Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 października 2019, 14:28

autor: Laty

AMD może wprowadzić ray tracing do kart Radeon w grudniu

AMD ogłosiło niedawno grudniową aktualizację Radeon Software Adrenalin. Wszystko wskazuje na to, że wraz z jej premierą otrzymamy obsługę DirectX Ray Tracing (DXR) na kartach graficznych z procesorem Navi. Do tej pory ray tracing był dostępny tylko dla posiadaczy kart Nvidia, ale ta sytuacja może się zmienić już pod koniec roku.

Czy karty graficzne AMD obsłużą technologię ray tracingu bez dedykowanych ku temu rdzeni? - AMD może wprowadzić ray tracing do kart Radeon w grudniu - wiadomość - 2019-10-14
Czy karty graficzne AMD obsłużą technologię ray tracingu bez dedykowanych ku temu rdzeni?

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że AMD pracuje nad sprzętowym wsparciem ray tracingu. Grudniowa aktualizacja oprogramowania Radeon Software Adrenalin może być w tym względzie przełomowa. Możliwe jest również to, że obsługę śledzenia promieni otrzymają karty z serii RX 5000.

Czym właściwie jest ray tracing?

Jest to zaawansowany system renderowania realistycznego oświetlenia i cieni, który początkowo wykorzystywany był przy tworzeniu efektów specjalnych do produkcji filmowych. Dzięki niemu możemy zobaczyć na wirtualnych obiektach odbicia światła, które zachowują się tak, jak miałoby to miejsce w rzeczywistości. Ponieważ śledzenie i symulowanie zachowań każdego wytwarzanego promienia światła wymaga dużej mocy obliczeniowej, ta technologia nie była dostępna w grach – do momentu targów gamescom 2018, gdzie Nvidia zapowiedziała zaimplementowanie ray tracingu w kartach z rodziny RTX. Więcej o ray tracingu możecie dowiedzieć się z naszego materiału: Czym jest ray tracing – technologia światła i cieni?

Sposób działania ray tracingu.
Sposób działania ray tracingu.

Pogłoski mogą okazać się prawdziwe

Jak informuje na swoim Twitterze Komachi – analityk techniczny, AMD zawarła kod ray tracingu w sterownikach Radeon Software Adrenalin 2019 jeszcze w lipcu, ale jak na razie nie spełnia on żadnej funkcji. Sytuację podsycają niedawno opublikowane zdjęcia ze spotkania z partnerami AMD w Chinach. Fotografie sugerują, że uczestnicy wydarzenia mogli usłyszeć o wielu nowych funkcjach grudniowej aktualizacji, w tym o obsłudze śledzenia promieni.

Taka informacja widnieje w kodzie sterownika Radeon Software Adrenalin.
Taka informacja widnieje w kodzie sterownika Radeon Software Adrenalin.

Ostatnio potwierdzono, że mające premierę w przyszłym roku PlayStation 5 i Xbox Scarlett będą wyposażone w silniki graficzne RDNA nowej generacji z dedykowaną obsługą ray tracingu. Podzespoły obu tych konsol są projektowane wspólnie z firmą AMD.

Dave James z portalu PCGamesN twierdzi, że DXR nie będzie dostępny do momentu premiery kart graficznych z układem RDNA 2, które mają ukazać się w 2020 roku i być solidną konkurencją dla GPU takich jak GeForce RTX 2080 Ti oraz RTX 2080 Super.

Tak wygląda wizja ray tracingu AMD. - AMD może wprowadzić ray tracing do kart Radeon w grudniu - wiadomość - 2019-10-14
Tak wygląda wizja ray tracingu AMD.

Dlatego też wprowadzenie ray tracingu w tym momencie może okazać się dużym ryzykiem. AMD na pewno nie chciałoby, aby ich technologia okazała się gorsza od tej, którą oferuje zielona konkurencja. Spotkałoby się to na pewno z dużym niezadowoleniem klientów. Prędzej czy później i tak zobaczymy tę technologie, ale czy jest ona gotowa wyjść na światło dzienne do końca roku? Przekonamy się już w grudniu.