Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Gramy dalej 8 stycznia 2016, 13:30

autor: grzb

Counter-Strike: Global Offensive - porady jak zacząć przygodę z popularnym FPS-em

Przy każdej promocji na Steamie Counter-Strike’a: Global Offensive momentalnie ląduje na szczycie listy bestsellerów. Z myślą o początkujących graczach przygotowaliśmy zbiór porad i trików, dzięki którym szybko zapoznacie się z tajnikami CS:GO.

Najważniejsze porady dla początkujących z Counter-Strike’em

Podglądaj profesjonalnych graczy

Młodzi gracze zaczynający swoją przygodę z piłką nożną chętnie podglądają chociażby Roberta Lewandowskiego, starając się uczyć od niego nowych zagrań. Bardzo podobnie można postępować w przypadku CS:GO. W e-sportowym świecie tej gry jest wielu zawodników, od których można się sporo nauczyć.

Prawie w każdy weekend w różnych zakątkach świata odbywają się zmagania w CS:GO, w których uczestniczą zespoły ze ścisłej czołówki. Wszystkie mecze są z reguły stremowane, chociażby na Twitchu, a do tego opatrzone profesjonalnym komentarzem. To idealna okazja, by podglądać zagrania i taktyki. Często można zobaczyć zupełnie nowe sposoby rzucania niestandardowymi, acz bardzo skutecznymi granatami.

TaZ to jeden ze znanych polskich graczy w CS-a. - 2016-01-08
TaZ to jeden ze znanych polskich graczy w CS-a.

Świetnym pomysłem jest także oglądanie prywatnych transmisji najlepszych graczy w CS:GO. Ci bardzo chętnie streamują swoje potyczki w serwisie Twitch.tv. Nie brakuje wśród nich Polaków. Transmisje organizują chociażby pasha, TaZ czy minise, którzy grali lub grają w czołowych drużynach.

Czasem zdarza się również, że udostępniane są nagrania całego meczu z punktu widzenia danego gracza. Wrzucane są one na kanały na YouTubie organizatorów lig lub uploadowane na serwisy traktujące o CS:GO jako dema. Druga z wymienionych opcji jest o tyle wygodna, że w tym przypadku można również przewijać, zwalniać, przyśpieszać, a czasami zmieniać perspektywę kamery. Obsługa dem jest jednak bardziej bardziej absorbująca, niż oglądanie filmiku na YouTubie.

Zdecydowanie nie polecam jednak całkowicie wzorować się na grze profesjonalnych graczy. Najlepiej jedynie inspirować się tym, co robią, i wprowadzać w życie niektóre ich zagrania. Warto stworzyć swój własny styl, który nam najbardziej odpowiada, zamiast kopiować innych – cudze rozwiązania nie zawsze muszą być dla nas optymalne.

Nie wychylaj się za szybko

Bardzo istotnym elementem rozgrywki w CS:GO jest zdobywanie kolejnych pozycji na mapie. Strategiczne punkty pozwalają na przejęcie kontroli nad daną częścią lokacji. Warto jednak pamiętać o tym, by robić to w odpowiedni sposób.

Podstawowa zasada mówi, by nie sprawdzać przy jednym wychyleniu więcej niż jednej pozycji. Jest to o tyle niebezpieczne, że możemy natrafić na więcej niż jednego gracza drużyny przeciwnej i z dużym prawdopodobieństwem zostać zabici. Jeśli natomiast będziemy sukcesywnie sprawdzać kolejne pozycje, zminimalizujemy ryzyko pojedynkowania się z wieloma oponentami jednocześnie, co znacznie ułatwi nam zadanie.

Wolniejsze wychylanie się może uchronić nas od ataku pięciu rywali w tym samym czasie. Numerkami zaznaczono miejsca, w których mogą czekać przeciwnicy na BS-ie B na duście2. Łatwiej walczyć z każdym po kolei niż z wszystkimi jednocześnie. - 2016-01-08
Wolniejsze wychylanie się może uchronić nas od ataku pięciu rywali w tym samym czasie. Numerkami zaznaczono miejsca, w których mogą czekać przeciwnicy na BS-ie B na duście2. Łatwiej walczyć z każdym po kolei niż z wszystkimi jednocześnie.

Oczywiście inaczej jest w przypadku, gdy jesteśmy pewni, że dana pozycja jest czysta. Tak może się zdarzyć chociażby wówczas, gdy zostaniemy z kolegą z drużyny w starciu z jednym rywalem, a wcześniej otrzymamy informację, że znajduje się on w zupełnie innej części mapy. Czasami sami możemy zauważyć, że nasz przeciwnik skrócił daną pozycję lub zmienił dotychczasowe ustawienie.

Używaj granatów

Aktualnie w Counter-Strike’u: Global Offensive dostępnych jest pięć różnych granatów: wybuchowy, dymny, oślepiający, wabik i granat zapalający (mołotow). Mogą one służyć nie tylko do tego, by wyeliminować rywala, ale np. także do spowolnienia ataku przeciwnika.

Counter-Strike od A do Z, czyli jak zacząć przygodę z najlepszą strzelanką na rynku - ilustracja #3

W ekwipunku w jednym momencie możemy mieć maksymalnie cztery granaty. Najdroższy zestaw (wybuchowy, oślepiający, mołotow i dymny) kosztuje 1400 $ lub 1200 $ (w zależności od tego, po której stronie gramy). Jeśli danego granatu nie użyjemy w rundzie, w której przeżyjemy, to będziemy mogli wykorzystać go w kolejnej. Nie musimy więc na siłę pozbywać się granatów.

Warto pamiętać jednak o tym, by po zainwestowaniu w tę broń postarać się posłużyć nią przed zgonem. Jeśli zostaniemy wyeliminowani, członek drużyny przeciwnej będzie mógł podnieść upuszczony granat, by później użyć go przeciwko naszej formacji. Lepiej zapobiec takiej sytuacji.

Po lewej stronie widać rzucanie na krótki dystans, zaś po prawej – na długi. - 2016-01-08
Po lewej stronie widać rzucanie na krótki dystans, zaś po prawej – na długi.

Granatami możemy rzucać na dwa sposoby – lewym lub prawym przyciskiem myszy. Pierwszy pozwala na dalsze wyrzucenie granatu. Drugi sprawia, że granat wyrzucany jest na zdecydowanie mniejszą odległość. Może być on przydatny chociażby w przypadku szybkiego wychylenia się w celu sprawdzenia konkretnej miejscówki.

Granat dymny rzucony w miejsce podpalone mołotowem gasi ogień.