Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 września 2020, 12:55

Android 11 już dostępny na wybranych telefonach, co nowego oferuje?

Aktualizacja systemu Android do wersji 11 jest już dostępna na wybranych modelach telefonów. Właściciele tych urządzeń mogą zapoznać się ze zmianami i nowymi funkcjami.

Android 11 już dostępny na wybranych telefonach, co nowego oferuje? - ilustracja #1
System Android 11 jest już dostępny na niektórych urządzeniach. Źródło: Google
W SKRÓCIE:
  • kilka modeli smartfonów otrzymało już aktualizację systemu Android do wersji 11, to między innymi modele Google Pixel, Oppo, Xiaomi i OnePlus.

Niektóre modele smartfonów otrzymały możliwość aktualizacji Androida do wersji 11. Według serwisu Slashgear nowymi funkcjami systemu mogą się już cieszyć właściciele urządzeń Google, Oppo, Realme i Xiaomi. Poprawka powinna być już dostępna do pobrania. Jeśli jeszcze tak się nie stało, taka możliwość pojawi się w ciągu tygodnia.

Pierwsze smartfony z Androidem 11

Nowy system będzie dostępny przede wszystkim dla modeli Pixel od Google. Poza nimi dostaną go także:

  • OnePlus 8
  • OnePlus 8 Pro
  • Xiaomi Mi 10
  • Xiaomi Mi 10 Pro
  • Oppo Find X2
  • Oppo Find X2 Pro
  • Realme X50 Pro

Posiadacze tych modeli powinni dostać niedługo (lub już dostali) powiadomienie o nowej aktualizacji. Jeśli to nie nastąpiło, odsyłam do niebieskiej ramki, gdzie wytłumaczyłem, jak można to sprawdzić.

Co nowego w Android 11

Chyba najbardziej widoczną funkcją jest nowy typ powiadomień, tzw. bąbelki. Są to powiadomienia podobne do tych spotykanych dotychczas w Messengerze. Aplikacja działająca w tle może nas powiadomić o nowej aktywności poprzez niewielką ikonę pojawiającą się z brzegu ekranu. Możemy wtedy wykonać działanie, nie przełączając się pomiędzy aplikacjami.

Ulepszeniu uległ też obszar powiadomień. Notyfikacje z komunikatorów zyskały osobne miejsce, dzięki czemu możemy je przejrzeć bez konieczności przechodzenia pomiędzy nimi. Pojawiła się możliwość przechwytywania ekranu wraz z dźwiękiem. Teraz można nagrywać to, co dzieje się w telefonie bez potrzeby używania dodatkowych aplikacji.

Android 11 już dostępny na wybranych telefonach, co nowego oferuje? - ilustracja #2
Jedną z istotnych zmian są ulepszenia obsługi urządzeń Smart Home. Źródło: Google

Poprawiono obsługę połączonych urządzeń typu Smart Home. Teraz panel z ich funkcjami można przywołać dłużej wciskając klawisz włączenia telefonu. Oprócz tego nowy system przynosi wiele poprawek bezpieczeństwa, uprawnień aplikacji (ich auto-reset w przypadku nieużywanych programów), czy jednorazowe pozwolenia na użycie np. mikrofonu.

Jeśli naszego telefonu nie ma na liście, to nie znaczy, że aktualizacji nie otrzymamy. Może ona do nas trafić w późniejszym czasie, choć to w dużej mierze zależy od producenta urządzenia.

Jak sprawdzić, czy otrzymaliśmy aktualizację.

Jeśli masz smartfon Google Pixel, przewiń w dół i naciśnij przycisk System - Zaawansowne – Aktualizacja systemu. W telefonie Xiaomi, przejdź do Ustawienia - O telefonie - Aktualizacja systemu. Zaś w telefonie OPPO otwórz Ustawienia i znajdź opcję Aktualizacje oprogramowania.