oraz dobrą kulturę pracy. GPU może się też pochwalić interesującą linią stylistyczną. Nie zabrakło również podświetlenia LED z RGB.

W chwili pisania tekstu karta kosztowała 2839 złotych.

Kartę ASRock Radeon RX 6600 XT Phantom Gaming D OC kupisz tutaj

Jaką tanią i dobrą kartę graficzną kupić?

Jak widzicie, w 2022 roku kupno względnie taniej i jednocześnie dobrej karty graficznej nie wyklucza się. Wszystko tak naprawdę zależy od posiadanego budżetu. Całe szczęście, że obecnie sytuacja na rynku GPU zbliżyła się do normalności i nawet w niższych cenach można kupić modele, które pozwolą na komfortową rozgrywkę we współczesnych tytułach. To z pewnością duża ulga po okresie, w którym kryptowaluty i braki półprzewodników powodowały absolutny chaos na rynku pierwotnym i wtórnym.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Materiał powstał we współpracy ze sklepem RTV Euro AGD.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej