Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Oddworld - seria gier

Cykl platformowych przygodówek, których akcja osadzona została na tytułowej planecie, zamieszkanej przez przyjaźnie nastawionych Mudokonów. Za powstanie i rozwój marki odpowiada ekipa deweloperska Oddworld Inhabitants, przy wsparciu studiów Digital Dialect, Saffire oraz Just Add Water. „Rodzicami chrzestnymi” serii Oddworld są Lorne M. Lanning i Sherry McKenna. Pierwsza odsłona cyklu – Oddworld: Abe's Oddysee – wydana została w 1997 roku w wersji na komputery PC oraz konsolę PlayStation. Produkcja spotkała się ze znakomitym przyjęciem wśród miłośników przygodówek, o czym świadczy średnia ocen recenzentów na poziomie 85/100 (według serwisu metacritic.com). Zachęciło to deweloperów do rozwinięcia pomysłu w pełnoprawny cykl. Do głównych gier z serii zaliczane są: Oddworld: Abe's Oddyse (1997), Oddworld: Abe's Exoddus (1998), Oddworld: Munch's Oddysee (2001) i Oddworld: Stranger's Wrath (2005). Ponadto na przestrzeni ponad 23 lat twórcy pokusili się także o szereg portów adresowanych na przenośne konsole (np. Oddworld Adventures) oraz wersje zremasterowane i pakiety. Najważniejszą próbą odświeżenia serii była wydana w 2014 roku gra Abe's Oddysee New N' Tasty. Produkcja stanowiła remake pierwszej odsłony z 1997 roku. Deweloperom udało się zachować charakterystyczny klimat oryginału, usprawniając przy tym nieco toporną już wówczas mechanikę. Najważniejszymi zmianami było wprowadzenie opcji komunikowania się z kilkoma Mudokonami jednocześnie oraz uwzględnienie nieobecnej wcześniej możliwości szybkiego zapisu. Sukces produkcji skłonił deweloperów do opracowania planów odrestaurowania kolejnych części. Dzięki temu na koniec 2020 roku na PC, PS4 i PS5 zapowiedziano premerę Oddworld: Soulstorm, luźno opartego na drugiej odsłonie gry z 1998 roku Abe's Exoddus. Tytuł przedstawia jeszcze mroczniejszy i bardziej przerażający obraz świata i stanowi bezpośrednią kontynuację New N' Tasty, zarówno pod względem fabularnym, jak i wykorzystując poprawione w nim mechaniki rozgrywki.

Akcja gier z serii Oddworld nierozerwalnie powiązana jest z perypetiami mieszkańców tytułowej, wulkanicznej planety. Fabuła koncentruje się wokół zmagań pokojowo nastawionej rasy Mudokonów, która zniewolona została przez okrutnych Glukkonów. Bohaterowie, jak Abe, Munch czy Stranger, muszą uratować swych pobratymców z rąk oprawców. Mechanika rozgrywki łączy elementy przygodówki, platformówki oraz gry akcji. Odwiedzając kolejne lokacje na planecie Oddworld, bohater kontrolowany przez gracza napotyka postaci niezależne oraz rozwiązuje mniej lub bardziej skomplikowane zadania, wymagające na ogół manipulowania elementami otoczenia. Seria wyróżnia się oprawą wizualną w stonowanych barwach, często łączącą elementy grafiki 2D i 3D. Zabawie towarzyszy nastrojowy podkład muzyczny. Popularność cyklu Oddworld przełożyła się na wyniki sprzedaży. Szacuje się, że gry z serii nabyło łącznie ponad 7 milionów graczy. Marka uhonorowana została ponad 100 branżowymi nagrodami. Krótkometrażowy film na podstawie Oddworld: Abe's Exodus zdobył nawet nominację do nagrody Grammy.

Oddworld: Soulstorm
Oddworld: Soulstorm

Zręcznościowe 6 kwietnia 2021

Oddworld: Soulstorm stanowi bezpośrednią kontynuację Oddworld: Abe's Oddysee New 'n' Tasty, czyli remake'u Oddworld: Abe's Oddysee z 2013 roku i jest luźno oparta na grze Oddworld: Abe's Exoddus. Gracze po raz kolejny wcielają się w Abe'a – sympatycznego Mudokona, któremu udało się uciec z rąk Glukkonów, prowadząc w nieznane trzystu uratowanych pobratymców. Bohater i jego świta przemierzają bezkresną pustynię, zmagając się z niedostatkami żywności i picia. Protagoniści znajdują jednak ukojenie w pewnym uzależniającym napoju. Oddworld: Soulstorm nie odbiega pod względem mechaniki od schematu, do jakiego przyzwyczaiła graczy poprzednia produkcja z serii. Nadal jest to zatem hybryda platformówki 2.5D oraz gry logicznej, a w trakcie zabawy należy polegać zarówno na umiejętnościach głównego bohatera, jak i na zdolnościach jego pobratymców. Całość została jednak utrzymana w mroczniejszej stylistyce.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty
Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty

Zręcznościowe 22 lipca 2014

Remake jednej z najpopularniejszych gier platformowych z 1997 roku: Oddworld. Oddworld: Abe's Oddysee New N' Tasty przedstawia historię sympatycznego stworka imieniem Abe, który wraz ze swymi pobratymcami dostał się w niewolę bezwzględnych Glukkonów. Na wieść o czekającej ich wkrótce śmierci, nasz bohater postanawia spróbować ucieczki i uwolnić swoich braci spod jarzma oprawców.

PCPS4XONESwitchX360PS3ANDiOSWiiUPSV

Oddworld: Munch's Oddysee HD
Oddworld: Munch's Oddysee HD

Przygodowe 19 grudnia 2012

Odświeżona edycja trzeciej odsłony kultowej serii Oddworld. Tym razem znanemu z poprzednich części Abe’owi towarzyszy jeżdżący na wózku inwalidzkim Munch. Razem starają się odzyskać jaja Gabbitów, które są ostatnią szansą na przetrwanie tego ginącego gatunku.

PS3ANDiOSPSV

Oddworld: Stranger's Wrath HD
Oddworld: Stranger's Wrath HD

Akcji 21 grudnia 2011

Odświeżona edycja czwartej części popularnej serii Oddworld, w której jako tytułowy Nieznajomy zajmujemy się ściganiem rzezimieszków, grasujących po pogrążonym w bezprawiu uniwersum gry. Edycja HD to przede wszystkim ulepszona grafika w wysokiej rozdzielczości, przemodelowane postacie i lokacje, a także poprawiony dźwięk oraz trzy stopnie trudności rozgrywki.

PCPS4XONESwitchPS3PSV

Oddworld: Stranger's Wrath
Oddworld: Stranger's Wrath

Akcji 25 stycznia 2005

Czwarta część popularnego cyklu Oddworld. Tym razem wcielamy się w będącego łowcą nagród tytułowego Nieznajomego, a fabuła utrzymana jest w mocno westernowych klimatach. W odróżnieniu od poprzednich części serii będących typowymi platformówkami, mechanika rozgrywki łączy grę akcji FPP z elementami skradankowymi.

PCANDiOSXBOX

Oddworld: Munch's Oddysee
Oddworld: Munch's Oddysee

Przygodowe 6 listopada 2001

Trzecia odsłona platformówkowej serii Oddworld, po raz pierwszy przenosząca gracza w trójwymiarowy świat. Tym razem znanemu z poprzednich części Abe’owi towarzyszy jeżdżący na wózku inwalidzkim Munch.

PCSwitchXBOXGBA

Oddworld: Abe's Exoddus
Oddworld: Abe's Exoddus

Zręcznościowe 17 listopada 1998

Druga odsłona unikalnej side-scrollowanej platformówki 2D, która łączy elementy zręcznościowe i logiczne. Tytuł utrzymuje mroczną atmosferę oryginału, a jednocześnie przynosi szereg nowości, które zwiększają złożoność zabawy i dodają przygodzie głębi.

PCPS5PS4PS3PS1PSPPSV

Oddworld: Abe's Oddysee
Oddworld: Abe's Oddysee

Zręcznościowe 18 września 1997

Dwuwymiarowa platformówka wzbogacona o elementy gry logicznej i skradanki. Dzieło studia Oddworld Inhabitants przenosi gracza na nieznaną planetę zamieszkaną przez rasę Mudokonów, reprezentowaną przez tytułowego bohatera, Abe'a.

PCPS5PS4PS3PS1PSPPSV

Oddworld: Hand of Odd
Oddworld: Hand of Odd

Strategiczne prace wstrzymane

Strategia czasu rzeczywistego studia Just Add Water, osadzona w uniwersum Oddworld. Gracz może stanąć po stronie Mudokonów bądź Glukkonów i w zależności od wyboru, chronić przyrodę lub też starać się ją maksymalnie eksploatować. W grze spotykamy znane z serii postacie, jak m.in. Abe, Munch, Lulu czy Humphrey.

PC