Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchXSXXONEPC
Okładka Before I Forget (Switch)

Before I Forget

Before I Forget to połączenie gry przygodowej i symulatora chodzenia, za którego produkcję i wydanie odpowiada niezależne studio 3-Fold Games. Wciel się w główną bohaterkę i pomóż jej odkryć na nowo umykające elementy przeszłości.

Przygodowe | FPP | indie | eksperymentalne/artystyczne | eksploracyjne

Okładka Before I Forget (Switch)

producent: 3-Fold Games

wydawca: PID Publishing

data premiery gry:

16lip2020

PC

29kwi2021

Switch XSX XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Before I Forget to krótka gra łącząca w sobie elementy przygodówki i symulatora chodzenia. Gracz przemierza mieszkanie, obserwując poszczególne lokacje z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Za produkcję i wydanie odpowiada niezależne studio 3-Fold Games, współtworzone przez dwie osoby – Claire Morwood oraz Chellę Ramanam. Ich celem jest projektowanie gier, w których główną rolę odgrywać będą postacie w innych tytułach pomijane bądź spychane na margines. W tej historii grający wciela się w Sunitę – kobietę cierpiącą na wczesną demencję i zmagającą się z zachowaniem w pamięci wszystkich istotnych wspomnień.

Fabuła

Główna bohaterka, Sunita, znajduje się w londyńskim mieszkaniu, którego początkowo nie rozpoznaje. Obraz jest zamazany, na stoliku leżą jednak okulary, będące najprawdopodobniej jej własnością. Gdy je nakłada, pomieszczenie natychmiast nabiera ostrości. Kobieta orientuje się, że przebywa właśnie w niewielkim przedsionku. Pod drzwiami na wycieraczce spoczywają koperty, jedna znajduje się również na stoliczku, do tablicy korkowej przypięto natomiast pełno karteczek z jedną i tą samą informacją. Protagonistka przez chwilę zastanawia się, czy na pewno znajduje się we właściwym miejscu, szybko jednak stwierdza, że Dylan z pewnością powie jej coś więcej. Nie czekając dłużej, zaczyna krążyć po mieszkaniu, próbując odnaleźć mężczyznę.

Mechanika

Głównym celem rozgrywki jest eksploracja mieszkania i odkrywanie coraz to nowych informacji z życia bohaterki. Ściany pokoi, podłogi oraz dekoracje i elementy wyposażenia pozostają wyblakłe, jednak w momencie, gdy postać dokona interakcji z jednym z dostępnych obiektów, przestrzeń wokół niego zaczyna nabierać kolorów, a protagonistka przypomina sobie jedno z wydarzeń z przeszłości kojarzące jej się z danym przedmiotem. Czasem pojawiają się też krótkie retrospekcje. Po mieszkaniu rozsiane są także puste karteczki, wypełniające się tekstem w chwili, gdy kobieta skupi na nich uwagę. Gdy w pomieszczeniu odnalezione zostaną wszystkie interaktywne obiekty, niemal w pełni odzyska ono kolory.

Wraz z rozwojem historii i odkrywaniem kolejnych, niedostępnych wcześniej lokacji, bohaterka trafia na nowe informacje. Kolejne naświetlające przeszłość elementy pojawiają się też w odwiedzonych już wcześniej pokojach. Czasem protagonistce przychodzi też rozwiązać krótkie i nieskomplikowane zagadki. W niektórych momentach pomieszczenia mogą zmienić wygląd, dostosowując się do odzyskanego wspomnienia. Pokoje mogą również ulec przetasowaniu w chwili, gdy kobiecie zależy na tym, by dotrzeć do konkretnego miejsca, część drzwi pozostaje także zamknięta, a bohaterka uzyskuje dostęp do lokacji dopiero po zdobyciu określonych wskazówek. Czasem przychodzi jej też kluczyć po zdających się nie mieć końca korytarzach, innym razem w podłodze materializuje się czarna dziura odgradzająca przejście do dalszych części mieszkania, co pogłębia tylko zagubienie i panikę bohaterki.

Kwestie techniczne

Gra posiada prostą grafikę, opracowaną na silniku Unity. W chwili odzyskiwania wspomnień pomieszczenia nabierają delikatnych, pastelowych barw. Autorki wprowadziły również do tytułu aspekty wskazujące na indyjskie pochodzenie Sunity, takie jak obraz przedstawiający indyjską malarkę – Amritę Sher-Gil – przygotowany przez jedną z deweloperek w aplikacji dostępnej na smartfony. W grze wykorzystana została również oryginalna ścieżka dźwiękowa, za której opracowanie odpowiada kompozytor Dave Tucker.

Do gry dołączony został również darmowy komentarz twórców, który można odtworzyć z poziomu ekranu ładowania. Podczas eksploracji domu Sunity gracz ma więc możliwość posłuchania prowokujących do myślenia wywiadów z osobami odpowiadającymi za produkcję Before I Forget.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Before I Forget

Wymagania wiekowe Before I Forget

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Before I Forget

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7
PC
Switch
XSX
XONE