Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 kwietnia 2018, 15:34

autor: Góral

Intel Ocean Cove następcą platformy Core?

Z jednego z dostępnych ogłoszeń o pracę firmy Intel dowiedzieliśmy się, że gigant tworzy architekturę procesorów Ocean Cove, która ma być rewolucyjnym rozwiązaniem i następcą obecnej od dwunastu lat platformy Core.

Intel Ocean Cove następcą platformy Core? - ilustracja #1

W jednej z ofert o pracę Intela najprawdopodobniej ujawniono nazwę kodową następnej generacji architektury firmy (dzięki, wccftech.com). Gigant poszukuje osoby na stanowisko Senior CPU Microarchitect (Starszy Projektant Mikroarchitektury CPU), do zespołu z Hillsboro (USA), pracującego nad „rewolucyjną” platformą Ocean Cove, która zastąpi obecną Core i będzie napędzać procesory Intela przez następną dekadę. Obecnie ogłoszenie ma już nieco zmienioną treść i nie znajduje się w nim fragment z tą informacją, ale zdążyła się już ona rozejść po sieci wraz z widocznym poniżej zrzutem ekranu.

Oczywiście nic więcej nie wiemy na ten temat, aczkolwiek warto zwrócić uwagę, że niedawno z Tesli odszedł słynny inżynier Jim Keller, który dołączył do ekipy Intela. Człowiek ten wcześniej odpowiedzialny był m.in. za mikroarchitekturę Zen w AMD czy za procesory A4 i A5 w Apple. Bardzo możliwe, że to właśnie on będzie miał spory wkład w Ocean Cove. Na szczegóły związane z technologią zapewne będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Poza tym sam fakt, że firma dopiero kompletuje zespół, sugeruje, że czeka ją wiele pracy. Ashraf Eassa – jeden z branżowych specjalistów – twierdzi, że pierwszych procesorów opartych na nowej platformie należy się spodziewać po Alder Lake, a więc dopiero za kilka lat.