Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Hearts of Iron - seria gier

Hearts of Iron IV
Hearts of Iron IV

Strategiczne 6 czerwca 2016

Czwarta pełnoprawna odsłona cyklu rozbudowanych strategii, który zadebiutował w 2002 roku jako spin-off popularnej serii Europa Universalis. Za powstanie obu gier od lat niezmiennie odpowiada ekipa Paradox Interactive. W grze pokierujemy polityką jednego z państw w okresie 1936-1948, a więc nie tylko podczas samej II wojny światowej. Do naszych obowiązków należy dbanie o stosunki międzynarodowe, zawierane sojusze, jak również rozwój wojska, wybór strategii i bezpośrednie działania militarne swojego narodu. Wzorem poprzednich edycji, rozgrywka łączy w sobie wiernie odwzorowane realia historyczne (w tym autentyczne postacie przywódców czy też wojska i technologie poszczególnych krajów) z możliwością swobodnego kreowania alternatywnej rzeczywistości. W porównaniu z wcześniejszymi odsłonami, ograniczono nieco mikrozarządzanie, skupiając się na ogólnej strategii. Dodano też cykl dobowy/roczny i wprowadzono możliwość grupowania prowincji w regiony, co znacznie ułatwiło zarządzanie.

PC

Hearts of Iron III
Hearts of Iron III

Strategiczne 7 sierpnia 2009

Kolejna odsłona popularnej serii strategii historycznych od studia Paradox Interactive, osadzonych w realiach II wojny światowej. Zadaniem gracza jest objęcie władzy nad wybranym państwem – czy to jednym z ówczesnych mocarstw, czy kraju słabszego pod względem militarnym – i poprowadzenie go przez zawieruchę globalnego konfliktu. Hearts of Iron III obejmuje okres od 1936 do 1948 roku, dzięki czemu mamy możliwość przygotować się do nieuchronnej wojny. Twórcy poważnie podeszli do autentyczności historycznej, a więc w grze zobaczymy wiele wydarzeń, które faktycznie miały miejsce, choć oczywiście sporo zależy też od poczynań gracza. Trzecia część serii oferuje ogromną mapę świata, podzieloną na około 10 tysięcy prowincji. Hearts of Iron III umożliwia drobiazgowe zarządzanie kwestiami gospodarczymi i militarnymi, choć mniej zaawansowani gracze mogą poprzestać na ogólnych poleceniach. Hearts of Iron III to pierwsza odsłona serii, która oferuje w pełni trójwymiarową grafikę i ustawienia rozdzielczości ekranu.

PC

Hearts of Iron Anthology
Hearts of Iron Anthology

Strategiczne 30 sierpnia 2007

Kompletny zestaw, w skład którego wchodzą cztery produkty. Są to przede wszystkim dwie pierwsze części serii "Hearts of Iron". Ponadto możemy liczyć na samodzielny dodatek "Doomsday" oraz booster pack "Armageddon".

PC

Hearts of Iron 2: Złota Edycja
Hearts of Iron 2: Złota Edycja

Strategiczne 16 czerwca 2006

Hearts of Iron 2: Złota Edycja to specjalne wydanie popularnej, wojennej strategii czasu rzeczywistego (RTS) studia Paradox Interactive. W pakiecie znalazły się bazowa gra oraz oficjalne rozszerzenie Hearts of Iron 2: Doomsday. Staraniem rodzimego dystrybutora - firmy Cenega Poland - oba tytuły przygotowane zostały w polskiej wersji językowej.

PC

Hearts of Iron 2
Hearts of Iron 2

Strategiczne 4 stycznia 2005

Kontynuacja udanej gry strategicznej od studia Paradox Interactive, osadzonej w realiach II wojny światowej. Hearts of Iron 2 obejmuje zasięgiem cały świat, a rozgrywka wymaga nadzorowania nie tylko działań militarnych, lecz także wszelkich zależności gospodarczo-ekonomicznych, politycznych i społecznych. Hearts of Iron 2 oferuje nieskrępowaną swobodę w prowadzeniu wydarzeń poprzedzających wybuch II wojny światowej oraz samego konfliktu. Gracz może stanąć na czele dowolnego państwa, wliczając w to największe ówczesne potęgi, takie jak Niemcy, Wielką Brytanię i ZSRR. Ogólne założenia rozgrywki powielają schematy z pierwszego Hearts of Iron, ale dwójka oferuje sporo nowości, w tym dodatkowe opcje dyplomatyczno-polityczne (można np. sprawdzić, jak potoczyłaby się historia, gdyby w Niemczech wprowadzono idee marksistowskie), otwarty system negocjacji, umowy handlowe czy zdobywanie doświadczenia przez poszczególne oddziały. Ulepszono także scenariusze historyczne, które umożliwiają prześledzenie konfliktu oczami jednego ze sławnych dowódców.

PC

Europa Universalis: II Wojna Światowa
Europa Universalis: II Wojna Światowa

Strategiczne 26 listopada 2002

Strategia czasu rzeczywistego z akcją osadzoną w realiach II wojny światowej, wyprodukowana przez studio Paradox Interactive. Europa Universalis: II Wojna Światowa to polski tytuł gry, która na Zachodzie ukazała się jako Hearts of Iron. Produkcja przedstawia w skali globalnej działania militarne i polityczne na przestrzeni lat 1937 – 1946. Gracz ma całkowitą swobodę w wyborze nacji, której będzie przewodził. Możliwe jest dowolne poprowadzenie akcji zbrojnych - nawet na tereny, które w rzeczywistości nie były dotknięte przez II wojnę światową. Rozgrywkę wzbogaca zaawansowany moduł opracowywania nowych, doskonalszych broni i jednostek, oraz system polityczny z historycznymi dowódcami i liderami (gra przedstawia starcie trzech ustrojów: faszyzmu, komunizmu oraz demokracji). Do dyspozycji gracza oddano 100 jednostek naziemnych, morskich i powietrznych, a także edytor scenariuszy pozwalający zaprojektować własne kampanie. Oprócz rozgrywki solowej, Europa Universalis: II Wojna Światowa oferuje tryb multiplayer.

PC