Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Roguelike - Gry Strategiczne PC Windows

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry z gatunku strategiczne o tematyce roguelike na platformę PC Windows ułożone według popularności.

Gry strategiczne. Gatunek gier, w których zwycięstwo uzależnione jest od strategii i taktyki, jaką obierze gracz. Głównym zadaniem w tych grach jest odpowiednie dowodzenie podległymi zasobami (oddziałami wojskowymi, pracownikami cywilnymi etc.), aby pokonać przeciwnika lub osiągnięć inny wyznaczony cel. Rozgrywka może być prowadzona w turach lub w czasie rzeczywistym (RTS – Real-time strategy). Gatunek ten reprezentują także różnego rodzaju gry ekonomiczne i tzw. tycoony.

Po premierze 20 Przed premierą 3
PC
Strategiczne
roguelike
Czas
FTL: Faster Than Light
FTL: Faster Than Light

Strategiczne 14 września 2012

Strategia osadzona w realiach sci-fi opowiadająca o samotnym statku próbującym uciec przed olbrzymią wojenną armadą. Trasę przelotu planujemy w trybie turowym, a walki rozgrywane są w czasie rzeczywistym. Ponadto musimy zarządzać załogą i ulepszać naszą jednostkę. Dodatkową atrakcją jest fakt, że przy każdym rozpoczęciu nowej gry świat generowany jest losowo.

For the King
For the King

Strategiczne 19 kwietnia 2018

Opracowana przez niezależne studio IronOak Games hybryda gatunkowa, łącząca elementy gier strategicznych, jRPG-ów i roguelike'ów. Akcja toczy się w fantastycznej, pogrążonej w chaosie krainie – wiszącemu nad całym krajem niebezpieczeństwu postanawiają zaradzić prowadzeni przez gracza śmiałkowie. Świat i czekające w nim przygody są generowane losowo; dzięki temu każdorazowe rozpoczęcie rozgrywki wiąże się z odmiennymi doznaniami. Zabawa w For the King koncentruje się na eksploracji (drużyna porusza się w turach po podzielonej na heksy mapie, podróżując nie tylko na piechotę, lecz także na pokładzie łodzi) oraz na walce z napotkanymi przeciwnikami. O powodzeniu w starciach decyduje umiejętne wykorzystanie zdolności poszczególnych członków zespołu i parametry wykorzystywanego przez nich ekwipunku. Tytuł oferuje szeroką gamę trybów gry, w których bawić się można zarówno w pojedynkę, jak i w towarzystwie innego gracza. Całość okraszono przyzwoitej jakości oprawą graficzną, utrzymaną w kolorowej, kreskówkowej stylistyce.

Abandon Ship
Abandon Ship

Strategiczne 22 października 2019

Sandboksowa strategia morska osadzona w złotym wieku żaglowców. W Abandon Ship wcielamy się w kapitana który udaje się z załogą na dalekie wyprawy morskie. Świat gry ma otwartą strukturę i sami decydujemy, których misji się podjąć i jak rozwinąć naszą karierę. Jednocześnie pojawia się również główny wątek fabularny, w ramach którego próbujemy pokrzyżować plany tajemniczego kultu chcącego doprowadzić do apokalipsy. Abandon Ship oferuje rozbudowany taktycznie system bitewny, który rozgrywany jest w czasie rzeczywistym. Wymaga on stosowania różnorodnych manewrów oraz sprawnego zarządzania załogą. W trakcie podróży kapitan i jego załoga zdobywają doświadczenie. Rozwijać możemy nie tylko naszych ludzi, ale również sam statek. Tym bardziej więc należy dbać o okręt, gdyż jego zatopienie jest nieodwracalne. W takim przypadku należy od podstaw odbudować swoją pozycję, o ile utrzymamy kapitana przy życiu – w przeciwnym razie jesteśmy zmuszeniu rozpocząć rozgrywkę od nowa. Abandon Ship oferuje również ciekawy styl graficzny, przypominający obrazy olejne z XIX wieku.

Crying Suns
Crying Suns

Strategiczne 19 września 2019

Crying Suns to połączenie wymagającego rogue-lite z walkami taktycznymi odbywającymi się w kosmosie. Wcielając się w dowódcę floty kosmicznej, musimy odnaleźć sposób na uratowanie ludzkości przed zagładą.

March of the Living
March of the Living

Strategiczne 20 kwietnia 2016

Dwuwymiarowa produkcja w stylu retro, łącząca elementy RTS-a, roguelike’owej gry akcji oraz survivalu, będąca wynikiem współpracy niezależnego dewelopera o pseudonimie Machine 22 z ekipą studia Creaky Corpse (twórcami przeglądarkowej gry MMO Dead Frontier). March of the Living jest oparte na popularnym motywie apokalipsy zombie. W grze wcielamy się w jednego z ocalałych, który wraz z kilkoma innymi osobami usiłuje dostać się do bezpiecznego schronienia, gdzie ludzkość może rozpocząć życie na nowo. W warstwie mechaniki w March of the Living widać inspiracje udanym FTL: Faster Than Light. Przemierzając proceduralnie generowany świat, walczymy z hordami zarażonych, spotykamy sojuszników, a także reagujemy na wydarzenia losowe. Gra oferuje taktyczny system walki z aktywną pauzą. Aby przetrwać, konieczne jest zdobywanie jedzenia, broni i innych niezbędnych przedmiotów, odpowiednie zarządzanie zapasami, a także podejmowanie trudnych decyzji.

Gordian Quest
Gordian Quest

Strategiczne 2021 (wczesny dostęp od 20 marca 2020)

Gordian Quest to hybryda kilku gatunków, w której rozwijając bohaterów, toczymy walki poprzez zagrywanie kart ze zbudowanej przez nas talii w proceduralnie generowanych przygodach. Za powstanie gry odpowiada Mixed Realms.

Niche - a genetics survival game
Niche - a genetics survival game

Strategiczne 21 września 2017

Niche - a genetics survival game jest grą turową, w której dbamy o przeżycie całego gatunku interesująco wyglądających stworków. Zdobycie jedzenia, ochrona przed drapieżnikami i ogólne przetrwanie w nieprzyjaznym środowisku są ważne dla każdego osobnika, lecz najwyższym priorytetem jest przekazanie swoich genów dalej. Na przestrzeni kolejnych pokoleń przy życiu utrzymają się jedynie ci, którzy najlepiej dopasowali się do twardych warunków Matki Natury.

Lobotomy Corporation
Lobotomy Corporation

Strategiczne 9 kwietnia 2018

Inspirowana m.in. filmami Cabin in the Woods oraz Warehouse 13 gra strategiczna, w której wcielamy się w rolę… zarządcy potworów. Za stworzenie Lobotomy Corporation – Monster Management Simulation odpowiada niezależne studio Project Moon.

Space Grunts 2
Space Grunts 2

Strategiczne 3 grudnia 2019

Turowa gra typu roguelike będąca kontynuacją Space Grunts z 2016 roku. Space Grunts 2 porzuca elementy zręcznościowe, wykorzystując szereg rozwiązań kojarzonych z karciankami. Za jego opracowanie i wydanie odpowiadają autorzy pierwszej części, czyli niezależny zespół OrangePixel.

Killers and Thieves
Killers and Thieves

Strategiczne 23 maja 2017

Opracowana przez Alexa Thomasa i jego studio Candle & Key gra strategiczno-zręcznościowa z elementami RPG, w której rozwijamy średniowieczną gildię złodziei i zabójców. W trakcie zabawy w Killers and Thieves wcielamy się w przywódcę rzeczonej gildii, a naszym zadaniem jest rekrutacja początkujących łotrów oraz ich trening, przemieniający amatorów w prawdziwych specjalistów od kradzieży i cichych zabójstw. Każdy członek gildii posiada swoje statystyki oraz umiejętności, rozwijane wraz z kolejnymi udanymi skokami, lecz – co warte podkreślenia – tytuł wykorzystuje system permanentnej śmierci, więc utraceni w akcji towarzysze giną bezpowrotnie. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym, uzupełnionym o wzorowany na grach z serii X-COM system taktycznego zarządzania zespołem, a także systematycznej rozbudowy bazy oraz kupna ekwipunku i utrzymywania całej organizacji. Całość wyróżnia się komiksową, choć niezwykle spójną i realistyczną oprawą graficzną 2D.

Legend of Keepers: Career of a Dungeon Master
Legend of Keepers: Career of a Dungeon Master

Strategiczne 2021

Gra strategiczna z elementami turowego RPG i roguelike’a, w której wcielamy się w świeżo upieczonego władcę podziemi, strzegącego lochów przed zakusami bohaterów. Legend of Keepers: Career of a Dungeon Master pozwala na zabawę w pojedynkę oraz w multiplayerze.

Reigns: Game of Thrones
Reigns: Game of Thrones

Strategiczne 18 października 2018

Czwarta produkcja spod szyldu Reigns, opracowana przez studio Nerial i firmę Devolver Digital, we współpracy z HBO. Reigns: Game of Thrones zabiera graczy do uniwersum serialu Gra o Tron. Mamy do dyspozycji takich bohaterów jak Jon Snow, Tyrion Lannister czy Daenerys Targaryen.

Othercide
Othercide

Strategiczne 2020

Othercide to gra taktyczna z elementami RPG, w której trafiamy do mrocznego świata opanowanego przez siły zła. Przejmujemy kontrolę nad drużyną bohaterek próbujących stawić czoła najeźdźcom, a nadrzędnym elementem rozgrywki są turowe potyczki, w które wpleciono wybory moralne.

Reigns
Reigns

Strategiczne 11 sierpnia 2016

Przygotowana we współpracy studia Nerial z firmą Devolver Digital oryginalna produkcja niezależna, będąca połączeniem gry strategicznej oraz karcianki z elementami roguelike. Fabuła gry Reigns przenosi nas do mocno przerysowanej wizji średniowiecza, gdzie wcielamy się w rolę króla, a naszym zadaniem jest zarządzanie całym królestwem. Do obowiązków władcy należy m.in. wydawanie wyroków, zaspokajanie potrzeb poddanych, dbanie o rozwój ekonomiczny i nawiązywanie stosunków dyplomatycznych z sąsiadami, a podejmowane decyzje niosą ze sobą rozmaite konsekwencje, włącznie ze śmiercią bohatera i koniecznością rozpoczynania zabawy od początku. Sam schemat rozgrywki jest dosyć nietypowy i polega na losowaniu kart, pod którymi kryją się skierowane do króla postulaty, dotyczące rozmaitych sfer funkcjonowania królestwa. Przesunięcie karty w lewo lub w prawo oznacza pozytywną lub negatywną decyzję w danej sprawie. Całość odznacza się niezwykle prostą, lecz pasującą do klimatu rozgrywki oprawą wizualną.

Duskers
Duskers

Strategiczne 18 maja 2016

Strategia z elementami roguelike osadzona w postapokaliptycznym świecie science fiction. W Duskers gracz wciela się w operatora drona ocalałego z katastrofy, która najwyraźniej unicestwiła wszystkich pozostałych ludzi i zmieniła kosmos w cmentarzysko pełne niebezpiecznych potworów i innych zagrożeń. Zadaniem grającego jest odkryć tajemnicę kryjącą się za tragedią oraz zdobyć przedmioty niezbędne do przetrwania. Rozgrywka polega na eksploracji zakamarków kosmosu, pozyskiwaniu surowców i części potrzebnych do ulepszania drona. Na naszej drodze często stają agresywne istoty, których lepiej unikać ze względu na to, że brak nam wystarczającej siły ognia. Innym utrudnieniem są zużywające się elementy drona, ograniczone paliwo oraz niedokładne przyrządy sensoryczne, a także fakt, że utrata maszyny równa się porażce. Co ciekawe, ruchami drona sterujemy wykorzystując klawisze kierunkowe, ale pozostałe polecenia wydajemy za pośrednictwem linii komend. Duskers rozgrywa się w dwuwymiarowym środowisku, a oprawa graficzna produkcji jest dość prosta.

Distant Star: Revenant Fleet
Distant Star: Revenant Fleet

Strategiczne 7 kwietnia 2015

Kosmiczna strategia czasu rzeczywistego z elementami gier roguelike. W Distant Star: Revenant Fleet prowadzimy do boju rasę A’kari, która musi odbudować rozbitą flotę i dawną potęgę militarną, a ostatecznie stawić czoła bezwzględnym Orthani. Mechanika zabawy przypomina nieco kultową serię Homeworld, z tą różnicą, że wydarzenia przedstawione są nie w pełnym 3D, ale w perspektywie top-down. Bitwy rozgrywane są w generowanej losowo galaktyce, a w zależności od podejmowanych przez nas wyborów zmienia się także fabuła samej gry. Do naszej dyspozycji oddano szeroką gamę jednostek, które możemy projektować od podstaw, wyposażając je w rozmaite typy broni, systemów pokładowych i modułów specjalnych. Rozgrywka daje sporo możliwości taktycznych i wymaga od gracza dostosowywania się do zmieniających się okoliczności, co niesie ze sobą także nieustanne ulepszanie floty. Wraz z kolejnymi potyczkami zyskujemy niezbędne doświadczenie, pozwalające odblokować nowe technologie i przygotować naszą armię do finałowego starcia z wrogiem.

Desktop Dungeons
Desktop Dungeons

Strategiczne 7 listopada 2013

Desktop Dungeons to połączenie strategii ekonomicznej, gry logicznej oraz taktycznego cRPG-a w stylu „roguelike”. Akcja toczy się w realiach fantasy, a gracz wciela się w rolę władcy niewielkiego królestwa. Aby doprowadzić je do rozkwitu król musi wyprawiać herosów do losowo generowanych podziemi, gdzie czekają skarby, potwory i... śmierć. Tytuł wyprodukowany został przez studio QCF Design.

The Sentient
The Sentient

Strategiczne prace wstrzymane

Niezależna gra RPG, w której wcielamy się w sztuczną inteligencję, by pomóc ludzkości w badaniu kosmosu. W tym celu trafiamy na stację kosmiczną The Ark, która stanowi bazę wypadową. Tam zatrudniamy i szkolimy nowych astronautów, wyposażamy statek kosmiczny w niezbędne oprzyrządowanie i projektujemy jego wnętrze, a także prowadzimy badania, mające na celu usprawnienie technologii. Następnie wyruszamy na misję, której powodzenie w dużej mierze zależy od działań podjętych przez nas w The Ark, ale warto zaznaczyć, że świat The Sentient jest generowany losowo, więc nigdy niczego nie możemy być w całkowicie pewni. Wykonywanie misji zapewnia doświadczenie i wiedzę, co przekłada się na nowe możliwości. Śmierć członków załogi jest permanentna, dlatego trzeba uważać, aby nie stracić doświadczonego pracownika. Z drugiej strony, im większe ryzyko podejmiemy, na tym lepszą nagrodę możemy liczyć. The Sentient na PC Windows to dwuwymiarowa produkcja stworzona w stylu pixel art, stylizowana na gry z 8- i 16-bitowych konsol.

Crowntakers
Crowntakers

Strategiczne 7 listopada 2014

Crowntakers to stworzona przez francuskie studio Bulwark gra łącząca elementy strategii turowej i erpega. Podczas zabawy gracze przenoszą się do fantastycznego świata, który po porwaniu króla pogrążył się w mroku i chaosie. Naszym zadaniem jest zebrać grupę odważnych najemników, pokonać stojących nam na drodze okrutnych nieprzyjaciół i w ostateczności uwolnić władcę z rąk złego księcia.

Hero Generations: ReGen
Hero Generations: ReGen

Strategiczne 19 sierpnia 2016

Turowa strategia 4X w realiach fantasy, wzbogacona elementami RPG oraz gry roguelike. Produkcja jest ulepszoną wersją gry Hero Generations, a za oba tytuły odpowiada studio Heart Shaped Games. Akcja gry osadzona została w klasycznej krainie fantasy, a zadaniem gracza jest pokierowanie karierą bohatera o wielkich ambicjach, który pragnie zapisać się na stałe w historii świata. Jego życie jest jednak bardzo krótkie i dobiega końca po zaledwie kilkudziesięciu turach, tak więc podczas gry konieczne jest nie tylko samodzielne odnoszenie sukcesów, ale także zadbanie o potomka, który będzie mógł kontynuować dzieło bohatera. Hero Generations: ReGen rozgrywane jest w turach, z których każda odpowiada jednemu rokowi życia. Podczas zabawy zajmujemy się odkrywaniem nowych terenów, walką z potworami, gromadzeniem majątku, a także inwestowaniem w rozwój naszego miasta. Tempo starzenia się postaci wymaga podejmowania szeregu trudnych decyzji, a zabawę urozmaicają dodatkowo rozmaite zdarzenia losowe.

Seaworthy
Seaworthy

Strategiczne prace wstrzymane

Seaworthy to gra typu roguelike, w której gracz przejmuje kontrolę nad pirackim statkiem. Zarządzając załogą oraz decydując o kierunku podróży, pokonuje kolejne morskie mile w drodze ku sławie i bogactwu. Tytuł oferuje proceduralnie generowane poziomy, dzięki czemu każda wyprawa jest inna i zapewnia nowe przeżycia.

Infinite Space 3: Sea of Stars
Infinite Space 3: Sea of Stars

Strategiczne 29 października 2015

Trzecia odsłona oryginalnego cyklu kosmicznych strategii, wykorzystujących elementy oldskulowych gier roguelike. Twórcą gry, jak i całej serii zapoczątkowanej w 2002 roku, jest amerykańskie studio Digital Eel. Akcja gry osadzona jest w przyszłości, w której ludzkość skolonizowała już liczne planety i nawiązała kontakt z obcymi cywilizacjami. Rozgrywka nie stawia przed nami żadnych konkretnych zadań, wrzucając nas do losowo generowanego świata, który możemy eksplorować, przeżywając coraz nowsze przygody i odkrywając kolejne zakamarki ogromnego uniwersum. Zabawa toczy się w systemie turowym, zaś walka rozgrywana jest w czasie rzeczywistym. Zgodnie z zasadami gier roguelike, w Inifnite Space 3 nie wprowadzono opcji zapisu stanu gry. Każda rozgrywka trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, a nasza śmierć definitywnie ją kończy. W porównaniu z poprzednimi, dwuwymiarowymi odsłonami serii, gra po raz pierwszy wykorzystuje silnik 3D, co wpłynęło na jakość oprawy oraz dynamikę rozgrywki.

Steam Marines
Steam Marines

Strategiczne 24 września 2014

Steam Marines to opracowna przez zespół Worthless Bums steampunkowa strategia, w której bitwy rozgrywane są w systemie turowym. Gracze kierują niewielkim oddziałem tytułowych Parowych Marines przedzierających się przez opanowany przez kosmitów statek. Zabawę wzbogaca system rozwoju bohaterów oraz możliwość zarządzania ich ekwipunkiem.