Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Giant Sparrow

Firma producent

Niezależne amerykańskie studio deweloperskie, którego siedziba mieści się w Santa Monica (stan Kalifornia). Zespół tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste i konsole, a jego największym sukcesem jest gra What Remains of Edith Finch.

Historia

Studio Giant Sparrow zostało założone w 2009 roku. Na czele zespołu, którego siedziba mieściła się w kalifornijskim Santa Monica, stanął Ian Dallas. Od tego momentu musiały minąć ponad trzy lata, nim firma mogła dostarczyć swoje debiutanckie dzieło. W międzyczasie zespół nawiązał współpracę z firmą Sony Computer Entertainment (obecnie Sony Interactive Entertainment), a jej owocem miały być trzy wysokiej jakości produkcje. Ostatecznie jednak skończyło się na jednym tytule ekskluzywnym.

W październiku 2012 roku na PlayStation 3 trafiła gra The Unfinished Swan. Mowa o ciekawej przygodówce, w której rozgrywka polegała na odkrywaniu świata przy pomocy farby rozpryskiwanej wokół protagonisty. Pozycja na tyle przypadła do gustu graczom i recenzentom, że po dwóch latach od premiery doczekała się konwersji na PlayStation 4 i PlayStation Vitę.

Drugi projekt studia Giant Sparrow, czyli What Remains of Edith Finch, zadebiutował w kwietniu 2017 roku, a trzy miesiące później trafił również na Xboksa One. Autorzy po raz kolejny oddali w ręce graczy surrealistyczną przygodówkę kładącą nacisk na eksplorację. Opowieść o tytułowej Edith Finch, która starała się odkryć mroczną tajemnicę swojej rodziny, zdobyła szereg nagród. Najważniejszą spośród nich był tytuł gry roku, przyznany jej w 2017 roku przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA).


Wydawcy gier Giant Sparrow

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Giant Sparrow :


Annapurna Interactive

Sony Interactive Entertainment