Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Sniper Elite - seria gier

Osadzony w realiach II wojny światowej cykl gier akcji z widokiem TPP i FPP. Serię stworzyło brytyjskie studio Rebellion Developments, które jest także właścicielem praw do marki.

Początki cyklu Sniper Elite sięgają roku 2005, kiedy to na sklepowe półki trafiła gra Sniper Elite: Berlin 1945. Tytuł ukazał się w wersjach na konsole Xbox i PlayStation 2 oraz komputery PC (port na Nintendo Wii wydany został dopiero pięć lat później). Taktyczna, wojenna strzelanina spotkała się z dobrym przyjęciem zarówno wśród graczy, jak i krytyków (średnia ocen recenzentów wyniosła 74/100 wg serwisu metacritic.com), jednak nie przełożyło się to na wysoką sprzedaż. W 2012 roku deweloperzy z Rebellion pokusili się o kontynuację – Sniper Elite V2 adresowaną na konsole Xbox 360 i PlayStation 3 oraz pecety. Seria doczekała się także spin-offowego sub-cyklu Sniper Elite: Nazi Zombie Army, na który składają się dwie niewielkie produkcje wydane w 2012 i 2013 roku.

Akcja gier z cyklu Sniper Elite osadzona została w realiach II wojny światowej. W kampanii solowej gracze poznają perypetie Karla Fairburne'a, pracującego dla amerykańskich służb specjalnych. Bohater jest specjalistą od eliminowania wrogów z dużej odległości i doskonale włada karabinem snajperskim. Uzupełnieniem trybu jednoosobowej jest w pełni funkcjonalny multiplayer bazujący na sieci Internet.

Ważnym elementem rozgrywki w grach z cyklu Sniper Elite jest taktyka. Działając głęboko na tyłach wroga, bohater musi niepostrzeżenie przedostać się w miejsca, które pozwolą mu na oddanie celnego strzału do wskazanych obiektów. Zabawa prezentowana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP), przy czym widok zmienia się na pierwszoosobowy (FPP) podczas celowania do wrogów.

Gry z serii Sniper Elite cechują się atrakcyjną oprawą wizualną, generowaną przez autorski silnik Asura Engine. Jednym ze znaków rozpoznawczych marki są efektowne ujęcia kill-cam, prezentujące w zwolnionym tempie tor lotu wystrzelonego pocisku i obrażenia zadawane celowi.

Sniper Elite 5
Sniper Elite 5

Akcji 26 maja 2022

Sniper Elite 5 to kolejna odsłona cyklu snajperskich gier akcji studia Rebellion. Tym razem udajemy się z misją do okupowanej przez siły niemieckie Francji w 1944 roku. Produkcja ulepsza mechanizmy rozgrywki i wprowadza nowe rozwiązania do trybów multiplayer.

PCPS5XSXPS4XONE

Sniper Elite VR
Sniper Elite VR

Akcji 8 lipca 2021

Poboczna część serii drugowojennych strzelanko-skradanek Sniper Elite, dedykowana zestawom rzeczywistości wirtualnej. Oprócz autorów wcześniejszych odsłon cyklu, czyli ekipy Rebellion, pracowało nad nią studio Just Add Water oraz firma Coatsink.

PCPS4

Zombie Army 4: Dead War
Zombie Army 4: Dead War

Akcji 4 lutego 2020

Czwarta część spin-offu serii Sniper Elite - strzelanka TPP nastawiona na tryb co-op dla maksymalnie 4 osób. Podczas zabawy w Zombie Army 4: Dead War gracze muszą zmierzyć się z hordami żywych trupów w alternatywnej wersji II wojny światowej.

PCPS4XONESwitch

Sniper Elite V2 Remastered
Sniper Elite V2 Remastered

Akcji 14 maja 2019

Zremasterowana wersja strzelanki z 2012 roku, w której trafiamy do Berlina u schyłku II wojny światowej. W trakcie zabawy wcielamy się w amerykańskiego snajpera Karla Fairburne’a, którego zadaniem jest powstrzymanie radzieckich wojsk przed położeniem rąk na rakietach V2. Sniper Elite V2 Remastered posiada kampanię fabularną dla pojedynczego gracza, a także moduł kooperacyjny oraz oparty na rywalizacji tryb multiplayer.

PCPS4XONESwitch

Sniper Elite 4
Sniper Elite 4

Akcji 14 lutego 2017

Czwarta pełnoprawna odsłona popularnego cyklu taktycznych strzelanin FPP studia Rebellion, w którym wcielamy się w postać wyszkolonego snajpera walczącego na różnych frontach II wojny światowej. W Sniper Elite 4 kierujemy ponownie poczynaniami znanego z poprzednich części serii Karla Fairburne’a, który z Afryki Północnej zostaje wysłany na Półwysep Apeniński i we współpracy z włoskim ruchem oporu stara się wspomóc posuwające się na północ wojska alianckie. Pod względem mechaniki, gra rozwija rozwiązania znane z trzeciej części cyklu, a naszym zadaniem jest skuteczne eliminowanie kolejnych celi, mając jednocześnie pełną swobodę w realizacji misji. Zabawa toczy się na rozległych sandboksowych mapach i tradycyjnie kładzie szczególny nacisk na realistyczne odwzorowanie zachowania kuli, w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Całość przeznaczona jest do zabawy w pojedynkę lub w trybie kooperacji, choć nie zabrakło także innych, znanych z poprzedniczek, opcji gry wieloosobowej.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Sniper Elite III: Ultimate Edition
Sniper Elite III: Ultimate Edition

Akcji 10 marca 2015

Kompletna edycja gry Sniper Elite III: Africa, stanowiącej kolejną pełnoprawną odsłonę popularnej serii snajperskich strzelanin autorstwa studia Rebellion. W grze wcielamy się ponownie w strzelca wyborowego Karla Fishburne’a, powracając na fronty II wojny światowej. Tym razem akcja przenosi nas jednak na kontynent afrykański, gdzie przyjdzie nam stawić czoła elitarnym oddziałom Afrika Korps i siejącym postrach Tygrysom. Mechanika rozgrywki pozostała niezmieniona, choć nie obyło się bez kilku nowości. Wśród nich warto wymienić znacznie większe mapy o otwartej strukturze oraz jeszcze bardziej szczegółową kamerę X-Ray, będącą swoistym znakiem rozpoznawczym serii. Ultimate Edition – prócz gry podstawowej – zawiera wszystkie 9 dodatków DLC, wydanych już po premierze pierwowzoru, w tym 3 rozszerzenia fabularne i 6 pakietów broni. Dodano także nowe mapy do trybu multiplayer, nową misję kooperacyjną oraz tryby rozgrywki: Capture the Flag i Shooting Range.

PS4XONESwitchX360PS3

Zombie Army Trilogy
Zombie Army Trilogy

Akcji 6 marca 2015

Pakiet trzech części strzelanki Nazi Zombie Army, stworzonej przez studio Rebellion na bazie ich największego przeboju, serii Sniper Elite. Oprócz dwóch odświeżonych gier cyklu twórcy przygotowali także trzecią, nową kampanię. Akcja gry osnuta została wokół rywalizacji z tytułową armią zombiaków, stworzonych przez Hitlera w obliczu rychłej klęski III Rzeszy. Mechanika zabawy bazuje na rozwiązaniach znanych ze Sniper Elite, a w kolejnych epizodach koncentrujemy się na eliminacji zastępów żywych trupów za pomocą broni snajperskiej oraz wybuchowych pułapek (w sumie przygotowano 25 rodzajów uzbrojenia). Podczas rozgrywki wykorzystujemy słabe strony naszych przeciwników, takie jak możliwość odstrzeliwania kończyn. Celne strzały obrazuje zaś charakterystyczny dla serii efekt X-Ray, obrazujący pocisk penetrujący ciało wroga. Oprawa graficzna gry została odpowiednio podrasowana z myślą o nowej generacji konsol.

PCPS4XONESwitch

Sniper Elite III: Afrika
Sniper Elite III: Afrika

Akcji 27 czerwca 2014

Trzecia część cyklu strzelanin w realiach II wojny światowej. W Sniper Elite III: Afrika gracze mają okazję poznać kolejne perypetie amerykańskiego strzelca wyborowego Karla Fishburne'a, który tym razem poluje na nazistów w Północnej Afryce. Kampania główna w grze składa się z szeregu misji o rosnącym stopniu trudności, przy czym deweloperzy ze studia Rebellion przewidzieli również możliwość zabawy w kooperacji. Tradycyjnie rozgrywka obfituje w sekwencje strzeleckie wymagające posługiwania się karabinem snajperskim, a efekty celnych trafień podziwiać można w ujęciach kamery rentgenowskiej. Jedną z większych nowości wprowadzonych w Sniper Elite III: Afrika są natomiast mapy o otwartej strukturze, pozwalające graczom na znacznie większą swobodę działania.

PCPS4XONEX360PS3

Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2
Sniper Elite: Nazi Zombie Army 2

Akcji 31 października 2013

Nazi Zombie Army 2 to ciąg dalszy nietypowego spin-offa popularnej serii Sniper Elite, wykreowanej przez studio Rebellion. Bazując na popularności trybu Zombie, znanego z kilku odsłon kultowego cyklu Call of Duty, autorzy stworzyli produkcję, opowiadającą o losach amerykańskiego snajpera, walczącego z armią zombie w Berlinie końca II wojny światowej. Seria została zaprojektowana głównie z myślą o kooperacyjnej zabawie wieloosobowej, w której znany nam już bohater, Karl Fairburne, wraz z trzema innymi śmiałkami łączy siły, by stawić czoła hordom nieumarłych, będących ostatnią nadzieją Hitlera na odwrócenie losów wojny. Podobnie jak pierwowzór, nową odsłonę gry zrealizowano z dużym przymrużeniem oka, choć sama oprawa stała się nieco bardziej mroczna i demoniczna. Autorzy zatroszczyli się również o garść nowinek, takich jak nowa broń oraz rozmaite rodzaje przeciwników.

PC

Sniper Elite: Nazi Zombie Army
Sniper Elite: Nazi Zombie Army

Akcji 28 lutego 2013

Stworzona z myślą o zabawie w trybie co-op gra akcji, której bazę stanowi przebój studia Rebellion – Sniper Elite V2. Fabuła kampanii głównej toczy się tuż przed upadkiem III Rzeszy. Świadomy nadchodzącej klęski Adolf Hitler zwraca się ku mrocznym rytuałom, za sprawą których mieszkańcy Niemiec zamieniają się w żywe trupy. Garstka ocalałych żołnierzy amerykańskich, niemieckich i radzieckich łączy siły, by stawić czoła nowemu zagrożeniu. W trakcie rozgrywki gracze zmuszeni są zmierzyć się z kilkoma rodzajami przeciwników, w tym szeregowymi zombie, okultystycznymi dowódcami i martwymi strzelcami wyborowymi. W skutecznej anihilacji przeciwników pomocne są zwłaszcza karabin snajperski oraz strzelba dwulufowa. Podobnie jak w pierwowzorze, oprawa wizualna gry okraszona została efektownymi ujęciami killcam.

PC

Sniper Elite V2
Sniper Elite V2

Akcji 1 maja 2012

Sniper Elite V2 jest gruntownie odświeżoną i rozbudowaną wersją kultowej strzelaniny, stworzonej przez studio Rebellion w 2005 roku. Akcja gry toczy się w okupowanym Berlinie, w ostatnich dniach II wojny światowej. Jej bohaterem jest amerykański agent Karl Fairburne, który w przebraniu niemieckiego snajpera podąża śladem nazistowskich naukowców, pracujących nad śmiercionośną bronią rakietową. Nowa odsłona gry to w zasadzie te same realia, lecz zupełnie nowy bohater, a także oprawa i poziomy, opracowane od nowa na bazie oryginalnych misji z pierwowzoru. Cechą charakterystyczną tytułu jest wysoki realizm, uwzględniający szereg czynników wpływających na tor lotu kuli, oraz zmodernizowany system killcam, który pokazuje w formie animacji szkieletowej zniszczenia, jakich dokonuje w ciele ofiary wystrzelony przez nas pocisk. Ważnym dopełnieniem gry jest oryginalny tryb wieloosobowy, koncentrujący się na taktycznych pojedynkach snajperskich, w których wziąć może udział nawet do 12 osób.

PCX360PS3WiiU

Sniper Elite: Berlin 1945
Sniper Elite: Berlin 1945

Akcji 30 września 2005

Pierwszoosobowa gra akcji z elementami skradanki autorstwa studia Rebellion Software, znanego dotąd głównie za sprawą kultowej strzelaniny Aliens vs Predator z 1999 roku. Akcja gry Sniper Elite: Berlin 1945 rozgrywa się w ostatnich dniach II wojny światowej, a podczas zabawy wcielamy się w postać Petera Maurera – elitarnego niemieckiego snajpera, zrekrutowanego przez amerykańską agencję OSS. Celem bohatera będzie rozprawienie się z pozostałościami armii nazistowskiej oraz agentami rosyjskiego SMERSH i nie dopuszczenie do przejęcia przez nich tajnych projektów niemieckich inżynierów i uczonych. Rozgrywka łączy cechy klasycznych strzelanin FPS z elementami skradanki, premiując ukrywanie się i cichą eliminację wrogów za pomocą kilku rodzajów karabinów snajperskich, wyciszonego pistoletu, granatów oraz noża, choć podczas zabawy nie zabraknie też okazji do użycia karabinów maszynowych, bomb i panzerfaustów.

PCPS2WiiXBOX