Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 listopada 2022, 16:51

autor: Marek Pluta

Bestsellery Dark Webu, w tym polskie paszporty, na grafice z cenami

Dark Web to bazar oferujący na sprzedaż ogromne ilości nielegalnych towarów. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się, jakie produkty są tam najbardziej poszukiwane, a także ile kosztują, to zapraszam do zapoznania się z ciekawym wykresem.

Źródło fot. Unsplash | Jay Wennington
i

Oprócz internetu, z którego korzystamy na co dzień do pracy lub rozrywki, istnieją też jego ukryte i bardziej mroczne zakamarki zwane Deep Web. Znajduje się tam masa treści, których próżno jednak szukać w tradycyjnych wyszukiwarkach. Ich częścią jest Dark Web, do którego można dostać się za pomocą przeglądarek takich jak Tor.

Jednym z najpopularniejszych miejsc w Dark Web są podziemne bazary, na których oferowane są nielegalne produkty oraz usługi. Dzięki zapewnianej anonimowości cieszą się dużą popularnością, a można tam znaleźć nie tylko groźne malware, ale też kupić broń, narkotyki, a nawet zlecić czyjeś morderstwo. Oferta takich bazarów jest bardzo szeroka, jednak przeciętny użytkownik zupełnie nie ma świadomości jakie towary są tam do dostępne oraz ile kosztują.

Tę wiedzę poszerza serwis Jeuxvideo, który opublikował zestawienie najpopularniejszych towarów oferowanych w Dark Web, wraz z ich cenami.

W Dark Web kupisz praktycznie wszystko

Największym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim fałszywe dokumenty, takie jak paszporty oraz prawa jazdy. Na przykład polski paszport można kupić już za kwotę 3800 dolarów, co znacznie ułatwia dostanie się na teren Unii Europejskiej. Za dowody osobiste krajów UE trzeba zapłacić 160 dolarów, zaś amerykańskie prawo jazdy kosztuje 150 dolarów.

Dostępne są także konta Netflixa oraz innych usług sieciowych, od mediów społecznościowych, po strony dla dorosłych. Loginy do 50 skradzionych kont PayPala można mieć już za 150 dolarów. Z kolei za 25 dolarów dostaniemy roczną subskrypcję do Netflixa, zaś za 4 dolary konto do HBO.

Na podziemnych bazarach znajdziemy także portfele kryptowalut i karty kredytowe wraz z PIN'em. Za taką sklonowaną kartę VISA lub Mastercard trzeba zapłacić 20 dolarów, zaś za 35 dolarów dostaniemy login do konta bankowego, na którym znajduje się 100 dolarów.

Bestsellery Dark Webu, w tym polskie paszporty, na grafice z cenami - ilustracja #1

Najpopularniejsze towary w Dark WebPrivacy Affairs/Enrique Mendoza

Na bazarach dużo jest również ofert związanych z mediami społecznościowymi. Jeśli chcielibyście rozruszać swój profil na Instagramie, to za 5 dolarów kupicie 1000 lajków, a 4 dolary trzeba wydać na 1000 nowych obserwujących. W ofercie znajdziemy również kradzione konta do poczty Gmail, a jeśli chcemy wysłać trochę reklamowego spamu, to za 120 dolarów dostaniemy bazę 10 mln adresów email należących do amerykańskich obywateli.

Możecie być jednak zaskoczeni tym co sprzedaje się w Dark Web najlepiej, bo wbrew pozorom nie są to fałszywe dokumenty lub dostępy do kont. Według raportu firmy Terbium Labs, największym zainteresowaniem cieszą się samouczki dotyczące oszustw, które można mieć już za około 7,88 euro. Na drugim są natomiast dane osobowe, których średnia cena wynosi 8,45 euro. Na trzecim miejscu najbardziej chodliwych, a równocześnie dochodowych towarów, jest złośliwe oprogramowanie. Na wykresie widać, że za zainfekowanie wysokiej klasy wirusem 1000 komputerów, trzeba zapłacić 5500 dolarów.

Bestsellery Dark Webu, w tym polskie paszporty, na grafice z cenami - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.