Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPC
Okładka Under The Ocean (PC)
OkładkaUnder The Ocean (PC)

Under The Ocean PC

Sandboxowa platformówka, w której staramy się przeżyć na archipelagu tajemniczych wysp. Musimy zapewnić sobie schronienie, zdobywać wodę i jedzenie, konstruować własne przedmioty i bronić się przed drapieżnikami.

Akcji | platformówki | sandbox | survival | indie

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Under The Ocean Premiera PC

anulowana

producent: Paul Greasley Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Under The Ocean

Minecraft

Terraria

Starbound

Under The Ocean to survivalowa platformówka osadzona w dużym otwartym świecie. Jest to komercyjna kontynuacja darmowego przeboju z 2010 roku zaatutowanego Under The Garden. Głównym twórcą obu tych projektów jest niezależny deweloper Paul Greasley.

Akcja gry rozpoczyna się, gdy bezimienny protagonista zostaje wyrzucony przez morze na brzeg jednej z tropikalnych wysp należących do tajemniczego archipelagu. W trakcie zabaw powoli odkrywamy sekrety tej krainy, jak również szczegóły tego jak się w niej znaleźliśmy. Podobnie jak darmowy pierwowzór, Under The Ocean jest survivalową platformówką 2D osadzoną w dużym otwartym świecie. Otoczenie, w którym przyjdzie nam się bawić, nie należy do najprzyjemniejszych miejsc i dlatego musimy walczyć o przetrwanie każdego kolejnego dnia. W świecie gry łatwo zginać, np. z głodu, z odwodnienia, czy też skończywszy w paszczy jednego z wielu lokalnych drapieżników. Utrzymanie się przy życiu wymaga m.in. rozpalania ognisk, ścinania drzew na drewno, zdobywania wody pitnej, polowania na zwierzęta, zbierania owoców czy wykopywania kamieni, których potem używamy do budowy schronienia. Ostatecznie jednak każdemu, nawet najlepszemu traperowi podwinie się noga i zginie. Wtedy ożywamy przy najbliższym ognisku. Dla ambitnych graczy istotną częścią zabawy są starania, aby przetrwać jak najwięcej dni bez respawnu.

Poza przeżyciem kluczową rolę odgrywa system rzemiosła oraz eksploracja świata. Oba te elementy są ze sobą ściśle powiązane. By dotrzeć w niektóre trudno dostępne miejsca konieczne jest własnoręczne wyprodukowanie konkretnego przedmiotu, np. tratwy umożliwiającej podróże pomiędzy wyspami. Mechanizmy konstrukcji oraz użytkowania ekwipunku są wyraźnie bardziej skomplikowane niż w większości podobnych sandboxów. Jednocześnie dają jednak znacznie większe możliwości. Przykładowo, aby zdobyć drewno wpierw musimy wytworzyć siekierę łącząc kijek z ostrym kamieniem. Ścięte drzewo dzielimy potem na pieńki, ale one same nie wystarczą do rozpalenia ognia. Zamiast tego trzeba zebrać liście, wysuszyć je na słońcu, a następnie użyć ich jako podpałki. Podczas całego tego procesu nie wolno zapomnieć o rozważnym wyborze lokacji. Gra symuluje dynamiczny system pogodowy, więc deszcz czy silny wiatr szybko zniweczą nasze starania i zgaszą ognisko.

Wszystko to oparte jest na silniku fizycznym i logicznych zależnościach. Dlatego, aby się najeść wpierw trzeba np. potrząsnąć drzewem kokosowym, a następnie rozbić kokosa o kamień. Ponadto, każde zadanie da się zrealizować na wiele sposobów. Ryby złapać możemy ręcznie, co jest trudne i wymaga stania przez dłuższy czas nieruchomo w wodzie. Istnieją jednak też znacznie bardziej kreatywne sposoby poradzenia sobie z tym wyzwaniem, takie jak zdobycie trujących robaków, a następnie nakarmienie nimi ryb. Oczywiście, wtedy sami ryzykujemy zatrucie zjadając naszą zdobycz. Dlatego zamiast tego warto rozważyć wytworzenie dzidy lub sieci rybackiej, a jad z robaków wykorzystać do pokrycia dzidy, która posłuży nam do obrony przed drapieżnikami. Podobna dbałość o szczegóły objęła również sam system rzemiosła. Zamiast konstruować domki z gotowych klocków, budownictwo oparte jest na silniku fizycznym. Sami musimy pociąć drewno i rozłupać kamienie, a następnie odpowiednio je ze sobą zestawić, tak, aby całość nie zwaliła się nam na głowę. Under The Garden podchodzi w ten sposób do każdego aspektu rozgrywki, oferując prawdziwą survivalową symulację wtłoczoną w konwencję platformówki 2D.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Under The Ocean: Odpowiednia dla każdego wieku.