Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePC
Okładka Coliseum (PC)
OkładkaColiseum (PC)

Coliseum PC

Hybryda managera i gry strategicznej z podziałem na tury. Akcja toczy się w świecie, gdzie ulubioną rozrywką ludzi jest obserwowanie walk gladiatorów. Pojedynki takie stały się sportem i jako takie wymagają odpowiedniej organizacji.

Sportowe | manager | starożytność

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Coliseum Premiera PC

6stycznia2004

producent: Stormcloud Creations wydawca: Shrapnel Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Hybryda managera i gry strategicznej z podziałem na tury. Akcja toczy się w świecie, gdzie ulubioną rozrywką ludzi jest obserwowanie walk gladiatorów. Pojedynki takie stały się sportem, i jako takie wymagają odpowiedniej organizacji. Są więc „menedżerowie”, zarządcy, z których każdy ma początkowo pod swoją opieką trzech młodych wojowników i jego zadaniem jest tak ich wyszkolić, aby byli coraz lepsi i ostatecznie jednemu z nich udało się sięgnąć po tytuł Mistrza. Nie jest to jednak takie proste, bo osiągnięcie tego zaszczytu wymaga nie tylko doskonałego przygotowania gladiatora, ale też odpowiednich zdolności owego „menedżera”. I w niego właśnie wciela się gracz.

Każdy z trzech wojowników, którymi zajmuje się gracz, opisywany jest przez pięć podstawowych cech. Dodatkowo znajduje się tu jeszcze jedna cecha, Potencjał, opisująca możliwości gladiatora – czy może jeszcze coś osiągnąć, czy też zrobił już wszystko, na co było go stać. Oczywiście cecha ta jest niewidoczna dla gracza, dzięki czemu nigdy nie może być on pewien, co tak właściwie jego wojownik jeszcze potrafi. Ponadto gladiatorzy nie są nieśmiertelni i z biegiem czasu starzeją się, przez co walczą gorzej i w końcu nie mogą dorównać młodym wojownikom. Współczynniki gladiatorów można rozwijać nie tylko przez wyczerpujący trening fizyczny, ale również za pomocą dziesiątek rodzajów różnych napojów, które mogą mieć zupełnie inny wpływ na wojowników – jedne mogą zwiększyć ich umiejętności, a drugie nawet znacznie osłabić.

Gra podzielona jest na sezony. W każdym z nich uczestniczy dziesięciu gladiatorów. Na samym końcu pozostaje tylko czterech i to oni właśnie walczą o tytuł Mistrza. Rozgrywać można nieskończoną ilość sezonów, cały czas przybywają i odchodzą zawodnicy, niektórzy z nich są zapamiętani i zapisani wśród najlepszych („Hall of Fame”), inni zaś znikają bez śladu. Cały czas coś się dzieje.

Walki toczone są w czasie rzeczywistym, przedstawiono je w formie dokładnych opisów. Opisów tych jest mnóstwo, dzięki czemu rzadko się powtarzają, przez co każda walka wygląda inaczej, rzadko kiedy bijatyki są do siebie podobne. Wiele jest rodzajów obrażeń, które otrzymują gladiatorzy, dużo jest też sposobów walki, losowych wiadomości i zdarzeń etc. Gra nie jest schematyczna.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Wymagania wiekowe Coliseum: Odpowiednia dla każdego wieku.

Coliseum Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Procesor Pentium II 400MHz
  • 64MB RAM
  • 35MB HDD
  • 6x CD ROM
  • Windows 95+