Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 19 listopada 2022, 17:21

Już niedługo nawet 30% procesorów w PC może być ARM

Dwa lata temu na rynku laptopów pojawiła się prawdziwa rewolucja w postaci MacBooków z procesorami M1. Apple pokazało, że układy ARM potrafią zapewnić odpowiednio wysoką wydajność.

Źrodło fot. Flickr / Pierre Lecourt
i

Apple wraz ze swoimi procesorami M1 sprawiło, że świat technologiczny zwrócił oczy ku układom ARM. Nic dziwnego, bowiem do tego czasu były one traktowane dość po macoszemu. To się jednak zmieniło, a chipy zastosowane w MacBookach z 2020 roku udowodniły, że można stworzyć CPU wydajne, jak i energooszczędne.

Szybkie przejście Apple w kierunku układów scalonych pokazało branży, że taka zmiana nie musi oznaczać godzenia się na kompromisy. Nic więc dziwnego, że coraz częściej pojawiają się doniesienia, iż kolejne firmy chcą spróbować swoich sił w stworzeniu układu ARM.

Jak podaje serwis Tom’s Hardware, w ciągu najbliższych czterech lat aż 30% nowych komputerów będzie działać na ARM. Jest to dość optymistyczna prognoza, bowiem na tę chwilę udział tych układów w rynku wynosi około 13%.

Procesory kupisz tutaj

Wyżej wspomniany portal powołuje się na prognozę przedstawioną przez firmę analityczną Canalys (via DigiTimes). Czy jednak aż tak duży skok w najbliższych latach jest w ogóle możliwy? Będzie z pewnością ciężko, jednak coraz większe zainteresowanie różnych firm procesorami ARM może świadczyć o ich rosnącej popularności.

Jakiś czas temu pojawiły się doniesienia, jakoby firma Qualcomm cały czas pracowała nad swoim procesorem, który ma trafić do laptopów. Własny chip ARM przeznaczony do komputerów osobistych planuje zaś stworzyć MediaTek. Można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach więcej koncernów zdecyduje się na podobny ruch.

Już niedługo nawet 30% procesorów w PC może być ARM - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Marcin Nic

Marcin Nic

Przygodę z pisaniem zaczął na nieistniejącym już Mobilnym Świecie. Następnie tułał się po różnych serwisach technologicznych. Chociaż nie jest typowym graczem, a na jego komputerze znajduje się tylko Football Manager, w zeszłym roku wylądował w GOL-u. Nie ma dnia, w którym nie oglądałby recenzji nowych smartfonów, dlatego początkowo pisał o wszelkiego rodzaju technologii. Z czasem jednak przeniósł swoje zainteresowania bardziej w kierunku kinematografii. Przez większą część roku chodzi niewyspany, w związku z zarywaniem nocek na oglądaniu meczów NBA. Nadal jednak uważa, że Michael Jordan jest lepszy od LeBrona Jamesa, a koszykówka z lat 90-tych była przyjemniejsza dla oka.

więcej