Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Path of Exile Gramy dalej

Gramy dalej 22 lutego 2017, 16:38

autor: PefriX

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Nowości w Path of Exile – umiera król, niech żyje król!

Gdy Diablo III nie może podnieść się z kolan, Path of Exile wyrasta na nowego króla gatunku hack’n’slash. Upadek hitu Blizzarda przypieczętowuje tona nowości, które studio Grinding Gear Games zamierza wprowadzić do swojej darmowej gry.

Artykuł powstał na bazie wersji PC.

W środowisku fanów hack’and’slashy zawrzało, gdy niezależne studio Grinding Gear Games zgotowało wszystkim fanom Path of Exile niemałą niespodziankę na walentynki. Zapowiedziano bowiem ogromną aktualizację, która doda aż sześć aktów, ogłoszono kolejną ligę oraz zaplanowano wprowadzenie tylko jednego poziomu trudności. Szaleństwo!

Polujemy na wyrwy

Path of Exile w założeniach miało być duchowym następcą Diablo II. Wiecie, co mam na myśli – dużą swobodę, mroczny klimat oraz frajdę z uśmiercania kolejnych hord potworów. Śmiem twierdzić, że uczeń zaczyna przerastać mistrza. Dlaczego? Przyjrzyjmy się pierwszej nowości w Path of Exile. Ostatnią wprowadzoną ligą w grze było Breach League. Czym się charakteryzowało?

Losowo pojawiającymi się wyłomami, przenoszącymi nas do alternatywnego wymiaru. Konkretnie rzecz ujmując, aktywacja wyrwy sprawia, że w regularnie poszerzanym okręgu pojawiają się specjalne potwory. Im szybciej je eliminujemy, tym prędzej okrąg się powiększa, stwarzając możliwość zdobycia ciekawszych przedmiotów. Dodatkowo stwory mogą zostawić po sobie splinters, czyli fragmenty breachstones.

Zgromadzenie 100 splinters pozwala na stworzenia jednego breachstone’a. Ten zaś służy do otwarcia portalu do breachlorda, czyli unikatowego bossa danej wyrwy. Po skorzystaniu z przejścia trafiamy do alternatywnego wymiaru. Zewsząd atakują nas stwory, a czas przebywania w tym nieprzyjaznym miejscu jest ograniczony. Co prawda eliminacja przeciwników go wydłuża, ale i tak trzeba się śpieszyć.

Gdy dotrzemy do samego końca, licznik zostaje zatrzymany, a my walczymy z finałowym przeciwnikiem. Dlaczego o tym wspominam? Breach League stało się najpopularniejszą ligą w Path of Exile i właśnie z tego powodu twórcy wprowadzą wyłomy do właściwej wersji gry. Wprawdzie natkniemy się na nie znacznie rzadziej, ale sama mechanika będzie funkcjonować poza tą ligą.

Nowości w Path of Exile – umiera król, niech żyje król! - ilustracja #2

Czym są ligi w Path of Exile? Najprościej tłumacząc, są to różne tryby gry. Na stałe dostępne są dwa: Standard oraz Hardcore. Ten pierwszy to podstawowa wersja gry, drugi zaś oferuje permanentną śmierć i nieco wyższy stopień trudności. Oprócz tego twórcy regularnie wprowadzają ligi tymczasowe, zawierające unikatowe mechaniki. Część z nich wchodzi potem do właściwej wersji gry, o ile graczom spodobają się owe niestandardowe rozwiązania. Przykładem są właśnie wyłomy z Breach League, które pojawią się wraz z aktualizacją 3.0.

Nowa liga, nowe możliwości

3 marca Path of Exile wzbogaci się o Legacy League, czyli najbardziej szaloną rzecz, jaką mogli nam zafundować Nowozelandczycy z Grinding Gear Games. Dlaczego? Tym razem deweloperzy dadzą nam możliwość łączenia mechanik ze wszystkich poprzednich lig według własnego uznania (maksymalnie trzy w danym czasie). Potwory będę pozostawiać po śmierci leaguestones, które musimy zbierać. Następnie zabierzemy je do odpowiedniego NPC i zdecydujemy o preferowanych przez nas modyfikatorach. Uruchomimy karuzelę szczęścia i rzucimy się w wir zabawy.

Nowości w Path of Exile – umiera król, niech żyje król! - ilustracja #3
Nowości w Path of Exile – umiera król, niech żyje król! - ilustracja #4

To jednak nie koniec nowości związanych z aktualizacją 2.6.0. Z powodu Legacy League i przywrócenia do życia poprzednich lig twórcy zdecydowali się „wskrzesić” również stare, nieobecne już przedmioty. Jeśli jakaś część ekwipunku była dostępna jedynie w pewnym okresie, teraz będziemy mogli zdobyć ją ponownie. Jakby tego było mało, deweloperzy wzmocnią sprzęt, który po takim czasie zwyczajnie stał się już zbyt słaby. To jednak nie wszystko. W grze znajdziemy również około czterdziestu reliktów, czyli legendarnych przedmiotów mających ogromny wpływ na historię Path of Exile.

Z powodu ich mocy (oraz problemów z wyważeniem) zostały usunięte z gry. Odważni wojownicy otrzymają jednak ponowną szansę ich zdobycia, zakładając, że znajdą drogę do Relikwiarza. Uprzedzam jedynie, iż ze względu na ich siłę będzie niezwykle ciężko je pozyskać. Oprócz tego, standardowo już, liga wzbogaci się o swój własny zestaw wyzwań. Za sprostanie im dostaniemy nagrody w postaci wizualnych drobnostek, czyli rzecz idealną dla kolekcjonerów. To nieco więcej niż następny powtarzalny sezon.

Coś nowego pojawi się również dla samotników szukających prawdziwego wyzwania. Jeśli macie dość zabawy w grupie lub preferujecie solową rozgrywkę, powinien zainteresować Was tryb Solo Self-Mode. Aktywując tę opcję, stracicie możliwość zapraszania innych graczy do drużyny, ponadto zablokowana zostanie wymiana przedmiotów. Podczas trwania Legacy League tacy pustelnicy otrzymają własną tabelę postępu. Oczywiście, nic nie stanie na przeszkodzie, by w każdej chwili wyłączyć ten tryb. Wszystko jednak zostanie zarejestrowane przez system i wyświetlone w rankingu.

Recenzja dodatku The Fall of Oriath do Path of Exile – oto król hack’and’slashy
Recenzja dodatku The Fall of Oriath do Path of Exile – oto król hack’and’slashy

Gramy dalej

Wojna pomiędzy Diablo III a Path of Exile dobiega końca. Jeśli Blizzard nas czymś nie zaskoczy, nic już nie uratuje legendy przed atakiem najnowszego dodatku do produkcji studia Grinding Gear Games.

Komentarze Czytelników (46)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze
22.02.2017 16:52
2
Sebastian_DamnGoodGamer
10
Pretorianin

Odpuściłem Diablo 3 już kilka miesięcy po RoS, od tej pory grywam w PoE, a także często wracam do Diablo 2 przy resetach ladder, cieszy mnie widok pełnego czatu lub wciąż żyjących stron typu d2jsp, wystarczy wejść na Softcore - EUROPE Ladder Trading i zobaczyć dobre 50 postów w ciągu ostatnich 15minut.

Ciekawi mnie pomysł z 10 aktami w PoE i porzuceniu typowego dla h&s systemu poziomów typu normal/cruel/merciless.

22.02.2017 17:25
odpowiedz
1 odpowiedź
DarkViest
13
Pretorianin

Jak na razie nic nie przebije diablo 2 choćby nie wiadomo co wprowadzili do PoE :)
Obecnie czekam na Lost Ark Q3 2017 ;)

22.02.2017 18:06
odpowiedz
Albcik
17
Chorąży

Nie lubię PoE, kichowate hns bez klimatu

22.02.2017 18:13
odpowiedz
2 odpowiedzi
Menator
46
Centurion
7.0

Próbowałem kiedyś trochę grac ale bez znajomości angielskiego nie da się normalnie grać. Bo chodzić i zabijać potwory nie wiedząc czemu mija się z celem. Poza tym są jakieś kryształy które się wkłada w sprzęt itp. Początkowo twórcy zapewniali że Polska lokalizacja jest w planach a potem to olali.

post wyedytowany przez Menator 2017-02-22 18:13:54
22.02.2017 19:30
👍
1
odpowiedz
2 odpowiedzi
castillo20
31
Chorąży

Uwielbiam H&S i chyba zrobie trzecie podejście do tej gry. 2 razy mnie odrzuciło po godzinie grania, ale skoro tyle osób chwali trzeba się przemóc i pograć dłużej. Wracając do diablo 3 to ja nie rozumiem blizzarda, przecież duży dodatek przywrócił by na nowo wielu graczy, na pewno blizzard zarobił by krocie, d3 wciąż ma wielu fanów, natomiast zabiła nas nuda i stagnacja. Dlaczego oni nie chcą tego produktu rozwijać i wskrzesić właściwie. Ja to widzę jakby pieniądze leżały na stole a blizzardowi nie chciało się wyciągnąć po nie ręki

22.02.2017 20:32
odpowiedz
4 odpowiedzi
TobiAlex
119
Senator

"Gdy Diablo III nie może podnieść się z kolan, Path of Exile wyrasta na nowego króla gatunku hack’n’slash"
LOL!

"Potwory będę pozostawiać po śmierci leaguestones"
To już swojego języka nie mamy???

post wyedytowany przez TobiAlex 2017-02-22 20:38:38
22.02.2017 21:17
odpowiedz
1 odpowiedź
pabloNR
41
Pretorianin

Są gdzieś w sieci AKTUALNE, dobre buildy postaci do PoE, polskiego autorstwa?

22.02.2017 21:30
👎
odpowiedz
3 odpowiedzi
castillo20
31
Chorąży
1.0

Jest już pierwsza przeszkoda na drodze do przygody z PoE. Najbardziej żałosny downloader w historii gier komputerowych ! Przy każdym 4 sekundowym braku neta ( modem lte) cały downloader przestaje działać i daje komunikat, że brakowało połączenia, po czym się zamyka ! Potem znowu liczy 15 minut ile się już wcześniej ściągneło albo zaczyna od początku. Zajebista firma od razu czuć jakość !!

22.02.2017 22:56
2
odpowiedz
Whisper_of_Ice
26
Ras al Ghul
9.5

Przykro mi to przyznać choc D3 jest dobre to jeśli Blizz nic nie zmieni i wprowadzony zostanie tylko płatny (wtf) nekromanta to PoE zmiecie D3 z powierzchni ziemi przy tak intensywnym dalszym rozwoju.

22.02.2017 23:03
odpowiedz
1 odpowiedź
AntyGimb
34
Generał

GRIM DAWN > PATH OF EXILE > DIABLO 3

23.02.2017 08:29
1
odpowiedz
Tuthrick
23
Centurion

Mi tam bardzo fajno się w Path of Exile łupało i z pewnością trzeba będzie do niej powrócić.

post wyedytowany przez Tuthrick 2017-02-23 08:33:10
23.02.2017 10:03
👍
1
odpowiedz
Arcadius
72
Konsul

Własnie wróciłem do PoE. Przede wszystkim na to co stało się z D3, a nowa zawartość PoE tylko tą decyzję przyspieszyła. Jest to na pewno specyficzna i bardziej wymagająca gra, ale naprawdę warta uwagi, ogrom zawartości jaki ma PoE w tym momencie bije na głowę D3 (niestety, bo uniwersum diablo uwielbiam...), a przecież jeszcze tyle nowych rzeczy nadchodzi... GGG robią bardzo dobrą robotę.

23.02.2017 10:15
2
odpowiedz
2 odpowiedzi
iydem
6
Legionista

Pewnie narażę się niektórym, ale nie podzielam ogólnego entuzjazmu wokół tej produkcji. Rozumiem że gra jest dobrym "kanonicznym" hack'n slashem, ma dobry balans czy klimat itp. ale dla gracza które chce sobie trochę "posiekać" jest po prostu niemiłosiernie toporna i monotonna. A zapowiedź "6 nowych aktów" na tych samych mapach brzmi jak jakiś żart, od kiedy to fabuła jest kluczowa w tym gatunku?
Doceniam ciężką pracę twórców i wzorowo zastosowany model F2P, ale niestety po kilku podejściach do PoE różnymi klasami, zawsze z ulgą wracałem do Torchlighta czy Diablo.

23.02.2017 11:58
1
odpowiedz
NieMamGłowyDoNicków
38
Chorąży

Nie jestem jakoś bardzo doświadczonym graczem Diablo 3 (przegrane pewnie jakieś 100 h w tym conajmniej połowa zaraz po premierze), ale po ostatnim (krótkim) powrocie do tej gry, doszedłem do wniosku, że ta gra ma dla mnie jedną poważną wade - inni gracze. Już tłumaczę o co mi chodzi, dla mnie w grach najważniejszym elementem jest chyba mechanika rozgrywki, która w Diablo jest świetna, natomiast 95% ludzi gra tylko dla zdobywania przedmiotów, co kończyło sie tym, że grali na niższych poziomach trudności i wybijali potwory szybciej niż ja byłem wstanie w ogóle do nich dobiec, przez co czułem się jakbym grał w jakiegoś smartfonowego klikacza.

A co do PoE, jest szansa, że ta gra doczeka sie polonizacji ?

23.02.2017 18:15
2
odpowiedz
frer
119
Legend
9.0

Grę, jak na FtP, uważam po prostu za genialną. Zarówno pod kątem wciągającej rozgrywki jak na typowego H&S przystało, jak i modelu biznesowego. Sam tak się wciągnąłem, że nabiłem z 300h rozgrywki, a w międzyczasie skusiłem się na parę mikrotransakcji, głównie dotyczących zakupu dodatkowego miejsca w skrytce.

Mechanika lig też jest dobrym rozwiązaniem. Co jakiś czas wszyscy startują od zera, a co lepsze "ligi" są implementowane do głównej mechaniki w trybie standard.

Chyba jedyne co mi się średnio podoba, to że na poziomie merciless, szczególnie w końcowych aktach, a tym bardziej w AoW, gra ma sens jedynie gdy stworzyło się konkretnego builda postaci z odpowiednim rozlokowaniem passive skills oraz setem przedmiotów. W przeciwnym wypadku jest się "jednostrzałowcem", który nie jest w stanie zadać żadnego konkretnego dmg, nawet pomimo nabitego 80-90 lvl.

post wyedytowany przez frer 2017-02-23 18:16:52
23.02.2017 19:18
👍
1
odpowiedz
dr.norton_death
40
Pretorianin
9.5

Dokładnie, build robi swoje. Dobre buildy bierzemy z forum PoE gdzie ludzie naprawdę wkładają ogromny wysiłek w ich przygotowanie z wykorzystaniem zasobów wiedzy i doświadczenia. Wygląda to trochę jak obrona pracy magisterskiej, naprawdę szacun dla nich.

W każdym bądź razie build to sprawa kluczowa- możesz spróbować własnego, ryzykując że stracisz wiele czasu, ale możesz czerpać z tego wiele satysfakcji. Można też wykorzystać gotowego builda i go zmodyfikować pod siebie.

Ja gram jedynie ligi na hardcore. Dla mnie ten aspekt to 50% uroku tej gry. Kto raz zagra na Hardcore już nigdy Softcore nie ruszy ;)

Moja ocena:
+mechanika
+klimat
+społeczność (ogarnięci ludzie w to grają)

-optymalizacja
-grafika (ogólna estetyka, wygląd lokacji, animacja itp)

Lecz te minusy dla mnie to szczegóły, bo gra daje ogromną frajdę i satysfakcję, szczególnie gdy gra się z kumplami.

Bo chodzić i zabijać potwory nie wiedząc czemu mija się z celem. Poza tym są jakieś kryształy które się wkłada w sprzęt itp.

Dobre, dobre :D rozumiem że komuś gra się może nie podobać, ale jak ktoś pogra 10 min a potem dzieli się na publicznym forum swoimi wrażeniami- to jest słabe.

23.02.2017 21:40
odpowiedz
3 odpowiedzi
castillo20
31
Chorąży

Kurde panowie przekonałem się do gry gra się naprawdę zajebiście. Jedyne o co teraz się martwię to długość i end game. Kończe drugi akt i niestety akty są dosyć krótkie a z tego co wyczytałem to jest ich 4. Więc trochę lipa . Jak tam z end gamem ??

23.02.2017 22:06
1
odpowiedz
dr.norton_death
40
Pretorianin

Endgame praktycznie zaczyna się od mapek, czyli lvl 65+

24.02.2017 00:34
odpowiedz
1 odpowiedź
AntyGimb
34
Generał

Wracam do GRIM DAWN. Znacznie lepsza gra.

25.02.2017 08:45
odpowiedz
3 odpowiedzi
GimbusomNIE
69
Pogromca Gimbusów

A więc to po to była seria negatywnych artykułów o Diablo 5 lat poi premierze żebyście sobie mogli "ogłosić nowego króla" - fantastyczna robota GOLu, fantastyczna ! Wszystkie biedne gimby od wszelakich free to playów zachwycone bo dowartościował im ktoś ich drugą po LoLu giereczkę :D

25.02.2017 20:15
👍
odpowiedz
TSG-PromaG-XRT
21
God Bless Poland

Wczoraj na ekranie logowania do gry info że przy jakimkolwiek zakupie mystery box gratis - miałem akurat 10 punktów które mi zostały z zakupu zakładek do skrzyni z zeszłego miesiąca - no to biorę jakieś marne jesienne opadające liście do hideouta żeby tylko dostać skrzynkę - jedyny chyba item za 10 punktów.Otwieram skrzynkę a tam Steam Powered Portal Effect co to stoi za 150 punktów czyli za 15 dolców...Drugi najładniejszy portal moim zdaniem razem z Voidgate Portal Effect...W dechę...
Ps.To jedyna wspierana przeze mnie gra F2P ever - całej reszty nienawidzę a to chyba o czymś świadczy...

post wyedytowany przez TSG-PromaG-XRT 2017-02-25 20:18:02
26.02.2017 21:54
odpowiedz
IQ=200
15
Legionista

Jeśli ktoś chce się więcej dowiedzieć o mechanice POE, buildach po polsku to niech wejdzie tutaj:

https://www.youtube.com/channel/UCGTxOkOVYcrUzOtK4SdP-pw

09.03.2017 17:07
odpowiedz
Nolifer
100
The Highest

Progres może i jest zdecydowanie większy, ale nie zapominajmy, że diablo to nie F2P gra, tylko B2P, także gdyby zapowiadali takie rzeczy, to na pewno byłoby to płatne.

Dodaj swój komentarz
Wszystkie komentarze