Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 maja 2018, 12:41

autor: ElMundo

Czarna kropka śmierci – nowy postrach użytkowników iPhone’ów?

Co jakiś czas w sieci pojawiają się informacje o bardzo prostych błędach, które mogą przysporzyć wielu problemów użytkownikom nowych smartfonów kosztujących nawet kilka tysięcy złotych. Teraz z podobną kwestią borykają się użytkownicy iPhone’ów.

Choć współczesne smartfony są naprawdę wszechstronnymi maszynami, bywa że „wykładają się" na bardzo prostych kwestiach, co powoduje dość kompromitujące sytuacje, zaskakujące dla ich użytkowników. Najnowszy problem dotyczy sprzętów produkowanych przez Apple. Doczekał się on niezbyt wyrafinowanego przydomka „Black Dot of Death”, który wielu osobom zapewne kojarzy się ze słynnym „Red Ring of Death”, z którym borykali się posiadacze konsoli Xbox 360.

Wiadomość z czarną kropką ukazała się youtuberowi o pseudonimie „EverythingApplePro”. - Czarna kropka śmierci – nowy postrach użytkowników iPhone’ów? - wiadomość - 2018-05-14
Wiadomość z czarną kropką ukazała się youtuberowi o pseudonimie „EverythingApplePro”.

Najnowsze zagrożenie jest powiązane z modułem iMessage, za pośrednictwem którego wysyłana jest wiadomość zawierająca tylko jedną kropkę. Jak się jednak okazuje, to tylko przykrywka dla tysięcy znaków ukrytych w wiadomości, które w bardzo skuteczny sposób mocno obciążają smartfona. To z kolei w linii prostej prowadzi do zawieszenia działania sprzętu oraz wygaszenia ekranu, którego nie da się z powrotem przywrócić do stanu używalności bez skorzystania ze wsparcia technicznego Apple.

By otworzyć podejrzaną informację, naprawdę nie trzeba się natrudzić – wystarczy wejść w powiadomienie o odebranej wiadomości lub też kliknąć w kropkę, która znajduje się w jej treści. Na całe szczęście istnieją sposoby pozwalające rozwiązać ten problem. W przypadku smartfonów z ekranem 3D Touch wystarczy nacisnąć i przytrzymać ikonkę wiadomości, a następnie utworzyć nową, by bez przeszkód usunąć kropkę. W innych przypadkach wystarczy poprosić asystenta głosowego Siri o rozpoczęcie nowej konwersacji i również bezproblemowo usunąć złośliwą przesyłkę.

Trzeba przyznać, że kreatywność domorosłych hakerów i moderów nie ma końca – jest to jednak potwierdzenie, że współczesne smartfony to wciąż urządzenia, których zabezpieczenia są dalekie od doskonałości i można je obejść w bardzo prosty sposób. Wygląda na to, że przed producentami mobilnych sprzętów wciąż bardzo dużo pracy nad odpowiednim zabezpieczeniem swoich sprzętów przed różnorodnymi atakami.