Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Portal - seria gier

Portal to seria platformowych gier logicznych, których akcja osadzona została w uniwersum cyklu Half-Life. Marka cieszy się dużą popularnością i należy do najważniejszych w portfolio wydawniczym korporacji Valve.

Za protoplastę cyklu Portal uznaje się wydaną w 2005 roku grę Narbacular Drop, stworzoną przez grupę studentów DigiPen Institute of Technology, z których większość znalazła zatrudnienie w studiu deweloperskim Valve Software. Pierwsza odsłona cyklu ukazała się w 2007 roku na komputerach PC oraz konsolach Xbox 360 i PlayStation 3, stanowiąc element pakietu The Orange Box (obok Half-Life 2 i Team Fortress 2). Odrębna edycja pojawiła się w sprzedaży dopiero rok później, a z czasem tytuł doczekał się także konwersji na komputery Mac. W 2008 roku w usłudze Xbox Live Arcade wydana została specjalna edycja gry - Portal: Still Alive zawierająca dodatkowe wyzwania, inspirowane nieoficjalnym modem Portal: The Flash Version. Na pełnoprawną kontynuację – Portal 2 gracze musieli jednak poczekać do 2011 roku.

Akcja gier z serii Portal osadzona jest w uniwersum Half-Life. Oba cykle nie są jednak ściśle powiązane fabularnie. W Portalu gracze śledzą perypetie Chell, która poddana zostaje serii ryzykownych testów w opustoszałym kompleksie badawczym - Aperture Science Enrichment Center. Rolę czarnego charakteru odgrywa psychopatyczna sztuczna inteligencja GlaDOS, odpowiedzialna za wymordowanie pracowników ośrodka.

Gracze obserwują akcję z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a ich zadaniem jest dotarcie do wyjścia z kolejnych pokoi, w czym pomocne jest urządzenie Aperture Science Handheld Portal Device (określane także jako „portal gun”). Pozwala ono tworzyć portale na płaskich powierzchniach, umożliwiające przedostanie się do niedostępnych miejsc oraz omijanie przeszkód i pułapek. Portal gun pozwala również manipulować grawitacją oraz przemieszczać przedmioty w przestrzeni.

Od strony technicznej seria Portal bazuje na możliwościach silnika Source, zastosowanego także w innych produkcjach firmy Valve (np. Team Fortress 2 i Counter-Strike: Source). Generuje on wysokiej jakości oprawę audiowizualną. Warto zaznaczyć, że wraz z premierą Portal 2 pojawiła się opcja rozgrywki z udziałem drugiego gracza w trybie sieciowej kooperacji.

Portal: Companion Collection
Portal: Companion Collection

Logiczne 28 czerwca 2022

Zestaw dwóch odsłon kultowej serii gier logicznych pod tytułem Portal, opracowany przez firmę Valve. W Portal: Companion Collection wcielamy się w Chell, która przemierza laboratoria Aperture Science i rozwiązuje łamigłówki pod czujnym okiem SI zwanej GLaDOS.

Switch

Bridge Constructor Portal
Bridge Constructor Portal

Logiczne 20 grudnia 2017

Prosta gra logiczna stworzona przez studio ClockStone w porozumieniu z firmą Valve, będąca crossoverem popularnych cyklów Portal oraz Bridge Constructor. Zadaniem graczy jest budowa nierzadko skomplikowanych konstrukcji, mających bezpiecznie przetransportować ładunek z jednej strony mapy na drugą. Na jego drodze stają liczne przeszkody, takie jak wieżyczki strażnicze, lasery czy zbiorniki z kwasem. Ponadto zabawę uatrakcyjniają elementy z kultowej serii firmy Valve, takie jak tytułowe portale czy żele zmieniające właściwości powierzchni. Przewodniczką w grze jest dobrze znana i lubiana sztuczna inteligencja GLaDOS.

PCPS4XONESwitchANDiOS

Portal 2
Portal 2

Logiczne 19 kwietnia 2011

Druga część oryginalnej, pierwszoosobowej gry logicznej studia Valve, przygotowanej na znanym z Half-Life 2 ulepszonym silniku Source. Akcja tytułu rozgrywa się kilkaset lat po wydarzeniach, znanych z pierwowzoru. W grze wcielamy się ponownie w postać Chell, która spędziła długi czas uśpiona w komorze hibernacyjnej. Próbując wydostać się z terenu laboratoriów Aperture, natrafia jednak na opór ze strony zarządzającej bazą sztucznej inteligencji, która w kolejnych pomieszczeniach stawia przed nią szereg nowych wyzwań. Aby się z nimi uporać, nasza bohaterka będzie musiała wykorzystać znajomość praw fizyki oraz możliwości specjalnego urządzenia, pozwalającego na przemieszczanie przedmiotów i generowanie portali teleportacyjnych. W nowej odsłonie gry autorzy dali graczom znacznie większą swobodę działania, co urozmaiciło zabawę, czyniąc ją jednocześnie znacznie trudniejszą. Portal 2 pozwala też na grę w trybie kooperacji, oferując specjalnie przygotowaną kampanię i zupełnie odrębną historię.

PCX360PS3

Portal
Portal

Logiczne 10 października 2007

Zrealizowana w formie pierwszoosobowej gry akcji innowacyjna produkcja logiczna studia Valve, powstała przy okazji prac nad drugim dodatkiem do kultowego Half-Life 2. W grze wcielamy się w postać kobiety imieniem Chell, która budzi się wewnątrz kompleksu naukowo-badawczego Aperture, gdzie musi przebyć serię testów. Zadaniem naszej bohaterki jest przebrnięcie przez labirynt pomieszczeń i korytarzy placówki przy wykorzystaniu prototypowej broni o właściwościach przypominających znany z Half-Life’a Gravity Gun. Daje ona możliwość tworzenia tytułowych portali, łączących dwa dowolne punkty w przestrzeni. W każdym z kolejnych etapów gry musimy dobrnąć do wyjścia, rozwiązując szereg zagadek logicznych i stawiając czoła śledzącym nas wieżyczkom strzelniczym. Pod względem technicznym Portal wykorzystuje potencjał autorskiego silnika Source, dzięki któremu w kolejnych zagadkach wykorzystamy wiernie odwzorowane prawa fizyki oraz możliwość manipulowania rozmaitymi obiektami.

PCX360AND