Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Gramy dalej 8 stycznia 2016, 13:30

autor: grzb

Counter-Strike: Global Offensive - porady jak zacząć przygodę z popularnym FPS-em

Przy każdej promocji na Steamie Counter-Strike’a: Global Offensive momentalnie ląduje na szczycie listy bestsellerów. Z myślą o początkujących graczach przygotowaliśmy zbiór porad i trików, dzięki którym szybko zapoznacie się z tajnikami CS:GO.

Przygotowanie do meczu

Trening przed rozegraniem chociażby matchmakingu jest bardzo ważny. Co prawda w trybie tym dostępna jest kilkuminutowa rozgrzewka, ale nie zawsze wszyscy podchodzą do niej poważnie. Z tego właśnie powodu warto rozważyć przeprowadzenie rozgrzewki na innych serwerach, by zaczynając pojedynek o zwiększenie naszej rangi, być do niego lepiej przygotowanym.

Trening na deathmatchu

Podstawową formą treningu jest gra na deathmatchu. Serwery tego typu znajdziemy w „Serwerach społeczności” po kliknięciu zakładki „Graj”. Bez trudu odszukamy odpowiadające nam miejsce do gry. DM-y są idealne nie tylko do rozgrzewki, ale także do poprawy umiejętności indywidualnych.

Na czym właściwie polega rozgrywka na serwerze typu deathmatch? Chodzi o to, że za darmo otrzymujemy broń, którą sami sobie wybieramy. Mamy możliwość wyboru spośród wszystkich karabinów i pistoletów dostępnych w grze. Następnie pojawiamy się w określonym miejscu na mapie i staramy wyeliminować jak największą liczbę przeciwników. Po śmierci ponownie zjawiamy się na mapie, choć w innym miejscu, i znów staramy się zdobywać fragi.

Counter-Strike od A do Z, czyli jak zacząć przygodę z najlepszą strzelanką na rynku - ilustracja #1

Istnieje kilka rodzajów serwerów typu deathmatch. Na podstawowym panuje zasada „każdy przeciwko każdemu”. Możemy zatem eliminować zarówno graczy z drużyny CT, jak i TT, niezależnie od tego, po której stronie sami się znajdujemy. Przeciwieństwem tego jest team deathmatch. TDM to miejsce, w którym obowiązuje standardowy podział na drużyny. Do popularnych rodzajów serwerów typu deathmatch należy także HS Only. Czym różni się on od pozostałych? Zaliczane są wyłącznie strzały w głowę naszych rywali, więc full auto raczej się tam nie sprawdzi. Bardziej skuteczne powinno być pestkowanie.

Pojedynki w trybie deathmatch z reguły odbywają się na mapach z grupy czynnej służby (wspomnianych już wcześniej). Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że możemy dobrze poznać pozycje wybierane przez przeciwników, by później odpowiednio atakować je w normalnym meczu.

Treningi na niestandardowych mapach – strzelanie, granaty, skoki

Oprócz trenowania na standardowych mapach warto rozważyć także indywidualne treningi w mniej znanych i promowanych lokacjach. Tych w Warsztacie Steama znajdziemy całe mnóstwo, a najlepsze jest to, że dostępne są zupełnie za darmo.

Co konkretnie możemy na takich mapach ćwiczyć? Niemalże wszystko. Zaczynając od panowania nad odrzutem broni, przez sposób poruszania się, aż po odpowiednie używanie granatów w niektórych miejscach.

Recoil Master to mapa służąca – jak sama nazwa wskazuje – do poprawy kontroli rozrzutu naszej broni. Jej autor stworzył tę lokację, by gracze wykonywali poprawne ruchy myszką w trakcie serii strzałów z karabinów automatycznych, tak by kule leciały w odpowiednie miejsce.

Counter-Strike od A do Z, czyli jak zacząć przygodę z najlepszą strzelanką na rynku - ilustracja #2

Fast Aim&ReflexTraining Map jest lokacją, w której skupiamy się na szybkości czasu reakcji. Dodatkowo możemy poprawić celność strzałów. Boty nadbiegają w naszą stronę z różnych kierunków, a my staramy się wyeliminować ich jak największą liczbę. Choć początkowo może nie być najłatwiej, to z czasem z pewnością zauważymy poprawę w naszej grze.

Counter-Strike od A do Z, czyli jak zacząć przygodę z najlepszą strzelanką na rynku - ilustracja #3

Wspomniane wcześniej czas reakcji i celność ćwiczyć możemy także na training_aim_csgo2. W tym przypadku nie mamy do czynienia z wirtualnymi przeciwnikami. Strzelamy bowiem do pojawiającej się w różnych miejscach planszy kropki, w którą musimy trafiać, by zdobywać punkty. Dodatkowym utrudnieniem może być zwiększenie odległości, z jakiej oddajemy strzały.

Counter-Strike od A do Z, czyli jak zacząć przygodę z najlepszą strzelanką na rynku - ilustracja #4

Dzięki mapie Dust 2 – SmokePractice możemy poznać wiele unikatowych sposobów rzucania różnego rodzaju granatami. Ułatwi to chociażby zdobywanie kolejnych pozycji. Z kolei Jumps Training jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą poprawić poruszanie się w grze, a przede wszystkim skoki.

Counter-Strike od A do Z, czyli jak zacząć przygodę z najlepszą strzelanką na rynku - ilustracja #5

Style strzelania

W Counter-Strike’u: Global Offensive wyróżnia się trzy podstawowe style strzelania: full auto, krótkie serie oraz pestkowanie zwane także tapowaniem.

Full auto polega na oddaniu serii strzałów, cały czas trzymając lewy przycisk myszy. Jest to o tyle trudna technika, że z czasem kule zaczynają lecieć w zupełnie inne miejsce niż to, w które początkowo celowaliśmy. Full auto może być kontrolowane przez odpowiednie poruszanie myszką. Różni się to jednak w zależności od broni. Styl ten idealnie sprawdza się chociażby w sytuacji, gdy jesteśmy atakowani przez wielu rywali, którzy biegną z jednej strony i są w bliskiej odległości. Full auto można także wykorzystać, gdy chcemy przeskanować ścianę lub strzelać przez smoke’a.

Porównanie rozrzutu trzech najpopularniejszych broni w CS:GO – AK47, M4A4 i M4A1-S – podczas strzelania full auto. - 2016-01-08
Porównanie rozrzutu trzech najpopularniejszych broni w CS:GO – AK47, M4A4 i M4A1-S – podczas strzelania full auto.

Łatwo domyślić się, czym w praktyce są krótkie serie. Przez chwilę przytrzymujemy lewy przycisk myszy, by oddać około pięciu strzałów. Następnie puszczamy go, ponownie celujemy w wybranego rywala i oddajemy kolejną serię strzałów. Sposób ten można zastosować w walce z przeciwnikiem, który znajduje się daleko od nas. Jest to zdecydowanie lepsze i skuteczniejsze rozwiązanie niż długa seria strzałów.

Tapowanie, które w języku polskim nazwać można pestkowaniem, okazuje się dość trudne. Na czym polega? Chodzi o oddawanie pojedynczych strzałów do obranego celu. W ten sposób zmniejszamy rozrzut, gdyż pozwalamy wrócić broni do pierwotnej pozycji. Tapowanie z reguły wykorzystuje się w sytuacji, gdy przeciwnik jest daleko od nas i chcemy go wykończyć np. jednym headshotem.

Często zapomina się o tym, że strzelanie w biegu jest zdecydowanie mniej celne niż podczas pozostawania w bezruchu. Niekiedy należy zatem przystanąć, oddać serię strzałów i ponownie się przemieścić, by utrudnić rywalowi namierzenie nas.