Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Klasyczne RPG - Gry Xbox

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce klasyczne RPG na platformę Microsoft Xbox ułożone według popularności.

XBOX
klasyczne RPG
Akcji
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG8
Strategiczne
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
Star Wars: Knights of the Old Republic
Star Wars: Knights of the Old Republic

RPG 16 lipca 2003

Zrealizowana w perspektywie trzecioosobowej gra RPG, osadzona w kultowym uniwersum Gwiezdnych Wojen. Za jej powstanie odpowiada studio BioWare, znane głównie za sprawą legendarnego cyklu Baldur’s Gate. Akcja tytułu rozgrywa się 4000 lat przed wydarzeniami znanymi z filmowej sagi, w czasach tytułowej Starej Republiki. Stając na czele drużyny bohaterów należących do 3 różnych ras oraz 6 odmiennych klas, uczestniczymy w odwiecznym konflikcie pomiędzy rycerzami Jedi a siłami Sithów. W grze czeka na nas 8 zróżnicowanych światów – zarówno tych znanych z filmu, jak i zupełnie nowych. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym z systemem aktywnej pauzy, podczas której możemy np. zmodyfikować taktykę walki. Jak na produkcję RPG przystało, do naszej dyspozycji oddano spory arsenał broni i magicznych artefaktów, zaś umiejętności bohaterów mogą być rozwijane w kilku kierunkach. Podczas zabawy musimy nieustannie wybierać między jasną a ciemną stroną Mocy, a dokonane wybory mają wpływ na rozwój fabuły.

Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords
Star Wars: Knights of the Old Republic II - The Sith Lords

RPG 6 grudnia 2004

Druga odsłona bestsellerowej gry RPG w uniwersum Star Wars. Za powstaniem KotOR 2 stoi studio Obsidian Entertainment. Fabuła rozpoczyna się 5 lat po wydarzeniach ukazanych w pierwszej części gry i opowiada zupełnie odrębną historię. Tym razem wcielamy się w rolę ostatniego z rycerzy Jedi, którego zadaniem jest odbudowanie rozwiązanego Zakonu i przywrócenie dawnego porządku w galaktyce. Do zabawy przystępujemy, nie dysponując praktycznie żadnymi zdolnościami, zaś podczas gry stopniowo odzyskujemy moce i zapomniane Umiejętności. Mechanika rozgrywki pozostała praktycznie niezmieniona, zaś twórcy dokonali jedynie kilku drobnych usprawnień. Prócz nowych mocy i klas postaci, w grze wprowadzono opcję korzystania z dwóch odmiennych konfiguracji broni oraz znacznie większe możliwości konstruowania i modyfikowania ekwipunku.

ARX Fatalis
ARX Fatalis

RPG 23 grudnia 2003

Gra z gatunku cRPG, swymi podstawami nawiązująca bezpośrednio do klasyki tego gatunku. Jej akcja przenosi nas do fantastycznej i przepełnionej magią krainy, gdzie musimy powstrzymać złowrogi kult przed sprowadzeniem swego złego boga do świata śmiertelników.

Fable (2004)
Fable (2004)

RPG 13 września 2004

Osadzona w realiach fantasy fabularna gra akcji, opracowana przez znane z gry Black & White studio Lionhead pod wodzą legendy branży, Petera Molyneux. W grze wcielamy się w postać małego chłopca, na którego wioskę napadają bandyci, zabijając mu ojca i porywając jego matkę oraz siostrę. Uratowany przez niejakiego Maze’a bohater wychowuje się w Gildii Bohaterów, by w końcu stać się prawdziwym herosem i dokonać zemsty na ludziach odpowiedzialnych za masakrę. Celem zabawy w Fable jest realizacja kolejnych zadań fabularnych, których nieodłącznym elementem jest toczona w czasie rzeczywistym walka z użyciem broni białej oraz magii. Cechą wyróżniającą grę jest nietypowy system rozwoju bohatera, który w toku rozgrywki nie tylko zdobywa doświadczenie i rozwija swoje trzy kluczowe umiejętności, ale także starzeje się, a zmianie ulega również jego wygląd zewnętrzny i charakter, kształtowany przez konieczność nieustannego wybierania między dobrem a złem.

Władca Pierścieni: Trzecia Era
Władca Pierścieni: Trzecia Era

RPG 2 listopada 2004

Władca Pierścieni powraca! Nastała Trzecia Era. Era chaosu i zwątpienia. Historia zatoczyła okrąg. Zbierz drużynę i wyrusz na kolejną wyprawę po prawdę i sprawiedliwość. Uważaj jednak na złowrogie Oko - ono nie spocznie, póki cię nie unicestwi.

Shenmue II
Shenmue II

RPG 28 października 2002

Bezpośrednia kontynuacja pierwszej odsłony przygód Ryo Hazukiego – adepta sztuk walki, który przybywa do Hong Kongu celem odnalezienia zabójców swojego ojca. Produkcja, której opracowanie wzięło na swoje barki wewnętrzne studio firmy SEGA, pozwala graczom zwiedzić kilka dużych dzielnic Perły Orientu, na czele ze sławnym portem Aberdeen, dzielnicą Wanchai i ponurymi zaułkami Kowloon. W Shenmue II akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby – w trakcie zabawy eksplorujemy pełne detali lokacje, prowadzimy rozmowy z postaciami niezależnymi i wykonujemy zlecane przez nie zadania oraz walczymy z przeciwnikami przy użyciu rozmaitych kombinacji ciosów. W toku przygody bohater musi zarobić na swoje utrzymanie i nocleg, pracując na przykład w miejscowych dokach. Ponadto podział na dzień i noc sprawił, że niektóre sytuacje przytrafiają mu się o ściśle określonej porze. Dopełnieniem tego wszystkiego jest przyjemna dla oka oprawa graficzna, utrzymana w stylu charakterystycznym dla pierwszej części serii.

Future Tactics: The Uprising
Future Tactics: The Uprising

RPG 6 maja 2004

Tytuł gry nieprzypadkowo nawiązuje do popularnych japońskich cRPG-ów, jak chociażby „Final Fantasy Tactics”. „Future Tactics” to osadzona w futurystycznych klimatach gra role-playing. Rozgrywka odbywa się w turach, szczególny nacisk, jak sama nazwa zresztą wskazuje, położono na wypracowanie odpowiedniej taktyki działania.

Gauntlet: Dark Legacy
Gauntlet: Dark Legacy

RPG 28 czerwca 2001

Gatunek Action-RPG kojarzy się jako gra, w której dużo się walczy (najczęściej w świecie fantasy) przy tym zbierając masę przedmiotów, znajdując oraz kupując równie ogromne ilości broni. Nie inaczej jest w przypadku tego tytułu.