Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Dracula - seria gier

Cykl gier przygodowych, których fabuła luźno nawiązuje do legend o wampirach i powieści Brama Stokera „Drakula”. Serię wykreowało studio Wanadoo, a obecnie prawa do marki znajdują się w posiadaniu francuskiej firmy Anuman Interactive.

Pierwsza gra z cyklu – Dracula: Resurection ukazała się w 2000 roku. Twórcy zdecydowali się przedstawić graczom historię, będącą kontynuacją przygód bohaterów powieści Brama Stokera. Produkcja spotkała się z dosyć chłodnym przyjęciem wśród graczy i krytyków głównie za sprawą przestarzałej oprawy wizualnej. Nie zniechęciło to jednak deweloperów z Wanadoo, którzy jeszcze w tym samym roku przygotowali sequel – Dracula 2: The Las Sanctuary. Nowy rozdział w historii serii otworzyła wydana w 2008 roku gra Dracula 3: The Path of the Dragon wyprodukowana przez specjalizujące się w przygodówkach studio Kheops (The Egyptian Prophecy, Return to Mysterious Island, Nostradamus: The Last Prophecy). Na kolejną zmianę dewelopera wydawca – firma Microids/Anuman Interactive – zdecydował się wraz z rozpoczęciem prac nad dylogią - Dracula 4: The Shadow of the Dragon i Dracula 5: The Blood Legacy, której stworzenie powierzono ekipie studia Kaolabs.

Scenariusz gier z cyklu Dracula nawiązuje do wątków powieści Dracula oraz ludowych podań o wampirach. Pod względem fabularnym pierwsze trzy części serii łączą się w spójną całość. Z kolei Dracula 4: The Shadow of the Dragon i Dracula 5: The Blood Legacy stanowią bezpośredni sequel Dracula 3: The Path of the Dragon (choć nie są powiązane z wydarzeniami przedstawionymi w Dracula: Resurection i Dracula 2: The Las Sanctuary).

Akcja trzech pierwszych odsłon cyklu osadzona została na przełomie XIX i XX wieku, a głównym bohaterem jest znany z kart powieści Brama Stokera młody prawnik – Jonathan Harker. W przypadku części czwartej i piątej wydarzenia toczą się we współczesności, a gracze kierują poczynaniami kustoszki Ellen Cross.

Wzorem klasycznych gier przygodowych, rozgrywka skupia się przede wszystkim na eksplorowaniu lokacji, rozmowach z bohaterami niezależnymi oraz rozwiązywaniu łamigłówek. Twórcy sięgnęli też po doskonale znany miłośnikom gatunku interfejs typu point'n'click.

Dracula 5: The Blood Legacy
Dracula 5: The Blood Legacy

Przygodowe 29 listopada 2013

Kontynuacja serii przygodówek, osnutych wokół legendy najsłynniejszego współczesnego wampira. Fabuła stanowi zwieńczenie wydarzeń znanych z poprzedniej odsłony gry i pozwala poznać odpowiedzi na wszystkie pytania w śledztwie, dotyczącym ponownego pojawienia się w obiegu zaginionych dzieł sztuki.

PCANDiOS

Dracula 4: The Shadow of the Dragon
Dracula 4: The Shadow of the Dragon

Przygodowe 19 czerwca 2013

Czwarta odsłona utrzymanej w klimacie horroru serii przygodówek point-and-click, której głównym antagonistą jest legendarny król wampirów Dracula. Fabuła przenosi nas ponownie w rejony Transylwanii, gdzie młoda konserwatorka dzieł sztuki trafia w poszukiwaniu bezcennego obrazu.

PCANDiOS

Dracula Antologia
Dracula Antologia

Przygodowe 27 października 2010

Dracula Antologia to zestaw trzech gier przygodowych z wampirami w tle. Poszczególne tytuły: The Destruction of the Evil, The Myth of the Vampire i The Strange Case of Martha stanowią epizody składające się na Dracula 3: The Path of the Dragon. Gracze mają okazję wcielić się w watykańskiego egzorcystę, biskupa Arno Morianiego i stanąć do konfrontacji ze słynnym krwiopijcą.

PC

Dracula 3: The Path of the Dragon
Dracula 3: The Path of the Dragon

Przygodowe 10 kwietnia 2008

Utrzymana w klimacie horroru gra przygodowa typu point and click, będąca luźną kontynuacją cyklu, zapoczątkowanego przez studio Wanadoo na początku XXI wieku. W grze wcielamy się w postać biskupa, który wyrusza do Transylwanii by zbadać, czy blizny jednej z mieszkanek są boskimi stygmatami, czy też pozostałościami po ugryzieniach wampira.

PCiOS

Dracula 2: Ostatnie Sanktuarium
Dracula 2: Ostatnie Sanktuarium

Przygodowe 25 września 2000

Kontynuacja gry przygodowej Dracula: The Resurrection, w której ponownie musimy rozprawić się z Księciem Ciemności Draculą, prześladującym Jonathana i jego żonę Minę. Akcja ukazana jest z perspektywy FPP, a rozgrywka polega głównie na prowadzeniu rozmów z postaciami niezależnymi, eksplorowaniu lokacji i poszukiwaniu przedmiotów niezbędnych do rozwikłania zagadek.

PCANDiOSPS1

Dracula: Zmartwychwstanie
Dracula: Zmartwychwstanie

Przygodowe 16 lutego 2000

Przygodówka kontynuująca losy bohaterów słynnej powieści Brama Stokera. Siedem lat po rozprawieniu się z Drakulą, Johnathan musi udać się do Transylwanii by odnaleźć Minę. Zabawa polega głównie na prowadzeniu rozmów z postaciami niezależnymi, eksplorowaniu lokacji i poszukiwaniu przedmiotów niezbędnych do rozwikłania zagadek.

PCANDiOSPS1