Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 maja 2019, 14:25

autor: Lazlo

Akcje AMD poszły w górę po prezentacji nowych Ryzenów i kart Navi

Po oficjalnej prezentacji nowych procesorów z serii Ryzen 3000 oraz kart graficznych Navi akcje AMD na amerykańskiej giełdzie NASDAQ poszły mocno w górę. Analitycy oraz inwestorzy są przekonani, że nowe układy mogą pozwolić producentowi na zwiększenie udziału w rynku i skuteczniejszą konkurencję z Intelem.

AMD rośnie w siłę. - Akcje AMD poszły w górę po prezentacji nowych Ryzenów i kart Navi - wiadomość - 2019-05-29
AMD rośnie w siłę.

Podczas tegorocznych targów Computex AMD zaprezentowało sporo nowości, które wzbudziły olbrzymie zainteresowanie zarówno wśród entuzjastów technologii, jak i inwestorów. Przypomnijmy - firma przedstawiła garść informacji na temat nadchodzących układów graficznych z rodziny Navi, procesorów wytwarzanych w procesie 7nm z rodziny Ryzen 3000 oraz serwerowych rozwiązań EPYC.

AMD ma powody do zadowolenia

Zapowiedzi AMD zostały przyjęte bardzo pozytywnie przez analityków, którzy spodziewają się zwiększenia udziału rynkowego firmy z Santa Clara. Matthew Ramsey z banku inwestycyjnego Cowen rysuje bardzo optymistyczną przyszłość dla AMD i twierdzi, że można oczekiwać wzrostów przewyższających prognozy, wyższej stopy zwrotu z akcji oraz dużego zainteresowania nimi. Ramsey spodziewa się również, że „czerwoni” będą bardzo dobrze radzili sobie w segmencie rozwiązań dla centrów danych i serwerowni.

Opinia ta została zapewne zainspirowana bezpośrednim porównaniem procesorów EPYC i Xeon. Jednostka AMD w zaprezentowanym teście wypadła lepiej, a do tego można spodziewać się, że będzie ona bardzo mocno konkurowała cenowo z układami od Intela.

Podobnego zdania jest Kevin Cassidy z banku Stifel, który przyznał, że ostatnie prezentacje tylko potwierdziły jego wcześniejsze odczucia. W jego opinii architektura ZEN 2 pozwoli AMD na zwiększenie udziału w rynku za sprawą wyższej wydajności, niższego zużycia energii oraz łatwiejszej przesiadki na nowsze rozwiązania.

Widać, że inwestorzy podzielają entuzjazm analityków, ponieważ wczoraj na koniec dnia cena akcji AMD na amerykańskiej giełdzie NASDAQ zanotowała wzrost o 9,8% (29,03 dolara za sztukę). Tymczasem akcje Intela oraz Nvidii zanotowały w tym samym czasie nieznaczny spadek, odpowiednio o 2,24% oraz 1,25%.