Hardware Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technologie
Wiadomość sprzęt i soft 5 grudnia 2018, 11:43

autor: Aquma

Microsoft zrezygnuje z przeglądarki Edge w Windows 10?

Serwis Windows Central donosi, że w kolejnej aktualizacji systemu Windows 10 Microsoft może zrezygnować z przeglądarki Edge. Miałby ją zastąpić program oparty o technologię Chromium, znaną m.in. z Google Chrome.

Microsoft Edge odejdzie w zapomnienie? - Microsoft zrezygnuje z przeglądarki Edge? - wiadomość - 2018-12-05
Microsoft Edge odejdzie w zapomnienie?

W SKRÓCIE:

  1. Microsoft może zrezygnować z przeglądarki Edge;
  2. miałby ją zastąpić program oparty o zmodyfikowaną technologię Chromium, wykorzystywaną w Google Chrome;
  3. informacje nie są potwierdzone – na razie to wyłącznie plotki.

Branżowe ptaszki ćwierkają, że Microsoft może w niedalekiej przyszłości zrezygnować z oferowanej wraz z Windows 10 przeglądarki Edge. Miałaby ona zostać zastąpiona przez nowy program, korzystający z Chromium – technologii open source zastosowanej m.in. w popularnym Google Chrome. Nie ma pewności, kiedy (i czy w ogóle – to wciąż tylko plotki) zmiana wejdzie w życie, jednak wstępne doniesienia mówią o tym, że następca Edge mógłby zagościć w kolejnej dużej aktualizacji dla najnowszego systemu operacyjnego korporacji z Redmond.

Warto przypomnieć, że Microsoft Edge jest drugą przeglądarką internetową stworzoną przez Microsoft. Program zastąpił wiekowego Internet Explorera, którego popularność spadała wraz z ekspansją innych rozwiązań – początkowo Firefoxa i Opery, a następnie Google Chrome. Wysiłki firmy nie zostały jednak docenione przez użytkowników – zgodnie z danymi serwisu Net Applications, Edge wybiera obecnie zaledwie 4,34% internautów. Wiodącą pozycję (z udziałem w rynku na poziomie 63,6%) utrzymuje aplikacja stworzona przez Google. Na korzystanie z Firefoxa decyduje się 11,19% użytkowników.

Nowy program miałby wykorzystywać zmodyfikowaną wersję silnika renderującego Blink – nazwaną kodowo Anaheim. Nie wiadomo pod jaką nazwą miałby funkcjonować omawiany produkt – być może będzie to wciąż Microsoft Edge, choć z zupełnie innymi „bebechami”. Oczywiście, stworzenie nowej przeglądarki na innym silniku wcale nie musi oznaczać, że osiągnie ona sukces. Firma na razie nie skomentowała tych doniesień.

  1. Microsoft – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.