Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 października 2022, 08:21

autor: Adrian Werner

Devkit PS5 Pro jest już w rękach twórców gier, twierdzi insider

Według wiarygodnych źródeł, firmy Sony i Microsoft rozpoczęły już wysyłkę devkitów ulepszonych wersji konsol PlayStation 5 i Xbox Series X do twórców gier.

Źrodło fot. Sony
i

W sieci pojawiły się ciekawe doniesienia na temat nowych, ulepszonych wersji PlayStation 5 i Xboksa Series X.

  1. Źródłem jest Tez2, czyli mający dobrą renomę informator i dataminer, specjalizujący się w grach studia Rockstar Games.
  2. Według niego największe studia deweloperskie zaczęły już otrzymywać devkity dla ulepszonego XSX oraz PS5 Pro (ta nazwa jest powszechnie stosowana, ale należy podkreślić, że ma tylko hipotetyczny charakter). Niektóre zespoły już z nimi pracują, podczas gdy inne powinny je dostać a najbliższych miesiącach.
  3. Tez2 podkreślił, że nie są to jedynie jego przypuszczenia i jest pewny tych informacji.
Devkit PS5 Pro jest już w rękach twórców gier, twierdzi insider - ilustracja #1
Źródło: Tez2 na gtaforums.com.

Według marcowych plotek, premiera ulepszonych wersji PS5 i XSX planowana jest na końcówkę 2023 lub początek 2024 roku. Udostępnienie największym zespołom devkitów na rok przed tym wydarzeniem miałoby sens, gdyż pozwoliłoby im odpowiednio przygotować swoje gry na debiuty mocniejszego sprzętu.

W przypadku PlayStation 4 wersja Pro zadebiutowała trzy lata po premierze podstawowej edycji. Podobnie było z Xboksem One. Sprzęt obecnej generacji, czyli PS5 i Xbox Series X/S, ukazał się pod koniec 2020 roku, więc końcówka przyszłego roku byłaby dobrym momentem na wypuszczenie ulepszonych modeli.

Przypomnijmy, że spekuluje się, iż nowa wersja PS5 ma zapewnić dwa razy wyższą wydajność w rasteryzacji oraz 2,5-krotnie lepsze osiągi w ray tracingu w stosunku do podstawowego modelu. Wiele wskazuje na to, że sprzęt może wykorzystać opracowaną przez Sony technologię podobną do AMD FidelityFX Super Resolution 2.0 (FSR 2.0).

  1. PlayStation – strona oficjalna
  2. Xbox – strona oficjalna