Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczne3DSSwitchWiiUPC
Okładka Squids Odyssey (3DS)

Squids Odyssey

Wywodząca się z urządzeń mobilnych gra, która łączy w sobie elementy taktycznej strategii turowej i drużynowego RPG, wyposażona w nietypowy system sterowania, wzorowany na serii Angry Birds.

Strategiczne | turowe | taktyczne | elementy RPG | elementy zręcznościowe | indie

Okładka Squids Odyssey (3DS)

data premiery gry:

22maj2014

WiiU

3lip2014

3DS

5lip2018

Switch

5wrz2018

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Squids Odyssey to ulepszona konwersja gry Squids, która zadebiutowała w 2011 r. na urządzeniach mobilnych. Produkcja jest nietypowym połączeniem taktycznej strategii turowej oraz RPG, a jej akcja rozgrywa się w głębi oceanu, gdzie grupa tytułowych kałamarnic podejmuje walkę z tajemniczym szlamem, zmieniającym podwodnych mieszkańców w potwory. Seria została opracowana przez francuskie studio niezależne The Game Bakers, założone przez weteranów branży, którzy wcześniej współpracowali m.in. z Ubisoftem.

Fabuła

Punktem wyjścia przedstawionej w grze historii jest zapoczątkowana w jej pierwszej odsłonie opowieść. Oto beztroskie życie podwodnego królestwa zamienia się w koszmar z chwilą wycieku tajemniczej substancji. W wyniku jej działania przyjaźnie dotąd usposobieni mieszkańcy głębin, tacy jak kraby czy krewetki, w szybkim tempie zaczynają zmieniać się w krwiożercze potwory. Jedynym ratunkiem przed niechybną katastrofą staje się powołanie specjalnej grupy dzielnych kałamarnic, która wyposażona w specyficzne umiejętności wyrusza, by rozprawić się z mutantami i powstrzymać rozwój epidemii.

Mechanika

Squids Odyssey jest rozgrywaną w systemie turowym taktyczną strategią z silnymi elementami RPG. Podczas zabawy kontrolujemy drużynę złożoną początkowo z czterech kałamarnic, reprezentujących cztery różne klasy: shooter, trooper, scout oraz healer. Każda z postaci opisana jest pięcioma podstawowymi parametrami, takimi jak zdrowie, wytrzymałość, atak, obrona oraz umiejętność specjalna, którą w zależności od klasy może być np. potężny atak bądź zdolność leczenia drużyny. W trakcie rozgrywki nasi bohaterowie otrzymują punkty doświadczenia w postaci pereł, które możemy wykorzystać na rozwój danej postaci lub zakup specjalnego hełmu dodającego określone bonusy.

Najbardziej charakterystyczną cechą serii Squids jest nietypowy dla tego gatunku gier system poruszania się i walki. Został on zaczerpnięty z innej gry mającej mobilny rodowód – kultowego Angry Birds studia Rovio. W celu przemieszczenia postaci wystrzeliwujemy ją w żądane miejsce poprzez naciągnięcie niczym procy macki naszej kałamarnicy. W podobny sposób walczymy lub zdobywamy rozsiane po lokacjach precjoza – celując w zależności od sytuacji w przeciwnika bądź skrzynię ze skarbem.

W Squids Odyssey znajdziemy trzy odrębne kampanie, składające się w sumie z ponad 90 misji. Dwie z nich znane są graczom z pierwszej odsłony serii Squids oraz wydanej tylko na urządzeniach przenośnych kontynuacji Squids Wild West. Uzupełniono je zupełnie nową kampanią, rozgrywającą się w japońskim królestwie Wakame. Dodatkowo w grze pojawia się nowy bohater.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Squids Odyssey

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Squids Odyssey

Nintendo 3DS

Nintendo 3DS

  • Wykorzystuje:
  • Nintendo eShop
Nintendo Wii U

Nintendo Wii U

  • Wykorzystuje:
  • Nintendo eShop
PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3 2.4 GHz / AMD Athlon 64 2.6 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 550 Ti / Radeon HD 7450 lub lepsza
  • 800 MB HDD
  • Windows 7
3DS
WiiU
Switch
PC