Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Microsoft Flight - seria gier

Cykl realistycznych symulacji lotniczych uznawany za jedną z najstarszych serii gier w historii. Znajdująca się w posiadaniu koncernu Microsoft marka uznawana bywa za wyznacznik standardów gatunkowych.

Początki serii sięgają wydanej w 1979 roku gry Flight Simulator studia subLogic. Jej autor - Bruce Artwick został zaproszony przez koncern Microsoft do prac nad realistyczną symulacją lotniczą, która ukazałaby wyższość 16-bitowych komputerów PC nad 8-bitowymi maszynami spod szyldu Apple. Pecetowa konwersja Flight Simulator wydana została w 1982 roku jako Microsoft Flight Simulator 1.0. Na przestrzeni blisko 25 lat cykl doczekał się 12 pełnoprawnych odsłon, przy czym część z nich ukazała się w podwójnej wersji – standardowej i „profesjonalnej”. Poboczną gałąź marki stanowi „militarna” seria - Microsoft Combat Flight Simulator.

Gry z cyklu Microsoft Flight Simulator prezentują arkana lotnictwa cywilnego. Z uwagi na wysoki realizm symulacji przez wielu ekspertów traktowane są jako programy o charakterze treningowym. W deweloping angażowani bywają m.in. instruktorzy lotu, eksperci z dziedziny aeronautyki, piloci oraz entuzjaści lotnictwa. Dzięki temu gracze mają okazję poznać podstawy pilotażu, nawigacji lotniczej, a także procedur lotniczych. Dostępne modele samolotów obejmują zazwyczaj popularne maszyny różnych klas – od niewielkich awionetek po samoloty pasażerskie dalekiego zasięgu.

Jednym z wyróżników cyklu Microsoft Flight Simulator jest obszar gry obejmujący całą kulę ziemską z autentyczną siatką lotnisk (przykładowo w Microsoft Flight Simulator X jest ich około 26 tysięcy). Szczegółowe mapy topograficzne najczęściej obejmują jedynie Stany Zjednoczone i część Europy, jednak dzięki licznym modyfikacjom fanowskim można uzupełnić braki.

Seria od początku znana jest z wysokiej jakości oprawy wizualnej, generowanej w oparciu o autorski silnik graficzny. Do precyzyjnego sterowania konieczny jest dżojstik.

Microsoft Flight Simulator
Microsoft Flight Simulator

Symulacje 2020

Realistyczny symulator samolotów cywilnych, kontynuujący klasyczną serię giganta z Redmond. Microsoft Flight Simulator wiernie odtwarza bogaty zestaw licencjonowanych maszyn i dużą część Ziemi, korzystając z danych satelitarnych i mocy obliczeniowej sztucznej inteligencji Azure. Oferuje przy tym bogactwo misji i rozbudowane mechanizmy rozgrywki.

PCXONE

Microsoft Flight
Microsoft Flight

Symulacje 29 lutego 2012

Restart najstarszej serii symulacji lotniczych. Gra koncentruje się na lotach cywilnych, więc zajmujemy się głównie przewozem pasażerów i towarów, jak również wykonywaniem różnorodnych misji, w tym ratunkowych. Autorzy postawili na realizm, zarówno pod względem sterowania, jak i fizyki lotu. Dla początkujących pilotów przygotowano jednak szereg opcjonalnych ułatwień.

PC

Microsoft Flight Simulator X
Microsoft Flight Simulator X

Symulacje 13 października 2006

Kolejna odsłona najsłynniejszego symulatora lotnictwa od firmy Microsoft. Postęp w stosunku do poprzedniej edycji zauważalny jest przede wszystkim w kwestii oprawy wizualnej. Trójwymiarowa grafika wykorzystuje biblioteki DirectX 10, dzięki czemu obserwujemy widowiskowe efekty atmosferyczne i dokładne modele maszyn. Microsoft Flight Simulator X zawiera ponad 24 000 lotnisk z całego świata. W powietrzu przemieszczamy się różnymi, autentycznymi maszynami – począwszy od pasażerskich odrzutowców (m.in. Boeing 787 i Airbus A321), poprzez samoloty akrobacyjne i helikoptery, a skończywszy na hydroplanach (np. Grumman G-21 Goose). Microsoft Flight Simulator X umożliwia rozgrywanie misji, które mają na celu stopniowe szkolenie umiejętności gracza i odblokowują dostęp do początkowo ukrytych opcji. Ponadto w grze znalazł się rozbudowany tryb multiplayer, zarówno w sieci lokalnej, jak i w Internecie. Microsoft Flight Simulator X oferuje też kompatybilność wsteczną jeśli chodzi o dodatki do poprzednich części cyklu.

PC

Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight
Microsoft Flight Simulator 2004: A Century of Flight

Symulacje 28 lipca 2003

Wydanie specjalne najsłynniejszego cywilnego symulatora lotu pochodzącego ze stajni Microsoftu, którym gigant z Redmond postanowił uczcić setną rocznicę pierwszego sterowanego lotu samolotem.

PC

Microsoft Flight Simulator 2002 Professional Edition
Microsoft Flight Simulator 2002 Professional Edition

Symulacje 7 listopada 2001

W nowa edycja sztandarowego symulatora lotu samolotów firmy Microsoft, możemy pilotować prawie wszystkie najpopularniejsze samoloty pasażerskie, a nawet wcielić się w kontrolera ruchu powietrznego w trybie multiplayer.

PC

Microsoft Flight Simulator 2002 Standard Edition
Microsoft Flight Simulator 2002 Standard Edition

Symulacje 1 listopada 2001

Microsoft Flight Simulator 2002 Standard Edition to kolejna część bodaj najpopularniejszej i najżywotniejszej serii symulatorów lotu, firmowanej przez korporację Microsoft.

PC

Microsoft Flight Simulator 2000
Microsoft Flight Simulator 2000

Symulacje 13 października 1999

Jeden z najbardziej zaawansowanych technicznie symulator lotu, z największą liczbą detali i największymi możliwościami konfigurowania parametrów lotu.

PC

Microsoft Flight Simulator 98
Microsoft Flight Simulator 98

Symulacje 29 października 1997

Realistyczny symulator lotu, najpopularniejszych samolotów świata, przy tworzeniu którego eksperci z firm Cessna i Learjet współpracowali z mistrzynią akrobacji lotniczych Patty Wagstaff.

PC