Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 marca 2021, 18:21

autor: Ness

Udział AMD na rynku kart graficznych spadł o 9 punktów procentowych

Firma AMD zaliczyła spadek udziałów na rynku kart graficznych. Pod koniec 2019 wynosił on 27 procent. Rok później zaledwie 18 procent.

Pomimo tego, że rok 2020 był dla firmy AMD udany finansowo, to jednak spółka zaliczyła stratę w innym zestawieniu. W porównaniu z rokiem 2019, w którym udział AMD na rynku dedykowanych kart graficznych wynosił 27%, w 2020 ta wartość spadła do poziomu 18% (via Jon Peddie Research). Analogicznie udział Nvidii wzrósł o 9 punktów procentowych – z 73% do 82%.

Udział AMD na rynku kart graficznych spadł o 9 punktów procentowych - ilustracja #1
Wykres pokazujący udziały AMD, Intela oraz Nvidii na rynku dedykowanych kart graficznych. Źródło: Jon Peddie Research

Przyczyną takiego wyniku jest oczywiście pandemia COVID-19, która wpłynęła na cały technologiczny (i nie tylko) świat. Nie bez znaczenia są też kłopoty, z jakimi od ubiegłego roku zmaga się fabryka mikroczipów TSMC zlokalizowana na Tajwanie, której klientem jest m.in. AMD. Firma potwierdziła ponad miesiąc temu, że problemy z dostępnością podzespołów wpłyną na produkcję nie tylko kart graficznych, ale także konsol PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S.

Niedługo swoją premierę będzie miała nowa karta graficzna ze średniej półki cenowej – Radeon RX 6700 XT, jednak należy spodziewać się ograniczonej liczby egzemplarzy. Według Dave’a Jamesa z portalu PC Gamer, największe internetowe sklepy sprzedające elektronikę mogą mówić o wielkim szczęściu, jeśli otrzymają jedną lub dwie sztuki miesięcznie Radeonów RX 6000.

Udział AMD na rynku kart graficznych spadł o 9 punktów procentowych - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.