Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePC
Okładka Battleship (1991) (PC)

Battleship (1991) PC

Battleship to próba przeniesienia na ekran monitora znanej ze szkolnej ławy gry w okręty.

Logiczne

PC Windows
Okładka Battleship (1991) (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

20lutego1991

Battleship to próba przeniesienia na ekran monitora znanej ze szkolnej ławy gry w okręty. Od klasycznej wersji różni się przede wszystkim tym, że zawiera kilka ciekawych innowacji (raczej niemożliwych do zrealizowania na kartce papieru) oraz pozwala na zabawę z komputerowym przeciwnikiem.

Plansza jest raczej nietypowa, 15x19 pól, co daje łącznie 285 kwadratów do ostrzału. Rozgrywkę rozpoczynamy oczywiście od rozmieszczenia statków – jest ich osiem, różniących się rozmiarami. Okręty można kłaść zarówno w pionie jak i poziomie, co ciekawe – wszystkie mogą stykać się krawędziami. Oprócz statków, gracz rozmieszcza również osiem min. Jeśli komputer podczas swojej tury trafi w którąkolwiek z nich, traci możliwość dalszego ostrzału, podobnie zresztą jest w Twoim przypadku.

Właściwa rozgrywka polega na systematycznym ostrzale pola przeciwnika. Na początku dysponujesz tylko jednym uderzeniem, jeśli uda Ci się zatopić jakikolwiek statek przeciwnika, zyskujesz kolejny (w sumie można mieć ich osiem). Komputer cały czas prowadzi statystyki, widoczne w górnej części ekranu. Podają one m.in. łączną liczbę oddanych strzałów oraz procentowy wskaźnik celności. To właśnie w oparciu o nie, można dostać się na listę najlepszych wyników.

Oprawa wizualna nie zachwyca – o ile same statki wyglądają bardzo znośnie, tak graficzne symbole trafień w ich kadłub oraz uderzeń w wodę są wykonane tragicznie. Przy długiej walce, plansza prezentuje się bardzo nieczytelnie. Denerwuje również niewielki stopień inteligencji komputerowego przeciwnika. Twój rywal posługuje się schematem: uderza systematycznie co dwa kwadraty, do momentu aż nie uda mu się zatopić wszystkich okrętów. Nie ma tu mowy o jakimikolwiek ślepym strzale w inną część pola, co znacznie zubaża rozgrywkę i czyni ją na dłuższą metę nudną. Największą jednak wadą jest brak uwzględnienia opcji rozgrywki dla dwóch osób. Wystarczyłby zwykły „hotseat”, aby znacznie podnieść walory tego programu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Battleship (1991)

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.